Czworonóg komunikuje się, bazując na kontakcie wzrokowym, mowie ciała i tonie głosu. Jeśli chciałbyś poprawić swoją relację z psem, ten artykuł jest dla Ciebie. Przyjrzyjmy się zatem bliżej psiej komunikacji i odpowiedzmy na częste pytanie: “jak interpretować psi język”. Jaką rolę pełni kontakt wzrokowy w psiej komunikacji?

Psy w swojej naturze mają instynkt spoglądania na przywódcę. Obserwują go w poszukiwaniu wskazówek, co mają zrobić, jak się zachować i zareagować w danej sytuacji. 

Zastanawiałeś się kiedyś, czy Twój pies częściej patrzy na Ciebie, czy Ty na niego? Jeśli okaże się, że to Ty częściej spoglądasz na swojego pupila, może to zinterpretować jakbyś poszukiwał "przewodnika stada". To z kolei może prowadzić do wielu problemów wychowawczych. Taki pies często przyjmuje pozycję lidera, ponieważ uważa, że to on powinien rządzić. 

Pies w interakcji z Tobą przez większość czasu skupia się na Twojej twarzy. Dlaczego? Dostrzega wtedy każdy niewerbalny sygnał z niej płynący. Każdą minę, uśmiech, czy marszczenie czoła. Dzięki temu lepiej rozumie, czego od niego oczekujesz, w jakim jesteś nastroju i na co może sobie pozwolić.

Czworonóg wie, kiedy na niego patrzysz. Zapamiętuje, w jaki sposób może zwrócić Twoją uwagę. Co działa, a co nie. Jeśli patrzysz na niego, kiedy robi coś, czego chcesz, nauczy się powtarzać to zachowanie. Zapamiętaj sobie: „Dostajesz to, na co patrzysz”. Skupiaj się na psie w tych momentach, w których zachowuje się tak, jakbyś tego chciał.Co trzeba wiedzieć o mowie ciała w psiej komunikacji?

Jest bardzo podobna do ludzkiej. Spokojna, zdecydowana i pewna siebie postawa wzbudza szacunek. Sylwetka zamknięta, zgarniona i uniżona, zdradza albo strach, albo brak poczucia bezpieczeństwa. Nerwowe wymachiwanie rękoma to oznaka wewnętrznego chaosu albo szalonej zabawy. Kiedy jesteś ze swoim psem, upewnij się, że Twój język ciała we właściwy sposób przekazuje Twoje intencje.

Kiedy szkolisz lub uczysz psa nowych umiejętności, pamiętaj o odprężonej i prostej sylwetce. Czworonóg chętniej wykona polecenia właściciela, którego szanuje i postrzega jako pewnego siebie i zdecydowanego lidera.


Uwaga: jeśli masz dzieci, naucz je, aby stały prosto, wydając psu polecenia. Wyprostowana postawa ciała zdradza pewność siebie, podczas gdy pochylanie się czworonóg może potraktować jako zaproszenie do zabawy. 


Jeśli bawisz się z psem, przytulasz go i czule głaszczesz, obniżając się do jego poziomu, pupil może się bardzo podekscytować. Wpadnie w wir zabawy i zapomni, co może, a czego nie. Może Cię nawet podgryzać. Jeśli tak się stanie - wstań. Przypomnisz mu w ten sposób o swoich rozmiarach, znaczeniu i hierarchii.


Oprócz Twojej postawy dla psa istotne jest też to, gdzie stoisz względem niego. Jeśli stoisz przed psem, to jesteś przewodnikiem stada. Jeśli stoisz za psem, jesteś postrzegany jako osobnik podporządkowany. Zwróć na to uwagę, kiedy pies jest podekscytowany, albo gdy znajdziecie się w nowym miejscu. Idąc przed psem, zajmujesz pozycję lidera, przewodnika i obrońcy. A dzięki temu czworonóg jest spokojniejszy. Jeśli tego nie zrobisz, pies przejmie tę rolę i może się stać agresywny lub nadpobudliwy. Co w psiej komunikacji oznacza ton głosu?

