Czasami jest tak, że nie rozumiemy, dlaczego pies zachowuje się nie po naszej myśli. Nie słucha nas i jest nieznośny. A my nie potrafimy znaleźć odpowiedzi, co jest tego przyczyną. Nie wiemy jak sobie z tym poradzić. To problem wielu właścicieli czworonogów. Sprawdźmy co robić w takich sytuacjach. Problem z zachowaniem psa - od czego zacząć

W przypadku problemów z zachowaniem psa, najważniejsza jest odpowiednia diagnoza. Im lepszą postawisz, tym szybciej się z nią uporasz. To dzięki niej skutecznie rozwiążesz, a później zapobiegniesz nieznośnym zachowaniom pupila.


Mówiąc o problemach z psem, musimy też wspomnieć o jego szkoleniu. Solidne podstawy z treningu posłuszeństwa pomogą ci zapobiec lub lepiej rozwiązywać wiele z nich.


Jakie są najczęstsze problemy z zachowaniem psa?

Szczekanie

Szczekanie jest nieodłącznym elementem życia z psem. Wszak jest to ich naturalna forma komunikacji. Może odbywać się również przy pomocy warczenia, dyszenia, wzdychania, wycia, pisków i skomlenia. Czasami jednak głośne szczekanie może być uciążliwe dla Ciebie lub Twoich sąsiadów. Jak sobie z tym poradzić?


Zanim rozpoczniesz pracę nad nadmiernym szczekaniem ustal, co jest jego przyczyną. 


Pies najczęściej szczeka, gdy jest:

 • radosny i podniecony 
 • znudzony
 • zaniepokojony 
 • gdy zabiega o uwagę 
 • gdy wydaje ostrzeżenie ostrzeżenie
 • gdy odpowiada na szczekanie innym psom 

Popracuj z psem i opanuj nadmierne szczekanie. Pomogą Ci w tym komendy: daj głos i cisza. Bądź konsekwentny i cierpliwy.Żucie/Ssanie/Ślinienie

Żucie jest naturalną i ważną czynnością dla wszystkich psów. W ten sposób zajmują swój czas. Jednak nadmierne ssanie może stać się problemem behawioralnym. Kiedy? Gdy Twój pies niszczy dom, gryząc wszystko co wpadnie mu do pyska. 


Najczęstsze powody żucia psów to:

 • ząbkowanie szczeniaka
 • nuda lub nadmiar energii
 • niepokój
 • ciekawość (zwłaszcza u szczeniąt)

Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Zachęcaj swojego psa do żucia i ssania rzeczy i zabawek do tego przeznaczonych. Trzymaj przedmioty osobiste z dala od psa. Kiedy nie ma Cię w domu, trzymaj go w klatce. Unikniesz dzięki temu wielu zniszczeń.


Jeśli złapiesz psa na żuciu niewłaściwej rzeczy, szybko wydaj komendę zostaw. I wymień przedmiot na zabawkę do gryzienia. 


Oprócz tego zapewnij psu dużo ruchu - to najważniejsza rzeczą jaką możesz zrobić. Wybiegany czworonóg ma mniejszą ochotę na żucie i ssanie przedmiotów.Kopanie

Jeśli nadarzy się okazja, większość psów trochę pokopie - mają to w instynkcie. Niektóre rasy psów, takie jak teriery, są bardziej skłonne do kopania ze względu na swoją łowiecką historię. 


Większość psów kopie z następujących powodów:

 • nuda lub nadmiar energii
 • lęk lub strach
 • instynkt łowiecki
 • poszukiwanie komfortu (np. chłodzenie latem)
 • chęć ukrycia rzeczy (takich jak kości lub zabawki)
 • aby uciec lub gdzieś się dostać

Jeśli Twój pies kopie na podwórku - pora z tym skończyć. Określ powód kopania i popracuj nad jego wyeliminowaniem. Możesz na przykład zwiększyć ilość ruchu czworonoga. Idealne w tym celu sprawdzą się zabawy z psem. W ten sposób psiak nie tylko wyładuje nadmiar energii, ale także zaspokoi potrzebę spędzania z Tobą czasu.


