Czy jesteś gotowy, aby rozpocząć
szkolenie swojego psa i nauczyć go posłuszeństwa? Właściwy i przemyślany program szkolenia psów jest kluczowy do ich dobrego wychowania. Często mówi się, że nie ma złych psów, są tylko nieodpowiedni właściciele. Poniżej podpowiemy, jak wychować posłusznego psa.

Dlaczego szkolenie psa jest tak ważne? 

Większość psów rozwija się dzięki ograniczeniom i przewidywalnym rutynom. Dlatego decydując się i wybierając psa musisz mieć świadomość, że czworonóg będzie wymagał przemyślanego szkolenia. Bez treningu posłuszeństwa, pies po prostu nie będzie wiedział, jak się zachować w określonych sytuacjach. Ponadto dobrze wyszkolone zwierzaki są szczęśliwsze i zdrowsze niż psy niewytrenowane.

Jak rozpocząć trening posłuszeństwa psa?

Istnieje wiele różnych sposobów szkolenia psa. Możesz zapisać swojego pupila na szkolenie psów, a nawet wynająć lekcje u profesjonalnego trenera. Musisz jedynie pamiętać, aby poziom trudności treningu psa z posłuszeństwa dostosować do jego wieku oraz możliwości. Tak czy inaczej, większość osób z odpowiednim zaangażowaniem jest w stanie samodzielnie i dobrze wytrenować swojego psa. To świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy na kosztach szkolenia i wspaniały sposób na budowanie więzi ze swoim pupilem. 

Aby skutecznie wyszkolić i nauczyć psa posłuszeństwa, ważny jest odpowiedni plan. Będziesz musiał zebrać trochę sprzętu, ustalić harmonogram i dowiedzieć się kilku rzeczy o treningu. Musisz także być w pełni zaangażowany i przygotowany na codzienne zobowiązanie. Oto, czego potrzebujesz, aby samemu rozpocząć naukę posłuszeństwa i szkolenie psa.

Niezbędne wyposażenie

Efektywne szkolenie psa nie wymaga wielu przedmiotów, ale jest kilka podstawowych akcesoriów, które sprawią, że proces nauki psa posłuszeństwa będzie łatwiejszy, a zarazem skuteczniejszy. Wybierz obrożę lub szelki, które są odpowiednie i wygodne dla Twojego pupila. Następnie zdecyduj, która smycz jest najlepsza do treningu. Smycz automatyczna nie nadaje się do tresury psów. 

Będziesz także potrzebować smakołyków do tresury, które będą smakować Twojemu psu i będą łatwe do szybkiego zjedzenia, dzięki czemu nagroda będzie szybko podana. W sklepach zoologicznych jest mnóstwo wspaniałych smakołyków, ale możesz też użyć czegoś, co zrobisz w domu, na przykład małych kawałków gotowanego kurczaka lub indyka.

Wybierz metodę

Zanim zaczniesz szkolenie psa z posłuszeństwa, wybierz metodę najlepszą dla siebie i swojego pupila. Istnieje wiele metod treningowych, ale większość profesjonalnych treserów zgadza się, że psy najlepiej reagują na pozytywne wzmocnienie, takie jak pochwały lub smakołyki. 

Jedna powszechna odmiana treningu, znana jako trening z wykorzystaniem klikera, obejmuje użycie kondycjonowanego wzmacniacza. Istnieje wiele książek i stron internetowych o tresurze psów, w których można dowiedzieć się wielu informacji o technikach szkolenia i określić, która z nich jest najbardziej odpowiednia dla Ciebie i Twojego psa. Planując swoje metody treningowe, nie zapomnij o socjalizacji.

Zaplanuj sesje treningowe

Sukces osiąga się zwykle małymi krokami. Treningi z psem powinny trwać od 10 do 15 minut, dwa do trzech razy dziennie. Jest to szczególnie ważne w przypadku szczeniąt z powodu ich krótszej zdolności skupienia. Tresura psa w tak młodym wieku to głównie nauka podstawowych komend posłuszeństwa, które przydadzą się w codziennych relacjach z właścicielem.