Bardzo dużo. Tak jak ludzie, tak i psy z pomocą zmian tonu głosu wyrażają swoje emocje, komunikują się. Rozróżniamy trzy podstawowe: niski, wysoki i skomlenie. Każdy z nich oznacza coś zupełnie innego. Co chce nam powiedzieć pies, używając poszczególnych tonów? 


Skomlenie sygnalizuje lęk lub bliską relację. Niskie szczeknięcie jest niczym rozkaz. A głośne warczenie, lub szczekanie jest często ostrzeżeniem lub zaproszeniem do zabawy. Pies reaguje też oczywiście na ton Twojego głosu. Komendy wypowiadane spokojnym, pewnym głosem zwrócą uwagę psa i wyrobią w nim nawyk szukania wskazówek u Ciebie. Pomyśl o swoich komendach jako o krótkich, szybkich szczeknięciach i tak je wydawaj.Jak wykorzystać to w praktyce?

Miękki i łagodny ton głosu stosuj, gdy chcesz nagrodzić psa. Twardy i mocny, gdy chcesz nim pokierować. Psy interpretują wysokie, podekscytowane głosy jako zaproszenie do zabawy. Zachowaj ten ton na czas zabawy lub pieszczot.


Krzyk jest jak szczekanie na psa. Żaden pies nie pędzi do drugiego i nie szczeka mu prosto do ucha. Jeśli robisz coś podobnego, jest to dla psa szczególnie dezorientujące. Dlaczego? W ten sposób po prostu go straszysz. Nie krzycz na psa. Nie pomoże to ani w szkoleniu, ani nie umocni Waszej więzi.


Pamiętaj, że pies reaguje na ton Twojego głosu, nie na słowa. Gdy powtórzysz komendę wiele razy, pies w końcu skojarzy dźwięk danego słowa z czynnością, którą ma wykonać. 


A co z kierunkiem wypowiadanych słów i wydawanych komend? Czy mają znaczenie? Oczywiście. Jeśli patrzysz wprost na psa i powtarzasz komendy, pies może się poczuć przytłoczony. Gdy Twój czworonóg się bawi i swobodnie biega, nie obserwuje Cię tak uważnie. Wydając komendę, odwróć się w przeciwnym kierunku lub unieś głowę do góry. Pobudzi to ciekawość psa i sprawi, że szybciej na Ciebie spojrzy.Jak poznać psią mowę ciała jeszcze lepiej?

To proste. Obserwuj dwa psy. Najlepiej w zbliżonym wieku. Jeśli psy się znają i są zaprzyjaźnione, prawdopodobnie mają już jakiś ustalony schemat wspólnej zabawy i kontaktów. Jeśli nie, zapoznaj je ze sobą. Najlepiej na neutralnym terytorium.


Najpierw zwróć uwagę na ich oczy. Który pies patrzy na drugiego? Najczęściej jeden z psów bacznie obserwuje drugiego i za nim podąża.


Następnie przyjrzyj się ich sylwetkom. Co powie nam psia postawa? Odprężona oznacza, że wszystko jest w porządku. Jeśli między psami widać napięcie, oznacza to, że ustalają, kto tu rządzi. Ten, który przewróci się na grzbiet lub ugnie łapy, oznajmia drugiemu: „możesz przewodzić”. To tak zwana postawa podporządkowania. Zwróć uwagę, że pies - przewodnik stada, często kładzie głowę lub łapy na grzbiecie drugiego.


Niektóre psy są głośne. I to dużo bardziej od innych. Szczekanie i warczenie może być sposobem na potwierdzenie swojego przewodnictwa. Z kolei zabawowe skowyty oznaczają podporządkowanie. Krótkie, szybkie szczeknięcia to często polecenia.***

Psia komunikacja jest podobna do ludzkiej. Opiera się na emocjach, ekspresji swoich uczuć i sygnałach z nimi związanych. Prawidłowa interpretacja psiego języka pomoże Ci w życiu z czworonogiem. Lepsze dogadywanie się, budowanie silniejszej więzi i osiąganie szybszych wyników w treningach to tylko niektóre z korzyści, jakie zyskasz.