Agility to wyczynowy sport dla psów. Polega na pokonaniu przez psa specjalnie przygotowanego toru przeszkód. W zabawie uczestniczy także właściciel lub trener, który wskazuje psu prawidłową kolejność przemierzania przeszkód. Jak zacząć uprawiać agility ze swoim psem? Przeczytaj, a wszystkiego się dowiesz. Agility dla przyjemności, czy rywalizacji?

Niektórzy ludzie trenują agility ze swoim pupilem tylko dla przyjemności, podczas gdy inni lubią uczestniczyć w zawodach. W czasie zawodów psy i ich trenerzy rywalizują o to, kto najszybciej i z najmniejszą liczbą błędów pokona tor przeszkód.Kiedy zacząć trening agility?

Najlepszy czas na rozpoczęcie rywalizacji w agility jest między 1 a 2 rokiem życia psa. Dlaczego akurat w tym wieku? Ponieważ szczenięta i młodsze psy skacząc przez płotki i przeszkody są bardziej narażone na kontuzje. Przed zdecydowaniem się na agility porozmawiaj ze swoim weterynarzem. Lekarz powie Ci, czy Twój pies jest gotowy do wykonania skoków.


Najlepiej, jeśli szkolenie swojego psa rozpoczniesz, zanim osiągnie wiek umożliwiający mu udział w zawodach. Popracuj najpierw na podstawami posłuszeństwa i naucz szczeniaka najważniejszych komend. Tak zbudowany fundament ułatwi Ci trening agility ze swoim psem. 


Twój szczeniak odniesie również korzyści z udziału w zajęciach szkoleniowych, podczas których nauczy i przyzwyczai się do pracy z innymi psami i ludźmi. 

Gdy Twój pies jest gotowy do rozpoczęcia treningu agility, najlepiej jak znajdziesz szkołę lub kurs w okolicy. W wielu miastach funkcjonują kluby, zajęcia i kursy, na których trenerzy pomagają w pierwszych krokach. Na zajęciach zapoznasz psa z przeszkodami bez konieczności ich samodzielnego kupowania lub budowania.Pokaż psu przeszkody

Istnieje kilka przeszkód kontaktowych. W ich skład wchodzą: huśtawka, mostek spacerowy i profesjonalna rama w kształcie litery A.


  • Rama w kształcie litery A to podest lub też chodnik w kształcie stożka. Pies musi wejść po stromym zboczu i zejść w dół po drugiej stronie.

  • Mostek spacerowy służy do ćwiczenia równowagi, motoryki i kondycji psa. Zapewnia intensywny program treningowy na świeżym powietrzu.

  • Huśtawka. Taka sama, jaką znajdziesz na placu zabaw dla dzieci lub psów. Twój pies musi nauczyć się chodzić po niej, gdy deska porusza się pod jego ciężarem.

Te elementy nazywa się przeszkodami kontaktowymi. Dlaczego? Ponieważ po jednej lub obu stronach znajdują się określone miejsca, które pies musi dotknąć co najmniej jedną łapą. 


Naucz psa nawiązywania tego kontaktu, pozostawiając smakołyki po jednej i drugiej stronie przeszkody. Twój pies zdobędzie smakołyki tylko wtedy, gdy włoży tam łapkę. Pamiętaj, aby ćwiczyć to, gdy uczysz każdej przeszkody.Jak zacząć uprawiać agility z psem?

Na początku upewnij się, że przeszkody znajdują się na najniższej możliwej pozycji i wysokości. Zapnij psa na smyczy i wydaj polecenie właściwe dla przeszkody, np. „huśtawka”. Zbliżając się do przeszkody, poruszaj się pewnie i prowadź nad nią psa. Dodatkowe smakołyki przydadzą Ci się w czasie pierwszych prób. Z ich pomocą nakłonisz psa do pokonania tych przeszkód.


Jeśli Twój pies nie chce wejść na przeszkodę, zastosuj metodę odwróconej kolejności. Na czym ona polega? Podnieś psa i umieść go na końcu przeszkody, np. na górze ramy A. Zazwyczaj psy robią krok lub dwa, aby zejść. Gdy pies poczuje się komfortowo, zachęć lub przesuń go trochę dalej.


Pamiętaj, aby trening kojarzył się pupilowi z czymś przyjemnym. Nie forsuj go, jeśli nie chce od razu współpracować. Prawdopodobnie potrzebuje więcej czasu, aby oswoić się z nową aktywnością. Gdy Twój pies opanuje przeszkody kontaktowe, będzie je chętnie przemierzał ponownie.Nauczcie się skakać

Gdy Twój weterynarz da Wam zielone światło, przejdziecie do nauki skoków. Nie zaczynajcie od zbyt wysokich. W przypadku psów dużych i średnich ras umieść drążek kilka centymetrów nad ziemią. W przypadku mniejszych ras możesz zacząć z drążkiem na ziemi.


Naucz skoku, trzymając psa na smyczy, aby nie mógł ominąć przeszkody. Wydaj polecenie dla skoku, „skacz”. Podejdź do skoku energicznie, a w większości przypadków pies przeskoczy przeszkodę. Daj dużo smakołyków i chwal. Gdy Twój pies nabierze pewności siebie, stopniowo zwiększaj wysokość skoków.


Jeśli twój pies nie chce przeskoczyć przez drążek, ćwicz w wąskim korytarzu. Ustaw drążek nisko. Pies powinien znajdować się po jednej stronie przeszkody, a Ty ze smakołykiem po drugiej. Twój pies nie powinien mieć dokąd pójść poza skokiem do przodu. Zachęcaj szczeniaka smakołykami i radosnym tonem głosu. Przy odrobinie cierpliwości i pozytywnego wzmocnienia Twój pies wkrótce stanie się pewnym siebie skoczkiem.