Jeśli kopanie wydaje się nieuniknione, wydziel specjalne do tego miejsce. Na przykład piaskownicę. Naucz psa, że może kopać tylko w tym miejscu.Lęk separacyjny

Lęk separacyjny u psa to obawa przed zostawaniem samemu w domu. To jeden z najczęstszych problemów z zachowaniem psa. Objawy obejmują szczekanie, gryzienie, niewłaściwe oddawanie moczu i wypróżnianie się. Mogą także przyjmować inne formy. Jakie? Na przykład niszczenie przedmiotów w domu. Nie wszystkie z nich są zawsze wynikiem lęku separacyjnego. 


Oznaki lęku separacyjnego:

 • pies staje się niespokojny, gdy właściciel przygotowuje się do wyjścia.
 • złe zachowanie występuje w ciągu pierwszych 15 do 45 minut po wyjściu właściciela.
 • pies chce stale podążać za właścicielem.
 • pies stara się dotykać właściciela, kiedy tylko jest to możliwe.

Lęk separacyjny wymaga specjalnego treningu, zmiany zachowań i ćwiczeń, które pomogą zmniejszyć czułość psa. W skrajnych przypadkach mogą być zalecane leki.Pies narozrabiał w pokoju


Pies załatwia się w domu 

Niewłaściwe oddawanie moczu i wypróżnianie należą do najbardziej frustrujących zachowań psa. Mocz może zniszczyć podłogę i przysporzyć dodatkowych kosztów z jej naprawą. Pies, który ma problem z toaletą, jest niepożądany w miejscach publicznych lub w domu Twoich znajomych. Jak sobie poradzić, gdy pies sika w domu? 


W pierwszej kolejności skonsultuj się z weterynarzem. Lekarz zbada psa, aby wykluczyć problemy zdrowotne. Jeśli nie zostanie znaleziona żadna medyczna przyczyna, spróbuj określić przyczynę zachowania, która może sprowadzić się do jednej z poniższych sytuacji:


 • Oznaczanie terytorium
 • Niepokój

Toaletowe wpadki są nieuniknione u szczeniąt, zwłaszcza przed 12 tygodniem życia. Starsze psy to inna historia. Wiele psów wymaga poważnej modyfikacji zachowania, aby pozbyć się nawyku, gdy już się zakorzeni. Więcej wskazówek o tym, jak poradzić sobie z tym problemem znajdziesz w naszym artykule o tym, jak szybko i skutecznie oduczyć psa sikania w domu.
Żebranie 

Żebranie to zły nawyk. A wielu właścicieli psów wręcz do tego zachęca. Może to prowadzić do problemów trawiennych i otyłości. Psy kochają jedzenie. To właśnie dlatego liczą, że coś im skapnie. Jednak resztki ze stołu to nie smakołyki. A dokarmianie psa w ten sposób na pewno nie jest wyrazem miłości do niego. 


Tak, trudno oprzeć się temu proszącemu spojrzeniu, ale poddanie się „tylko raz” stwarza problem na dłuższą metę. Kiedy uczysz psa, że żebranie jest dozwolone, wysyłasz niewłaściwą wiadomość.


Zanim usiądziesz do jedzenia, powiedz psu, aby poszedł na swoje miejsce. Idealnie, gdy nie będzie na ciebie patrzył. Jeśli to konieczne, zamknij psa w innym pokoju. Jak się spisze, daj mu smakołyk, ale dopiero gdy skończysz swój posiłek.Gonienie/Ściganie 

Gonienie i ściganie rzeczy jest przejawem drapieżnego instynktu psa. To jego pragnienie. Wiele psów ściga nawet inne zwierzęta, ludzi i samochody. Wszystko to może prowadzić do niebezpiecznych w skutkach sytuacji. Jakich? Przewrócenie biegacza, jadącego rowerzysty lub wpadnięcie pod koła samochodu. 


