Prawidłowa higiena jamy ustnej psa jest tak samo ważna dla jego ogólnego stanu zdrowia, jak odżywianie, aktywność fizyczna czy rutynowa pielęgnacja. Psy narażone są na choroby dziąseł i próchnicę, a także infekcje, które mogą powodować choroby zagrażające ich życiu. Dlatego warto wprowadzić profilaktykę, która obejmuje nie tylko regularne szczotkowanie zębów, ale też dobór odpowiedniej karmy dla psa, stosowanie gryzaków dentystycznych oraz regularne wizyty u weterynarza.

Uzębienie psa

Podobnie jak ludzie, psy mają dwa komplety zębów, zęby mleczne i stałe. Te pierwsze pojawiają się ok 3-4 tygodnia życia. Po ukończeniu 9 tygodnia życia szczenię powinno mieć już wszystkie zęby. Jest ich 28 (14 w szczęce i 14 w żuchwie), są one bardzo ostre i usadowione blisko siebie. 

W zależności od wielkości i rasy, wymiana psich zębów zaczyna się od 3 do 6 miesiąca życia. Aby ulżyć bolącym i swędzącym dziąsłom, czworonóg może wówczas gryźć w domu wszelkie przedmioty. Warto wtedy kupić swojemu pupilowi gryzak dla szczeniąt, który pomoże złagodzić nieprzyjemne uczucie w dziąsłach.

Proces wymiany zębów u psa zaczyna się od siekaczy, następnie pojawiają się stałe kły i zęby przedtrzonowe, a jako ostatnie zęby trzonowe. Po zmianie uzębienia, dorosły pies posiada 42 zęby, z czego 22 znajdują się w szczęce, a 20 w żuchwie.

Po wyrżnięciu się stałych zębów u psa, konieczne jest wprowadzenie odpowiedniej profilaktyki jego jamy ustnej. Aby pies pozwalał nam zaglądać do swojego pyska, warto rozpocząć praktykowanie tej czynności już na etapie treningu z podstaw posłuszeństwa. Współpracujący czworonóg pozwoli nam wówczas szybko wykryć ewentualne problemy z jego jamą ustną. Kolejnym etapem będzie przyzwyczajenie naszego pupila do mycia mu zębów. 

Dlaczego warto włączyć mycie zębów psa do codziennej pielęgnacji?

Regularne szczotkowanie zębów psa jest bardzo ważne, ponieważ usuwa płytkę nazębną, która może prowadzić do problemów takich jak próchnica lub choroby dziąseł. W ten sposób w dużym stopniu pomagamy utrzymać psie zęby oraz całą jamę ustną w dobrej kondycji. Ponadto, jeśli zależy nam na świeżym oddechu swojego pupila, regularne szczotkowanie zębów może również w tym pomóc.

Początki dbania o higienę jamy ustnej Twojego psa mogą być trudne. Czworonóg może nie chcieć współpracować, jednak nie należy się poddawać. Warto zastosować metodę małych kroków, tak by stopniowo oswajać psa z codzienną rutyną związaną z higieną jamy ustnej. 

Im wcześniej wprowadzisz do rutyny dnia codziennego, mycie psich zębów, tym szybciej przyzwyczaisz czworonoga do tej czynności. Pozwoli to Wam zaoszczędzić mnóstwo czasu w przyszłości, który będziecie mogli spożytkować na zabawę lub tresurę. Warto zmotywować nie tylko pupila, ale też i siebie, by z mycia zębów psa uczynić codzienny rytuał.

Przyzwyczajanie psa do czyszczenia zębów

Psy lubią ustalony harmonogram dnia. Dobrze jest wyznaczyć odpowiednią porę na czyszczenie zębów swojego pupila i się jej trzymać. Najlepszy czas jest wtedy, gdy Twój pies jest spokojny i zrelaksowany, na przykład wieczorem lub po długim, przyjemnym spacerze. 

Do mycia zębów należy użyć specjalnej szczotki do zębów dla psów. Posiadająca dłuższą, zakrzywioną rączkę, umożliwia dosięgnięcie nawet tylnych zębów. Pamiętaj, że do mycia psich zębów nie można używać pasty przeznaczonej dla ludzi, ponieważ zawiera składniki (np. ksylitol i fluor), które mogą zaszkodzić Twojemu pupilowi. 

Mycie zębów psa

Jak rozpocząć mycie psich zębów?

Naukę mycia zębów psa możesz rozpocząć od dotykania jego pyska i warg. W ten sposób stopniowo przyzwyczaisz go do nowej czynności. Przez klika dni poćwicz przecieranie palcem po jego zębach i dziąsłach. 

Kiedy Twój pupil oswoi się z nową sytuacją, użyj szczoteczki do zębów oraz pasty. Nałóż niewielką ilość na palec i pozwól psu ją posmakować, aby przyzwyczaił się do zapachu, smaku i konsystencji. Następnie wypróbuj to w połączeniu ze szczoteczką do zębów. Podnieś górną wargę i delikatnie rozprowadź pastę kolistymi ruchami. Technika mycia psich zębów jest taka sama jak u ludzi, należy wyczyścić zęby z każdej strony, pamiętając o tych schowanych najgłębiej, czyli przedtrzonowcach i trzonowcach. 

