Psy powszechnie uważane są za mądre zwierzęta. Ale czy wiesz, że niektóre spośród nich uchodzą za szczególnie inteligentne? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, które rasy znajdują się w TOP 10 najmądrzejszych psów. Sprawdź, czy Twój pupil znajduje się na tej liście.


Jak sprawdza się inteligencję psa?

Ocena inteligencji psa nie jest taka prosta. Podobnie jak ludzka, ma wiele odcieni. Z pomocą przychodzi klasyfikacja Corena, która wyróżnia trzy podstawowe rodzaje inteligencji u psów:


1. Inteligencja adaptacyjna - to zdolność do uczenia się i rozwiązywania problemów. Pies z wysokim poziomem inteligencji adaptacyjnej szybko nauczy się naciskać klamkę w celu otwarcia drzwi. Będzie przynosił Ci pod nogi smycz, sygnalizując, że chce wyjść na spacer. Lub pustą miskę, gdy jest głodny.


2. Inteligencja użytkowa - to podatność na szkolenie. Pies o wysokiej inteligencji użytkowej ma dużą chęć do współpracy z człowiekiem. Wykonuje polecenia chętnie, szybko i dokładnie. 


3. Inteligencja instynktowna - to zdolności i zachowania psa uwarunkowane genetycznie. Psy o inteligencji instynktownej mają wysoko rozwinięte umiejętności takie jak: zaganianie bydła (psy pasterskie), instynkt łowiecki (psy myśliwskie), instynkt terytorialny (psy stróżujące).

Jak widzisz, inteligencja psów jest pojęciem złożonym. Składają się na nią nie tylko czynniki przekazywane genetycznie, ale także indywidualne cechy danego psa oraz wychowanie. Rozwijanie inteligencji psa

Odpowiednie szkolenie pupila oraz pozytywne wzmacnianie pożądanych zachowań, budują jego inteligencję użytkową i adaptacyjną. Ale także i tę instynktowną. Najlepszym sposobem na rozwijanie inteligencji psa jest utrzymywanie zaangażowania psa oraz jego psychiczna i fizyczna stymulacja.


Psy najlepiej uczą się, gdy motywuje ich chęć otrzymania nagrody lub zużycie nadmiaru energii. Jeśli chcesz mieć mądrego psa, zadbaj o odpowiednią stymulację jego mózgu. Nawiąż więź ze swoim czworonogiem, ćwicz regularnie komendy, organizuj zabawy i zaangażuj go w psie sporty.


Trochę teorii za nami. Czas poznać jedne z najmądrzejszych ras psów. Zaczynajmy!


Top 10 najinteligentniejszych ras psów

1. Border collie

Jest jedną z najbardziej utalentowanych i inteligentnych ras psów. Border collie to wybitny fachowiec w zakresie wypasania owiec. Charakteryzuje się nieograniczoną energią, wytrzymałością i zapałem do pracy, co czyni go najlepszym psem pasterskim

Wyszkolony i inteligentny border collie wyróżnia się również w psich sportach. Takich jak obedience, flyball, agility, tropienie oraz dog frisbee

Może być wspaniałym towarzyszem rodziny, o ile otrzyma dużo - dużo! - aktywności fizycznej oraz ćwiczeń umysłowych. Jeśli chcesz mieć kochającego, rozgarniętego psa, który będzie Cię utrzymywał w ruchu - jest to rasa dla Ciebie.


border collie leży na trawie w parku


2. Owczarek niemiecki

To inteligentne i zdolne psy pracujące. Ich oddanie i odwaga są niezrównane. Dzięki swojej inteligencji odpowiednio poprowadzone psy już w wieku szczenięcym mogą stać się psami policyjnymi. Owczarki doskonale sprawdzają się w wyszukiwaniu ładunków wybuchowych lub narkotyków. A także w roli psa przewodnika dla osób niewidomych i niepełnosprawnych.