Oto co możesz zrobić, aby powstrzymać psa przed ściganiem:

 • trzymaj psa na smyczy podczas spaceru, 
 • wytresuj swojego psa, aby przychodził na wezwanie,
 • miej pod ręką gwizdek lub urządzenie do generowania hałasu, aby zwrócić uwagę psa,
 • bądź świadomy sytuacji, w których pies może ruszyć w pościg, na przykład za biegaczem lub rowerzystą.

Co jeszcze możesz zrobić, aby powstrzymać psa przed pościgiem? Regularnie trenujcie. Systematyczne szkolenie psa nauczy go skupienia uwagi na Tobie, zanim podejmie decyzję o gonitwie.Skakanie

Podskakiwanie to powszechne i naturalne zachowanie psów. Szczenięta podskakują, by dosięgnąć i przywitać się z matką. Później podskakują, aby powitać ludzi. Skaczą także z podekscytowania lub gdy chcą zobaczyć, co trzymasz w ręku. Skaczący pies może być denerwujący, a nawet niebezpieczny.


Istnieje wiele metod na powstrzymanie skaczącego psa. Jednak nie wszystkie będą skuteczne. Podnoszenie kolana, chwytanie łap lub odpychanie psa może w niektórych przypadkach zadziałać, ale w przypadku większości psów wysyła im niewłaściwy komunikat. Reagując w ten sposób, informujesz psa, że chcesz się z nim bawić. A tym samym zachęcasz go do ponownego skakania w przyszłości. 


Najlepsze co możesz zrobić w tej sytuacji, to się odwrócić i zignorować psa. W razie potrzeby odejdź. Nie nawiązuj kontaktu wzrokowego, nie mów ani nie dotykaj psa. Zajmij się swoimi sprawami. Kiedy się uspokoi i przestanie skakać, nagródź go. Nie minie dużo czasu, zanim Twój pies to zrozumie.Gryzienie

Psy gryzą z kilku powodów, a większość z nich jest instynktowna. Szczenięta gryzą i szczypią, aby zbadać otoczenie. Suki uczą swoje szczenięta, aby nie gryzły zbyt mocno. Pomaga to szczeniętom opanować niepohamowane gryzienie. Właściciele często muszą pokazać swoim szczeniętom, że pysk i gryzienie są niedopuszczalne, kontynuując naukę hamowania gryzienia.


Poza okresem szczenięcym psy mogą gryźć z kilku powodów. Motywacja do gryzienia niekoniecznie wiąże się z agresją. Pies może zgrzytać, szczypać lub gryźć z różnych powodów.


Oto najczęstsze z nich:

 • strach
 • defensywność
 • ochrona własności
 • ból lub mdłości
 • instynkt drapieżny

Każdy pies może ugryźć, jeśli okoliczności to uzasadniają. Właściciele i hodowcy są tymi, którzy mogą pomóc zmniejszyć skłonność każdego psa do gryzienia poprzez odpowiednie szkolenie, socjalizację i praktyki hodowlane.Agresja

Agresja psa objawia się warczeniem, pokazywaniem zębów, rzucaniem się i gryzieniem. Każdy pies może wykazywać agresję, niezależnie od rasy. Jednak psy o dominujących temperamentach częściej przejawiają agresję wobec ludzi lub innych psów.


Powody agresji są takie same, jak powody, dla których pies gryzie lub kłapie zębami. Jeśli Twój pies ma agresywne skłonności, skonsultuj się z weterynarzem. Lekarz zbada czworonoga i wykluczy ewentualne problemy zdrowotne, które mogłyby powodować takie zachowanie. Następnie zwróć się o pomoc do doświadczonego trenera psów lub behawiorysty. Podejmij poważne kroki, aby chronić innych przed agresywnymi psami.***

Przyczyn złego zachowania psa może być mnóstwo a ich rozpoznanie często jest trudne. Wykorzystując jednak wskazówki z artykułu łatwiej je namierzysz. A dzięki temu szybciej podejmiesz odpowiednie kroki i uporasz się z problemem. Powodzenia.