Aby mycie zębów Twojego psa stało się dla niego pozytywnym doświadczeniem, często chwal go i nagradzaj za każdym razem, kiedy pozwala sobie je umyć. Wykorzystanie pozytywnego wzmocnienia w profilaktyce jamy ustnej czworonoga, zmotywuje go do współpracy, czyniąc tą czynność przyjemniejszą dla was obojga.

Gryzaki i przysmaki dentystyczne 

Oprócz mycia zębów, higienę jego jamy ustnej psa możesz wspomóc podając mu gryzaki i przysmaki dentystyczne. Ułatwiają one czworonogom codzienne oczyszczanie zębów, a ich regularne gryzienie pomoże ograniczyć odkładanie się płytki i kamienia nazębnego oraz złagodzić nieświeży oddech.

Gryzaki dla psów nie tylko zaspokajają ich naturalną potrzebę gryzienia i żucia, ale także skutecznie oczyszczają powierzchnię zębów. W dodatku są bardziej cenione przez psy niż szczoteczka do zębów i świetnie sprawdzają się w utrzymaniu czystości jamy ustnej naszego pupila. Wybierając gryzak dla naszego czworonoga, warto zwrócić uwagę na jego skład oraz rozmiar. 

Pies gryzie gryzak dentystyczny

Pielęgnacja zębów u psów a żywienie

Prawidłowa dieta odgrywa bardzo ważną rolę w utrzymaniu zdrowego uzębienia psów. Warto wiedzieć, że sucha karma pełni funkcję czyszczenia zębów i ogranicza odkładanie się kamienia nazębnego. Pies, gryząc pokarm, ściera tworzącą się płytkę nazębną i masuje dziąsła.

Dlatego ważne jest by nie podawać naszemu pupilowi wyłącznie
mokrej karmy. Jej struktura sprawia, że łatwiej przykleja się do powierzchni zębów tworząc osad, który w dłuższej perspektywie może prowadzić do poważniejszych dolegliwości.

Usuwanie kamienia z zębów psa

Jeśli  Twój pies ma obfity kamień nazębny, możesz go skutecznie usunąć w profesjonalnym gabinecie weterynaryjnym. Zabieg przeprowadzany jest pod narkozą i polega na usunięciu płytki i kamienia nazębnego przy użyciu ultradźwiękowego skalera. 

Niekiedy po zabiegu wykonuje się jeszcze polerowanie, polegające na nałożeniu pasty polerowniczej. Na zakończenie wykonać można również fluoryzację. Tak czy inaczej, usunięcie kamienia nazębnego u psa nie rozwiązuje raz na zawsze problemu higieny jamy ustnej. Cały czas kluczowe jest regularne szczotkowanie oraz odpowiednia profilaktyka. 

Objawy chorób zębów i przyzębia u psa

Regularne przeglądy jamy ustnej psa są bardzo ważne. Nie zaniedbuj tej czynności. Wczesne wychwycenie niepokojących zmian z uzębieniem psa pozwoli uniknąć poważnych chorób, a w ich konsekwencji dużych kosztów leczenia. 

Zdrowe zęby psa powinny być nienaruszone, niezłamane, bez płytki nazębnej oraz kamienia. Język wilgotny a dziąsła różowe, gładkie i błyszczące.

Jeśli u Twojego czworonoga wystąpi któryś z poniższych objawów, niezwłocznie zabierz go do weterynarza. Każdy z nich może być oznaką, że Twój pies cierpi na chorobę jamy ustnej i wymaga leczenia.

Oto kilka typowych objawów:

 • nieświeży oddech,
 • niechęć do gryzienia lub żucia twardego jedzenia,
 • utrata apetytu,
 • nadmierne wydzielanie śliny,
 • czerwone, opuchnięte lub krwawiące dziąsła,
 • kamień nazębny, brązowy lub żółty nalot na zębach ,
 • brakujące i / lub luźne zęby.

Podsumowanie

Aby zapobiegać chorobom zębów i przyzębia u psa, konieczna jest odpowiednia profilaktyka w postaci:

 • codziennego szczotkowania zębów,
 • odpowiedniego żywienia składającego się zarówno z mokrej i suchej karmy, 
 • podawanie gryzaków,
 • odwiedzanie weterynarza raz na pół roku.

Dzięki tym prostym sposobom możesz skutecznie zapobiec wielu potencjalnym problemom z jamą ustną swojego psa!

Higiena jamy ustnej psa wymaga poświęcenia czasu i konsekwentnego działania, lecz w przyszłości, pomoże uniknąć kosztownych i często bolesnych wizyt u weterynarza. Jeśli zależy Ci, aby Twój pupil był w pełni zdrowy, nie możesz zapominać o podstawowych zasadach higieny.