Owczarek niemiecki szybko i chętnie się uczy. Lubi współpracować i realizować wyznaczone mu zadania. Potrzebuje dużej ilości ruchu i zajęcia, a także poświęcenia uwagi właściciela. Ma łagodny temperament, ale należy nim odpowiednio pokierować. Poświęcanie czasu i odpowiedni trening, umożliwią szczeniakowi wyrosnąć na dobrze wychowanego dorosłego osobnika.

3. Pudel 

Elegancki. Dumny. Sprytny. Za imponującymi fryzurami i królewską postawą znajdziesz kochającego i lojalnego psa rodzinnego o wielu talentach. Uważany za jedną z najbardziej inteligentnych ras psów, o wyjątkowych zdolnościach umysłowych.

Pudel jest bardzo łatwy do wyszkolenia. Dobrze sprawdza się w roli psa ratowniczego, przewodnika, psa terapeutycznego lub przyjaciela rodziny. Ze względu na jego inteligencję i zabawną naturę, trening posłuszeństwa jest niezbędny do utrzymania aktywności umysłu. Pudel, który myśli i się uczy, nie ma czasu na nudę. A co za tym idzie, nie znajdzie destrukcyjnych sposobów na zajęcie się sobą.
 

Jeśli rozważasz zakup pudla, pamiętaj, że jego sierść wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Wiąże się to z wizytami u profesjonalnego groomera co 2 lub 3 tygodnie. 

4. Golden retriever

Tę rasę określa się mianem godnej zaufania, przyjaznej, pewnej siebie i towarzyskiej. Golden Retrievery odznaczają się wyjątkową inteligencją i łatwością przystosowania. 

Ich umiejętności i chęć do współpracy z człowiekiem, czynią z nich dobry materiał na psa terapeutycznego (tzw. dogoterapia). Świetnie sprawdzą się także jako psy towarzyszące dla osób niewidomych i niepełnosprawnych. 

Goldeny przodują w aportowaniu zwierzyny łownej dla myśliwych. Kochają wodę i pływanie. Doskonale radzą sobie w psich sportach takich jak agility - pokonywanie toru przeszkód, obedience - trening posłuszeństwa, czy canicross - bieganie z właścicielem na uprzęży. 

Przywiązują się do swoich domowników, są delikatne i czułe dla dzieci. Jeśli chcesz mieć lojalnego, kochającego i inteligentnego towarzysza - ta rasa będzie dobrym wyborem.

5. Owczarek australijski

Inteligentny, wszechstronny, wyhodowany do pracy pasterskiej z owcami. Owczarek australijski to pies o dużej energii. Zdecydowanie nie jest typem kanapowca. Jest psem o silnym instynkcie pasterskim i świetnym stróżem. Jest również niezwykle pojętny i pracowity, a jednocześnie wymagający.

Uwielbia szkolenia, treningi z klikerem oraz pokonywanie przeszkód. Świetnie sprawdza się także w agility. Kocha aktywność oraz wykonywanie zadań. Potrzebuje dużo świeżego powietrza i zróżnicowanych zajęć, które pozwolą mu wykorzystać cechy charakterystyczne dla tej rasy.

Wychowanie i kształtowanie jego osobowości wymaga dużo cierpliwości i mądrości. A także empatii, konsekwencji i przejrzystości zasad. Jeśli nie masz czasu lub energii, aby codziennie trenować i ćwiczyć swojego pupila, to nie jest to rasa dla Ciebie.

6. Papillon (spaniel kontynentalny)

Towarzyski i energiczny. Uwielbia przebywać z ludźmi. Ten niepozorny mały piesek, należy do najinteligentniejszych ras psów. Jego czujność, inteligencja i pragnienie zadowolenia właściciela sprawiają, że bardzo szybko się uczy. Doskonale radzi sobie w psich sportach takich jak obedience, mini agility czy taniec z psem.

Papillony są małymi sportowcami, które można wyszkolić do wykonywania wszelkiego rodzaju sztuczek. Pochwała i ulubiony smakołyk są dla niego najlepszą motywacją do nauki. Choć wychowanie papillona jest proste - wymaga konsekwencji ze strony właściciela.

