Poza nosem, który pozwala odkrywać świat, łapy są drugim najważniejszym narzędziem eksploracji. Jako właściciel czworonoga prawdopodobnie zauważyłeś, że Twój psiak czasami liże łapy. Czy zastanawiałeś się, jakie mogą być tego przyczyny? Poznaj najczęstsze problemy z łapami psa i dowiedz się jak o nie zadbać.Jak rozpoznać problem z łapami psa?

Psy spędzają większość czasu na łapach. Chodzą, biegają i kopią. Poduszki na łapach zapewniają izolację dla psich stóp oraz przyczepność. Amortyzują i zmniejszają obciążenie kości i stawów. Pomagają w utrzymaniu równowagi, zwalnianiu i zatrzymywaniu się.


Są jednak podatne na urazy i inne problemy zdrowotne. Dlatego tak ważne jest, by  włączyć sprawdzanie łap do regularnych zabiegów pielęgnacyjnych psa. To bardzo ważny element dbania o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Przyjrzyjmy się niektórym z najczęstszych problemów z łapami.

Oto objawy, które wskazują, że dzieje się z nimi coś złego:

  • Wylizywanie łap lub gryzienie opuszek przez psa
  • Kulawizna, utykanie na jedną lub naprzemiennie na kilka łap, skomlenie podczas spaceru, przysiadanie.
  • Stan zapalny, obrzęki, otarcia, zaczerwienione opuszki łap, zranienia, krwawienie
  • Wypadanie włosów
  • Wrzody ze strupami i pęcherzami
  • Pęknięte paznokcie
  • Suche lub popękane poduszki
  • Brzydki zapach


Główne przyczyny problemów z łapami u psa

1. Alergie

Podobnie jak ludzie, psy mogą cierpieć na różne alergie. Jeśli czworonóg ma reakcję alergiczną, najczęstszym objawem jest swędzenie, szczególnie na łapach. Pies prawdopodobnie będzie lizać i gryźć swoje łapy, aby złagodzić świąd. A to z kolei może powodować dalsze podrażnienia, które staną się idealnym miejscem do rozwoju bakterii. Jak w takiej sytuacji pomóc swojemu pupilowi?


Przede wszystkim zapobiegaj reakcjom alergicznym. Łatwo powiedzieć. Przecież to nie zawsze jest możliwe. Ale gdy już do tego dojdzie zachowaj spokój i skonsultuj się z weterynarzem.


Lekarz ustali poprzez testy, na co Twój pupil jest uczulony. Prawdopodobnie zaleci dietę eliminacyjną. Może również przepisać pewne leki, które pomogą w leczeniu. Przypadki ciężkich reakcji alergicznych zwykle wymagają hospitalizacji.2. Infekcje grzybicze i bakteryjne

Na poduszkach łap żyje wiele różnych gatunków bakterii i grzybów. Czasami organizmy te wywołują infekcję. Bakteryjne i grzybicze infekcje skóry są powszechne u psów i często dotyczą łap. Objawy to lizanie i gryzienie łap, zaczerwienienie, obrzęk, ból i swędzenie.

Grzybica paznokci to infekcja, która atakuje łożysko paznokcia. Najczęstsze objawy, to gryzienie pazurów, zaczerwienienie, obrzęk i deformacja paznokci. W tym przypadku konieczna jest pomoc weterynarza.3. Problemy z paznokciami

Problem wrastających paznokci dotyka nie tylko ludzi, ale także psów. Dochodzi do niego na skutek nieregularnego lub nieprawidłowego obcinania paznokci.  Paznokieć wrastający w łapę, sprawia ból i utrudnia chodzenie. Może także prowadzić do  rozwoju innej infekcji. 


Ten problem można rozwiązać. Nie pozwól, aby paznokcie Twojego pupila stały się zbyt długie. Przycinaj je tak często, jak to konieczne. Zwracając przy tym uwagę, aby go nie zranić. 


Co więcej, pies z długimi paznokciami jest bardziej narażony na złamanie lub zerwanie go. Zwykle dzieje się tak, gdy  o coś zahaczy. Wówczas może wystąpić krwawienie oraz utykanie.


4. Suche i popękane poduszki na łapy

Poduszki zdrowego psa są mocne i szorstkie. Zapewniają przyczepność podczas biegania i chodzenia po gładkich powierzchniach. Istnieje jednak wiele czynników, przez które łapy wysychają i pękają. Latem rozgrzany asfalt powoduje oparzenia. Zimą kawałki lodu i sól na chodnikach prowadzą do skaleczeń.   A oprócz tego wszędzie czyhają różne substancje chemiczne, suche powietrze i szorstkie powierzchnie.


Suche i popękane łapy są  bolesne i narażają zwierzaka na infekcję. Sprawiają ból i utrudniają normalne funkcjonowanie. Jak zatem pomożesz swojemu pupilowi, gdy już do tego dojdzie?


Zainwestuj w specjalne środki ochronne i zapewnij odpowiednie natłuszczenie skóry łap. Dobrymi środkami natłuszczającymi są także: oliwa z oliwek, wazelina oraz maść z witaminą A. Dodatkowo po każdym spacerze umyj łapy psa letnią wodą. Usuniesz w ten sposób wszelkie substancje i zanieczyszczenia z poduszek.


Pies liże łapy5. Zranienia i otarcia

Otarcia i rany są także częstą przyczyną problemów łap. Psy biegają i bawią się na różnych terenach. Podczas wyprowadzania psa zwracaj uwagę na ostre przedmioty na ziemi. To właśnie wtedy najczęściej dochodzi do zranień. A co je  powoduje? Działania mechaniczne, np. nadepnięcie na przedmiot o ostrych krawędziach, takich jak kamień lub szkło.


Jeśli zdarzy Ci się znaleźć niewielkie skaleczenie na łapach psa, wyczyść je środkiem antybakteryjnym i zabandażuj najlepiej, jak potrafisz. W przypadku poważniejszych problemów z łapami skorzystaj z opieki weterynaryjnej. 6. Pasożyty

Kleszcze są znane z tego, że chowają się między palcami psa. Mogą być przyczyną wielu problemów. Gdy zauważysz kleszcza u swojego psa, zwróć się do weterynarza o pomoc. Jeśli nie możesz dostać się na wizytę, użyj pęsety lub specjalnych narzędzi do usuwania kleszczy. 

Skoro o kleszczach już powiedzieliśmy, to teraz czas na roztocza. Roztocza są kolejną grupą pasożytów atakującą łapy psa.  Potrafią nieźle uprzykrzyć mu życie. Prowadzą do łuszczenia się naskórka, wypadania włosów oraz obrzęku. Jak uchronić psa przed pasożytami?

Na rynku znajdziesz wiele produktów odstraszających pasożyty. Różnego rodzaju obroże, kremy do stosowania miejscowego, spraye, proszki czy tabletki. Warto skonsultować wybór odpowiedniej metody z weterynarzem.

Oprócz tego regularnie sprawdzaj swojego psiaka pod kątem kleszczy. Rób to po spacerze lub innej aktywności na świeżym powietrzu.***

Jak widzisz, na łapy psa czyha wiele niebezpieczeństw. Infekcje, zranienia i otarcia to najczęstsze z nich. Dla psa są one tym, czym dłonie dla człowieka. Jeśli coś im dolega, wykonywanie prostych czynności staje się udręką. Obok nosa łapy są dla psa drugim najważniejszym narzędziem poznawania otaczającego go świata. Zadbaj o ich dobrą kondycję.