Jesteś szczęśliwym właścicielem kota i myślisz o powiększeniu grona domowników? Marzy Ci się pies, jednak obawiasz się, że nie dogada się z mruczkiem? Nie jest tajemnicą, że koty i psy od dawna cieszą się reputacją arcywrogów. Ale prawda jest taka, że mogą szczęśliwie mieszkać razem. A nawet zostać najlepszymi kumplami. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, które rasy psów polubią się z kotami.Wprowadzenie psa do domu z kotem

Większość ras psów może spokojnie żyć z kotem, jeśli są odpowiednio zsocjalizowane jako szczenięta. A także przeszkolone, aby zostawić kota w spokoju. Nauczenie psa komendyzostaw” i zdecydowanego „zostań” może pomóc zachować spokój. 


Nigdy nie zostawiaj swojego nowego psa samego z kotem, dopóki nie będziesz pewny, że nie przysporzy to problemów. W kwestii dogadywania się kota i psa w grę wchodzi również ich indywidualna osobowość. Na przykład starszy kot, który lubi być sam, może nie pasować do zbyt skocznego szczeniaka.Jak zapoznać kota z psem?

Podobnie jak w świecie ludzi, tak i zwierząt istnieją różne charaktery. Twój zwierzak nie musi wszystkich lubić. Co więcej, może mieć pewne predyspozycje do zachowań, które wykluczają go z roli przyjaciela kota. Takim przykładem są psy z grupy szpiców. Psy pierwotne (Akita, Wilczarz, Husky, Malamut), mają bardzo głęboko zakorzeniony instynkt myśliwski. Ten instynkt nakazuje im polować na wszystko, co się rusza. 

Pies i kot przytulają się


Kot i pies mogą żyć pod jednym dachem bez wojen, pod warunkiem, że dokładnie przemyślimy naszą decyzję oraz umiejętnie dopasujemy zwierzaki do siebie. Jak tego dokonać? 


Przedstawiamy dziesięć ras psów, które prawdopodobnie będą odpowiednimi towarzyszami dla Twojego kota. Sprawdź, które rasy psów lubią się z kotami.1. Beagle

To psy myśliwskie hodowane do życia i pracy w grupach. Ich beztroski charakter sprawia, że ​​życie z nimi jest przyjemnością. Są kochającymi towarzyszami, dla których koty są prawdopodobnie kolejnym członkiem stada. Jest duża szansa, że Beagle polubi Twojego kota.


2. Basset Hound

To pies myśliwski, jednak odpowiednio wyszkolony będzie dobrze porozumiewał się z kotami. Bassety to przyjacielskie, cierpliwe i posłuszne psy. Podobnie jak koty, po zabawie są gotowe do zwinięcia się w kłębek na dobrą, długą drzemkę. Nie wspominając o tym, że ich beztroska postawa jest często zaproszeniem dla kota do przytulenia się! Jeśli chcesz mieć psa, który polubi Twojego kota, to rasa dla Ciebie.


3. Cavalier King Charles Spaniel

Cavalier King Charles spaniele zostały wyhodowane jako kochające, lojalne psy pasterskie i towarzyskie. Jak każda rasa towarzyskiego psa, świetnie sprawdzają się w roli przyjaciela całej rodziny. Wyróżniają się wyjątkowo pogodnym charakterem i silnie przywiązują się do właściciela. Spaniel królewski dogada się z każdą osobą i zwierzęciem. Polubi się nawet z Twoim kotem.


4. Collie - owczarek szkocki

Jeśli pamiętasz Lassie z popularnego serialu telewizyjnego, wiesz, że collie są kochanymi psiakami. Nie wszystkie rasy pasterskie dobrze żyją z kotami. Ale collie jest akurat jedną z nich. Owczarki szkockie są wyjątkowo łagodne w stosunku do dzieci i większości zwierząt domowych. Jeśli szukasz psa, który dogada się z Twoim kotem - collie jest jednym z nich. 


5. Golden retriever

To kochająca i przyjacielska rasa. A ich dobre maniery odnoszą się zarówno do kotów, jak i ludzi. Łagodne usposobienie Golden retrieverów sprawia, że doskonale dogadują się z kotami. Jedynym warunkiem jest odpowiednie wprowadzenie i dobre szkolenie.

6. Pudel

Pudle są inteligentne i spokojne. Występują w dwóch podstawowych odmianach wielkości: standardowej i miniaturowej. Dzięki wrodzonej sympatii do innych zwierząt oraz towarzyskiemu usposobieniu, pudle świetnie dogadują się z kotami.


7. Maltańczyk

Ważący mniej niż 3 kilogramy Maltańczyk ma wymiary podobne do miniaturowego pudla. Jest często mniejszy niż kot średniej wielkości. Jest łagodnym i kochającym towarzyszem o swobodnym usposobieniu. Dobrze sobie radzi leżąc na kanapie, ignorując wszystko do okoła, w tym czynności kota. Jeśli szukasz psa, który dogada się z kotem - maltańczyk jest jednym z nich. Jaka jeszcze rasa psów polubi się z kotem?


8. Nowofundland

Nowofundlandy są łagodnymi gigantami psiego świata. Są cierpliwe, spokojne i opiekuńcze wobec członków swojej rodziny. Zazwyczaj Nowofundlandy są dobrymi towarzyszami dla ludzi w każdym wieku. A także dla zwierząt domowych. Ten duży pies znany jest ze swojej spokojnej postawy. Nowofundland to pies, który bez problemu polubi się z Twoim kotem.


9. Pomeranian

Ta rasa z pewnością nie będzie miała nic przeciwko dzieleniu miejsca na kolanach z kotem. Ich podobny rozmiar sprawia, że ​​są dobrymi potencjalnymi towarzyszami. Psy tej rasy żyją w spokoju z innymi zwierzętami domowymi. Pomeranian bez problemu polubi się z kotami. 


10. Mops

Mopsy to urocze i szczęśliwe małe psy. Dogadują się prawie z każdym. Ponieważ uwielbiają uwagę, wraz z kotem mogą bawić się, gdy będziesz poza domem. Mopsy lubią się wylegiwać. Dlatego nie mają ochoty ścigać kota lub w inny sposób go niepokoić. Mogą więc z powodzeniem żyć z kotami, jeśli zostaną odpowiednio wprowadzone. Jest duża szansa, że ta rasa psów polubi się z Twoim kotem.


***
Chociaż zwykło się mówić, że ​​koty i psy są zaprzysiężonymi wrogami, większość z nich naprawdę dobrze się dogaduje. Jeśli marzysz o psie jednak, obawiasz, że nie polubi się z Twoim kotem, zastanów się nad jedną z ras wymienionych w artykule. Poświęć odpowiednio dużo czasu i uwagi na wprowadzenie nowego domownika, aby uniknąć nieporozumień.