Zastanawiasz się jak rozładować ogromne pokłady energii swojego pupila? Dog Frisbee może Ci w tym pomóc. To doskonały wybór dla psów, które uwielbiają biegać, łapać i aportować. Nie potrzebujesz do tego specjalistycznego sprzętu czy miejsca. Wystarczy odpowiedni dysk i kawałek zielonej przestrzeni. Pokażemy Ci jak w kilku prostych krokach nauczyć psa łapania dysku. Przeczytaj artykuł i zdobądź praktyczne porady dotyczące frisbee. Zacznijmy od początku.Od czego zacząć naukę Dog Frisbee

Jeśli zadajesz sobie pytanie "czy mój pies może uprawiać dog frisbee?". Odpowiadamy. Każdy aktywny i zdrowy pies może nauczyć się łapać frisbee. Zanim jednak rozpoczniesz uprawianie jakiegokolwiek sportu ze swoim psem, skonsultuj to z weterynarzem. W ten sposób upewnisz się, czy energiczne ćwiczenia będą dla Twojego pupila bezpieczne. Gdy Twój pies otrzyma zielone światło, nie zostaje nic innego jak rozpocząć naukę. 

 

Czego będziesz potrzebować do dog frisbee

Oczywiście dysku

Jak wybrać odpowiedni dysk frisbee dla swojego psa? Na rynku dostępne są różne rodzaje. Do wyboru mamy miękkie, elastyczne frisbee, a także gumowe i twarde plastikowe dyski. 

Dla szczeniaków oraz psów mniejszych najlepsze będą małe dyski z miękkiego materiału, na przykład kauczuku. 

 

Z kolei twardsze frisbee sprawdzą się lepiej u dużych czworonogów. Wytrzymają wiele sesji treningowych z psami o silnym uścisku szczęki. 

 

Rozmiar frisbee dobierz do wielkości psa oraz jego pyska, tak by łapanie nie sprawiało mu problemów. 

 

Przygotuj smakołyki

Posłużą jako nagroda i zachęta do nauki nowych umiejętności. Wybierz małe przysmaki. Twój pies zje je z łatwością, bez tracenia czasu i koncentracji. Co więcej, niektóre psy bywają nadmiernie podekscytowane podczas zabawy. Małe przysmaki zmniejszą ryzyko zadławienia.Wybierz odpowiednie miejsce do ćwiczeń

Najlepiej sprawdzi się zielony teren, np. park lub podwórko. Nigdy nie trenuj dog frisbee na chodniku, czy asfalcie. Grozi to kontuzją u psa. Najlepiej jeśli znajdziesz miejsce, gdzie nie będzie dużo rozpraszaczy - innych psów i ludzi. 


Pies biegnie z frisbeeZachowaj cierpliwość 

Anielska cierpliwość jest niezbędna podczas pracy nad jakąkolwiek sztuczką ze swoim pupilem. Nie poddawaj się, jeśli Twój pies od razu nie załapie zasad gry. Nie pozwól, aby Twoja frustracja wzięła górę. Postaraj się, aby dog frisbee było przyjemnym doświadczeniem. Jasno komunikuj psu, kiedy zrobi coś dobrze i nagródź go - pozytywne wzmocnienie jest kluczem do sukcesu. W końcu zobaczysz wyniki.

Wiemy już, jak przygotować się do ćwiczeń ze swoim psem. Jakie są kolejne kroki? 


Przedstaw psu frisbee

Zapoznaj pupila z nową zabawką. Psy na ogół instynktownie gonią i aportują. Jednak frisbee może wydać się dla niego dziwnym przedmiotem. Zadbaj, aby wszystko, co robisz z frisbee, było zabawne i interesujące dla Twojego psa. Pokaż mu  dysk. Niech go obwącha i potrzyma w pysku. A gdy się z nim oswoi, przeturlaj frisbee po ziemi i zobacz, czy zacznie je ścigać. Jeśli się zainteresuje - podrzuć nim lekko. 

Pochwal pupila, gdy podnosi, łapie i zwraca frisbee. Pies skojarzy zabawę z pozytywnym doświadczeniem. Daj mu smakołyk i powiedz dobre słowo.


Naucz psa łapać frisbee

Teraz, gdy Twój pies i frisbee są dobrze zaznajomieni, przejdź do nauczenia psa łapania dysku.


  • Podrzuć frisbee.

Zacznij od krótkich rzutów. Twój pies łatwiej zauważy dysk i chętniej za nim pobiegnie.

  • Używaj komend.

Podczas treningu wykorzystuj komendy: “przynieś”, “zostaw”, “łap”. Polecenia ułatwią komunikację i przyspieszą proces nauki. 

  • Rzucaj frisbee coraz dalej. 

Chwal i nagradzaj swojego psa, gdy chwyci dysk i go zwróci. Powtarzaj czynności opisane w tym kroku, do momentu, aż pies będzie je wykonywał z łatwością. 

  • Ćwicz łapanie frisbee z dłoni

Wyciągnij rękę z dyskiem przed siebie, tak by pies mógł go złapać. Powinien przy tym podskakiwać lub choćby stawać na tylnych łapach. Nagradzaj go za każdym razem, gdy go przechwyci.

  • Rzucaj frisbee coraz dalej i wyżej. 

Po kilkukrotnym powtórzeniu tego ćwiczenia Twój pies prawdopodobnie zacznie naturalnie skakać, aby złapać frisbee. Pochwal go, gdy uda mu się przechwycić frisbee w powietrzu.

  • Zaplanuj krótkie sesje treningowe. 

Rzucanie frisbee to świetne ćwiczenie, szczególnie dla psów, które potrzebują dużo ruchu. Rób przerwy na odpoczynek i zapewnij dostęp do wody. Zakończ ćwiczenia, zanim Twój pupil się znudzi. 


Pies łapie frisbeeKiedy jest najlepszy czas na naukę dog frisbee? 

Nigdy nie jest za wcześnie na rozpoczęcie nauki. Jeśli jesteś właścicielem szczeniaka, zacznij od prostych rzeczy. Przesuwaj frisbee po ziemi, w tę i z powrotem przed psem. Zachęć go do złapania dysku. Następnie przejdź do toczenia frisbee po ziemi, by sprowokować psa do ścigania go.


Jeśli Twój szczeniak lubi smakołyki, daj mu jeden lub dwa za każdym razem, gdy pomyślnie wykonana zadanie. Podchodź do tego z entuzjazmem.

Zaczekaj z nauką skakania po dysk, do momentu, aż piesek podrośnie. Szczeniaki mogą być podatne na kontuzje.

 

***

Nauczenie psa nowej sztuczki to świetny sposób na nawiązanie z nim więzi. Dog frisbee pozytywnie wpływa na rozwój psiej sprawności i inteligencji. Pozwala mu się wyładować, a przy tym daje mnóstwo szczęścia. Zobaczysz sam.