Pies oblizuje się najczęściej w czasie posiłku lub tuż przed nim. Ale co, jeśli w pobliżu nie ma jedzenia? Dlaczego pies liże wówczas swój pysk? Jaką wiadomość przesyła oblizujący się pies? Przeczytaj i się dowiedz.Dlaczego psy się oblizują?

Lizanie pyska to rodzaj psiej komunikacji. Oblizujący się pies chce nam przesłać wiadomość. Jaką? Na to pytanie nie ma jednej prostej odpowiedzi.


Wielu psich trenerów i behawiorystów uważa, że oblizywanie się psa jest sygnałem uspokajającym. Psy przejawiają to zachowanie, gdy są zestresowane lub czują się niekomfortowo. Psy oblizują się na przykład, gdy wokół nich dzieje się coś, co postrzegają jako zagrożenie. Poprzez oblizywanie się psy, wysyłają wiadomość, że się martwią.W jakich sytuacjach psy się oblizują?

Psy oblizują się, gdy chcą uspokoić osobę lub zwierzę, które postrzegają jako zagrożenie. W ten sposób chcą odeprzeć ewentualną agresję. Dobrym tego przykładem są psy karcone za toaletowe wpadki w domu. Pies może nie łączyć wymierzonej mu kary, jeśli załatwi się w domu. 


Zamiast tego postrzega swojego właściciela jako zagrożenie. Właściciel może wrzeszczeć i krzyczeć na niego. A pies może wykonać gest uspokajający, oblizując usta i odwracając wzrok. W ten sposób pies mówi, że nie jest zagrożeniem dla osoby zachowującej się agresywnie.


Czasami psy oblizują się także, gdy są sfrustrowane lub zdezorientowane. Wielu właścicieli zauważa to podczas treningów. Kiedy? Na przykład, gdy ich psy mają problemy ze zrozumieniem tego, czego chcemy ich nauczyć. 


Jeśli zauważysz, że Twój pies oblizuje się, ziewa, drapie lub wącha ziemię podczas szkolenia, nadszedł czas, aby przerwać sesję treningową. Pies nie nauczy się nowych rzeczy, gdy jest zestresowany. Na koniec poproś psa, aby zrobił coś prostego. 


Nagródź go smakołykiem i zakończ sesję. Pobaw się jeszcze przez chwilę z psem, aby nawiązać więź i pomóc mu się zrelaksować.


Innym powodem nadmiernego oblizywania się psa może być problem zdrowotny. Pies może oblizywać usta z powodu nudności, chorób zębów lub bólu jamy ustnej. Poszukaj także innych oznak choroby i uważnie obserwuj swojego psa. W razie wątpliwości skontaktuj się z weterynarzem.Co zrobić, gdy pies się oblizuje?

Oblizywanie się psa uznaje się za gest jego uległości. Tym gestem czworonóg chce zapobiec eskalacji agresji. Taki pies jest zestresowany i nie czuje się komfortowo w danej sytuacji. 

Ten gest uspokojenia może być pierwszą próbą usunięcia przez psa zagrożenia. 


Na przykład powstrzymania właściciela przed krzyczeniem na niego lub nakłonienia innego psa, aby przestał na niego szczekać. Nie oznacza to jednak, że pies nie zacznie się bronić, jeśli to napięcie utrzyma się przez dłuższy czas. Pies obronny może uciekać się do agresywnego zachowania, jeśli gesty uspokajające okaża się nieskuteczne.


Jeśli zobaczysz psa oblizującego usta, wycofaj się. Daj mu trochę miejsca, aby poczuł się komfortowo. Określ źródło niepokoju psa i usuń je, jeśli to możliwe. Może to uchronić Cię przed potencjalnym ugryzieniem przez psa, który odczuwa potrzebę obrony.


Jeśli Twój pies oblizuje się u weterynarza lub w innym miejscu, które go niepokoi, zaszczep w nim pozytywną energię. Poproś go o zrobienie sztuczki, a następnie nagródź go. Nie pocieszaj psa, gdy jest niespokojny. W ten sposób tylko wzmocnisz jego strach lub niepokój.


Jeśli Twój pies oblizuje się podczas sesji treningowej, zakończ szkolenie pozytywnym akcentem. Poproś go, aby zrobił coś, co już potrafi i daj mu smakołyk. Następnym razem podziel szkolenie na mniejsze segmenty. Dzięki temu ułatwisz psu naukę.***

Jeśli często zdarza się, że Twój pies oblizuje usta, gdy w pobliżu nie ma wyraźnego zagrożenia ani jedzenia, przyjrzyj się temu uważniej. Być może w otoczeniu Twojego psa jest coś, co sprawia, że ​​czuje się nieswojo. Pamiętaj, że oblizywanie się psa może być także wynikiem problemu zdrowotnego. Nudności lub dyskomfort w jamie ustnej to przykładowe z nich. W razie wątpliwości zabierz psa do weterynarza na kontrolę.