Z kolei chcąc odpowiedzieć na pytanie, jak nauczyć dorosłego psa posłuszeństwa, musisz pamiętać, aby sesje treningowe również nie trwały zbyt długo. Przeciągające się szkolenie może znudzić psa i odebrać mu radość z poznawania i wykonywania nowych poleceń i zadań. Zacznij od nauczenia zwierzaka podstawowych komend. Postaraj się trzymać jednego zadania na sesję treningową, aby Twój pies się nie pomylił.

Podstawowe komendy

Podstawowa komenda “siad” jest jedną z najłatwiejszych do nauczenia psa. Następnie możesz wyszkolić swojego czworonoga, aby się położył. Jednocześnie pracuj nad nauczeniem psa, komendy “zostań”. Ponadto psa należy przeszkolić, aby przychodził na wezwanie tak szybko, jak to możliwe. “Do mnie” - to jedna z najważniejszych podstawowych komend. Gdy Twój pupil opanuje podstawy posłuszeństwa, możesz przejść do nauczenia go zabawnych sztuczek i zaawansowanych poleceń.

Trening psa z klikerem

Szukaj pomocy

Poszukiwanie profesjonalnej pomocy, nie oznacza rezygnacji z samodzielnego szkolenia psa z posłuszeństwa. Możesz znaleźć profesjonalnego trenera psów, który oferuje prywatne sesje szkoleniowe, a niektórzy trenerzy oferują nawet zajęcia online. Wielu właścicieli dołącza do lokalnych klubów i ośrodków, gdzie uczą swojego psa posłuszeństwa pod okiem instruktora. Dodatkowo zajęcia takie rzucają wyzwanie Twojemu psu, aby uczył się, jak wykonywać polecenia będąc rozpraszanym przez inne psy.

Kursy tresury psów lub sesje prywatne mogą być również uzupełnieniem własnego programu treningowego. Trener psów może pomóc Ci ulepszyć program i dostosować go do stylu i tempa uczenia się Twojego pupila. Postaraj się być jak najbardziej zaangażowany, jeśli chodzi o szkolenie twojego psa. Ty i Twój czworonóg będziecie silniejszym zespołem, gdy będziecie bezpośrednio zaangażowani w proces szkolenia.

Problemy i zachowanie sprawdzające

Szkolenie i nauka psa posłuszeństwa wymaga czasu, a Ty i Twój pies prawdopodobnie napotkacie po drodze wiele problemów. Możesz doświadczyć opór lub uparte zachowanie. Zachowaj pozytywne nastawienie, nagradzaj swojego psa za dobre zachowanie i upewnij się, że używasz nagrody, za którą Twój pies będzie pracował.

Możesz również zauważyć u psa typowe problemy z zachowaniem, takie jak podskakiwanie, szczekanie, a nawet agresja. Najlepszym sposobem naprawienia niewłaściwego zachowania jest przerwanie go. Skieruj uwagę psa na coś pozytywnego. Spróbuj zachęcić go do wykonania komend, które już opanował, a następnie wręcz mu nagrodę. Zachowaj spokój i pewność siebie oraz jasno określ, co masz na myśli.

Podsumowanie

Pozytywne wzmocnienie jest kluczem do sukcesu. Częstym błędem jest karanie psa podczas treningu lub wpadanie w złość. Nauczenie psa posłuszeństwa wymaga czasu i cierpliwości, a negatywne emocje nie wprowadzą nic dobrego i spowodują tylko zamieszanie. Możesz spróbować przykuć uwagę psa smakołykami i entuzjazmem, ale pamiętaj, że nadszedł czas, aby zakończyć sesję, gdy Twój pies się nudzi lub jest zmęczony. Pamiętaj, że udany trening jest wynikiem cierpliwości i konsekwencji, a sesję postaraj się zakończyć pozytywnym akcentem.