Kupiłeś szczeniaka? A może adoptowałeś dorosłego psa? Tak czy inaczej, Twój pies musi nauczyć się chodzić na smyczy. Niektóre czworonogi zaczynają współpracować błyskawicznie, inne potrzebują więcej czasu. Jak nauczyć psa chodzić na smyczy i odbywać z nim przyjemne i bezpieczne spacery bez obawy, że będzie szarpał i ciągnął? Przeczytaj nasze rady.


Jak długo zajmuje nauka psa chodzenia na smyczy

Niektóre psy uczą się błyskawicznie chodzenia na smyczy. Wystarczy, że do wygodnej obroży podczepisz linkę lub sznurek i już. Chętnie wyjdą na zewnątrz i będą współpracować bez oporów. 


Inne mogą walczyć i wyglądać na przestraszone, gdy po raz pierwszy założysz im smycz. W przypadku tych szczeniąt powoli zapoznawaj je ze smyczą, wykorzystując pozytywne wzmocnienie. Z czasem przyzwyczają się do obroży i smyczy, a spacery będą stawać się coraz przyjemniejsze. 


Jak rozpocząć naukę chodzenia z psem na smyczy

Zamiast przypinać psu smycz i od razu wychodzić za drzwi, pozwól swojemu pupilowi przyzwyczaić się do niej. Trening rozpocznij w domu lub na ogrodzonym podwórku. Pozwól swojemu psu powąchać smycz, a następnie przypnij ją do obroży i puść. Niech pies przeciągnie smycz za sobą i przyzwyczai się do nowego gadżetu.


Smycz to nie gryzak

Wiele psów zapoznając się ze smyczą, traktuje ją jako kolejną zabawkę. Gryzie ją, szarpie i rozciąga. Takie zachowanie może doprowadzić do wykształcenia niechcianego nawyku. Nie pozwól na to. Trzymaj pod ręką ulubione zabawki i odwróć uwagę szczeniaka, jak tylko zacznie ją gryźć. Możesz też rzucić piłkę i pobawić się w aportowanie. Dzięki temu pies przyzwyczai się do smyczy, ale nie będzie traktował jej jak gryzaka.


Przejmij smycz

Jeśli pies czuje się już komfortowo z przypiętą do obroży smyczą, chwyć jej koniec w dłoń. Pozostań w zamkniętym pomieszczeniu i po prostu trzymaj smycz. Przywołaj szczeniaka i obdaruj go smakołykiem.


To nie jest lekcja chodzenia na smyczy, to sposób na przyzwyczajenie psa, że drugi koniec sznurka trzymasz w ręku.

Nie ciągnij psa na smyczy

Pamiętaj, że Twój pies musi czuć się komfortowo z przypiętą do obroży smyczą. Nigdy nie ciągnij smyczy, aby skorygować sposób poruszania się szczeniaka. Jeśli Twój pies ciągnie i szarpie, puścić smycz. Użyj zabawek lub smakołyków, aby odwrócić jego uwagę i spróbuj ponownie za kilka minut.


Regularnie trenujcie

Każdy pies musi bezzwłocznie oswoić się ze smyczą. To podstawowa i niezbędna umiejętność. Dzięki niej każdy spacer będzie dla Was bezpiecznym i przyjemnym doświadczeniem. Ćwiczcie tak często, jak to możliwe. Za każdym razem przez około 10 minut.


Chodzenie na luźnej smyczy

Twój pies czuje się ze smyczą komfortowo? Jeśli tak, możesz nauczyć go chodzić na luźnej smyczy. Chodzenie na luźnej smyczy nie tylko zwiększy Wasz komfort podczas spacerów, ale także bezpieczeństwo. Posłuszny pies to bezpieczny pies . 


Chodzenie z psem na luźnej smyczy daje wiele korzyści, oto najważniejsze:

  • Zwiększa komfort spacerów. Nigdy więcej ciągnięcia i szarpania. Koniec z niebezpiecznym obciążeniem Twoich dłoni i barków. 

  • Usprawnia psią komunikację. Psy komunikują się za pomocą mowy ciała. Spacerujący na luźnej smyczy pies swobodniej komunikuje się z innymi psami i ludźmi. 

  • Chroni zdrowie psa. Spacery na luźnej smyczy nie obciążają karku psa i nie podrażniają jego tchawicy. 

  • Eliminuje negatywne emocje. Ciągniecie i szarpanie psa podczas spacerów frustruje, zarówno Ciebie, jak i czworonoga. Koniec z tym!

Pies na luźnej smyczy


O tym pamiętaj

Jeśli jeszcze nie zapoznałeś psa z obrożą - zrób to. Upewnij się, że jest mu w niej wygodnie, zanim założysz smycz. Obroża to nie zabawka ani gryzak. Jeśli jednak pies nieodparcie ją gryzie - jego uwagę odwróć ulubioną zabawką lub smakołykiem.


Podczas treningu pamiętaj o pozytywnym nastawieniu. Jeśli Twój pies ekscytuje się na widok smyczy - spisałeś się. Czworonóg kojarzy smycz z miłymi doświadczeniami podczas spacerów. 


Pozytywne wzmocnienie pomoże szczeniakowi zaakceptować smycz szybciej niż kara. Zawsze trzymaj pod ręką trochę smakołyków. Dzięki nim będziesz mógł losowo nagradzać psa i wzmocnić jego dobre zachowanie na smyczy.


***

Sporo tych rzeczy, o których trzeba pamiętać, prawda? Spokojnie, wszystko jest do opanowania. Jeśli wdrożysz poznane dziś zasady do treningu, nawet się nie obejrzysz, kiedy spacery z psem na smyczy staną się dla Ciebie przyjemnością. Powodzenia.