7. Lancashire heeler

Inteligentny pies, który szybko się uczy. Jest wytrzymały, energiczny i znany ze swojej czujności. 

Potrzebuje kontaktu z właścicielem i odpowiedniej stymulacji psychoruchowej. Lancashire heeler chętnie aportują, dobrze radzą sobie w agility, obedience i flyballem.

Czworonogi szybko się uczą, ale są uparte i pomysłowe. Gdy wyczują niekonsekwencję i słabość właściciela, z pewnością zaczną się buntować. Rasa ta wymaga odpowiedniego prowadzenia, podpartego pozytywnym wzmocnieniem.

8. Labrador retriever

Jest jedną z najbardziej lubianych ras. Bez wątpienia stoi za tym ich przyjazne i łagodne usposobienie. Szybko się uczą i są łatwe w ułożeniu. A ich inteligencja sprawia, że ​​są idealnym psem asystującym osobom niepełnosprawnym. Przyjazny charakter oraz wrażliwość czynią z nich doskonały materiał na psa terapeutycznego. Labradory świetnie radzą sobie również jako psy poszukiwawcze i ratownicze.

Labradory mają dużą potrzebę aktywności fizycznej. Część energii mogą zużytkować w psich sportach, takich jak zawody agility i trening posłuszeństwa. Wykonanie powierzonego im zadania sprawia im wiele radości. 

To psy rodzinne, które uwielbiają przebywać z ludźmi i bawić się z dziećmi. Bez problemu dogadają się z innymi zwierzętami domowymi.

9. Doberman

Znany ze swojej wytrzymałości i szybkości. Superinteligentny i superaktywny pies - to właśnie doberman. Doskonale sprawdzi się jako strażnik lub pies służbowy do policji czy wojska. Jest naturalnym obrońcą, który nie zawaha się działać, gdy jego rodzina jest zagrożona. Dobrze wychowany i zsocjalizowany pies nie jest agresywny bez powodu. 

Bycie psem stróżującym jest jego naturalnym instynktem. Dlatego jest niezwykle opiekuńczy wobec swoich właścicieli. A także godny zaufania wobec dzieci, przyjaciół i gości swojej rodziny. O ile jest traktowany uprzejmie.

Doberman lubi być zajęty, fizycznie i psychicznie. Jest posłuszny i szybko się uczy. Na jego temperament wpływa wiele czynników, w tym dziedziczność, wyszkolenie i socjalizacja. Potrzebuje wielu mentalnych wyzwań, aby się nie nudzić. 

Wymaga doświadczonego i silnego właściciela, który poświęci czas na trening i szkolenie. Zapewni mu zajęcie każdego dnia oraz jasno wyznaczy kierunek w jego wychowaniu. Wczesne, konsekwentne szkolenie ma kluczowe znaczenie dla ustanowienia roli przywódcy stada. Miej na uwadze, że doberman przejmie rolę alfa w Twoim domu, jeśli nie będziesz silnym przywódcą. 

10. Jack Russell terier

Mały, uroczy pies, o instynkcie łowieckim, który zaskakuje niebywałą energią. Jack Russell Terrier potrzebuje dużo ruchu i stanowczego, konsekwentnego treningu. W przeciwnym razie może przejawiać niepożądane zachowania.


Jest niesamowicie inteligentny, ale jego uparta natura może utrudniać szkolenie. Wymaga dużo czasu i cierpliwości. Może nauczyć się sztuczek, z powodzeniem trenować agility lub flyball. Oraz aportować do utraty sił.


Jack Russell ma wiele cech, które czynią go idealnym psem rodzinnym. Jest oddany swoim domownikom i uwielbia z nimi przebywać.

***

Jak widzisz, wiele ras psów charakteryzuje się bystrością umysłu. Jeśli pragniesz być właścicielem jednego z nich, pamiętaj, że wymagają one wiele uwagi. Nieustannej stymulacji umysłowej i fizycznej. Zaangażowanie do nowych wyzwań - to właśnie to, czego najbardziej potrzebują.