Gdy Twój pies nauczy się podstaw, naucz go zwinności.

Pies skacze w agility


Pokonajcie tunel

Psy uczą się tego elementu błyskawicznie. Zacznij od krótkiego tunelu, przez który pies zobaczy, co jest po drugiej stronie. Poprowadź psa do tunelu, wydaj komendę „tunel”. Poproś kogoś, aby po przeciwnej stronie trzymając w ręku smakołyk lub ulubioną zabawkę przywoływał psa.


Jeśli Twój pies się waha, wrzuć do środka kilka smakołyków. Większość psów szybko przedostanie się na drugą stronę. Gdy Twój pies stanie się wygodny, popracujcie w dłuższych i fikuśnych tunelach.


Agility tunel z psemPrzejdź do slalomu przez drążki 

Przebiegnięcie rzędu wbitych w ziemię drążków nazywamy slalomem. To jeden z trudniejszych elementów agility do nauczenia. Przygotuj się na wiele ćwiczeń i powtórzeń, zanim Twój pies opanuje tę umiejętność.


Na początek wbij kijki w ziemię tak, aby były rozstawione przynajmniej na szerokość Twoich ramion. Załóż smycz i poprowadź psa slalomem między słupkami. Po kilkukrotnym wykonaniu tej czynności stopniowo zmniejszaj odległość między kijkami. Po prostu wbij je w nowe miejsca. To zmusi psa do nieznacznego ugięcia ciała, aby wykonać slalom


Nauka psa może zająć od kilku tygodni do miesięcy. Konsekwentny trening przyniesie w końcu rezultaty. Pies pokonuje przeszkody slalomem


Trening cierpliwości na stole

Pause table to stół, na który pies musi wskoczyć, usiąść i czekać na komendę do przejścia do kolejnej przeszkody. Stół zwykle nie jest wyższy niż kanapa, więc łatwo zachęcić psa do wskoczenia na niego. Poklepywanie powierzchni i zwabienie psa za pomocą smakołyków wystarczy, aby zachęcić go do wskoczenia.


Utrzymanie psa na stole to najtrudniejsza część tego elementu. Dlaczego? Większość psów chce szybko przejść do kolejnej przeszkody. W tym momencie pomocna okaże się znajomość komendy zostań i czekaj. Tak, więc jeśli przećwiczyłeś podstawowe komendy przed rozpoczęciem treningu agility, Twój pies będzie o krok naprzód przed rywalami.


Jeśli twój pies jest niecierpliwi, zacznij małymi krokami. Niech na początku pozostanie na stole sekundę lub dwie, po czym daj mu smakołyk. Stopniowo wydłużaj czas. Gdy będzie w stanie pozostać przez 5 sekund lub dłużej, ćwicz z wieloma rozpraszaczami dookoła. W ten sposób odzwierciedlisz w pewnym stopniu warunki z zawodów. A teraz pokonajcie tor przeszkód w odpowiedniej kolejności

Gdy Twój pies opanował wszystkie przeszkody, nadszedł czas, aby poukładać je w zorganizowaną całość. Twoim zadaniem jest teraz informowanie psa, w jakiej kolejności powinien zbliżać się do przeszkód.


Zacznij od połączenia dwóch przeszkód. Na przykład skoków i przemierzenia tunelu. Najpierw wydaj psu komendę „skacz”. Następnie, zanim jeszcze wyląduje na ziemię po drugiej stronie, powiedz „tunel”, kierując się w stronę tunelu.


W przypadku zachowania kolejności wykonywania zadań ważny jest czas. Jeśli zbyt długo zwlekasz z wydaniem komendy na następną przeszkodę, Twój pies może sam dokonać wyboru - niekoniecznie prawidłowego.


Gdy Twój pies opanuje pokonywanie dwóch przeszkód z rzędu, możesz dodać kolejną itd., Aż będzie w stanie ukończyć cały tor. Kiedy już to zrobi, jesteś gotowy do rywalizacji.Czy agility jest dla każdego psa?

Istnieje ponad 150 ras psów, w tym psów rasy mieszanej, zaangażowanych w agility. Niektóre rasy, takie jak owczarek australijski i owczarek holenderski, są znane z doskonałości w tym sporcie. Fakt, że masz Golden Retrievera lub psa rasy mieszanej, nie powinien powstrzymywać Cię przed wypróbowaniem agility. Jeśli Twój pies jest zabawny i energiczny, prawdopodobnie spodoba mu się trening.Utrwalanie umiejętności

Jeśli agility trenujesz na podwórku, pewnie niewiele tam elementów rozpraszających uwagę Twojego psa. Z jednej strony to dobrze, ale z drugiej może to utrudnić udział w zawodach. Dlaczego? Ponieważ Twój pies nie jest przyzwyczajony do otaczającego go dynamicznego środowiska.


W takiej sytuacji dobrym pomysłem jest utrwalenie treningu psa w różnych miejscach. W ten sposób przygotujesz go na wiele rozpraszaczy uwagi, które w czasie zawodów na pewno się pojawią. Zaproś kilku znajomych, aby kibicowali Twojemu psu. Dzięki temu przyzwyczai się do tłumu. Możesz również udać się do centrum szkoleniowego lub znaleźć lokalnych trenerów, którzy również mają przeszkody ustawione na swoim podwórku. Jeśli przeszkody są przenośne, możesz nawet zabrać je do parku.***

Pamiętaj, że Twój pies może nie lubić rywalizacji. Pokonywanie przeszkód w domu może być wystarczające, bez względu na to, jak bardzo zależy Ci na wygrywającym pupilu. Jeśli nie jest typem gwiazdy na scenie, po prostu ciesz się budowaniem więzi, które daje Ci i Twojemu psu trening agility. Bawcie się dobrze.