Nauczenie psa jego własnego imienia to jedno z pierwszych zadań każdego właściciela. Jest podstawą do dalszego szkolenia oraz nawiązywania z nim relacji. Przywołany po imieniu czworonóg powinien skupić na Tobie swoją uwagę. To niezbędna umiejętność, która przyda się Wam w codziennych sytuacjach. Jak zatem nauczyć psa reagowania na swoje imię? Nic trudnego. Przeczytaj artykuł i zastosuj się do kilku porad.  


Jak wybrać imię dla psa?

Zanim przystąpicie do nauki, przed Tobą ważna decyzja. Jak nazwać ukochanego pupila? Znalezienie odpowiedniego imienia może sprawić trudność. Oto kilka wskazówek, które Ci w tym pomogą. 


  • Wybierz krótkie i dźwięczne imię 

Najlepiej, gdy imię Twojego nowego pupila będzie składało się z jednej lub dwóch sylab. Dłuższe imiona mogą być trudne do zapamiętania przez psa. Dobrze też, aby zawierały samogłoskę dźwięczną taką jak: b, d, g, w, z, ź, ż, l, ł, r, m, n, j , dz, dź, dż. 

  • Postaw na oryginalne imię

Jeśli nie chcesz, aby Twój pupil nazywał się jak połowa piesków z osiedla, wymyśl oryginalne imię. Unikniesz wtedy sytuacji, gdy Twój pies zareaguje na wołanie innego właściciela. 


  • Zainspiruj się cechą charakteru lub wyglądu psa

Weź pod uwagę wygląd i osobowość swojego psa. Daj sobie parę dni, aby lepiej poznać charakter nowego przyjaciela. Jest szansa, że wybierzesz pasujące do niego imię, np. Łatka, Okruszek, Happy, Łobuz, Pączuś czy Łasuch.Jak nauczyć psa reagowania na imię?

Większość psów bardzo szybko uczy się swojego imienia. Wystarczy jeśli po wypowiedzeniu imienia, spotka go coś miłego. Na przykład dostanie smakołyk lub pieszczotę. W ten sposób pies skojarzy dźwięk jego imienia z pozytywnym wydarzeniem. 


Przygotuj woreczek z małymi smakami i znajdź spokojne i ciche miejsce na trening. Może być to np. pokój. Gdy złapiesz kontakt wzrokowy z pupilem, wypowiedz radosnym tonem imię psa i daj mu smakołyk. Następnie odczekaj chwilę i gdy odwróci wzrok, powtórz ćwiczenie.


Trenuj po parę minut kilka razy dziennie. Tak, aby szkolenie było dla czworonoga interesujące i przyjemne. Pies znudzi się treningiem, jeśli będzie trwał zbyt długo. A to tylko utrudni sprawę. 


Ton głosu ma znaczenie

Jeśli chcesz, aby Twój pies radośnie reagował na swoje imię, wypowiadaj je wysokim śpiewnym tonem. Wesoły głos wzbudzi w czworonogu pozytywne emocje. Nigdy nie używaj imienia psa, gdy jesteś zły lub próbujesz go zdyscyplinować. Czas na coś trudniejszego

Gdy Twój pupil zrobi postępy, czas podnieść poprzeczkę. Zrób krok do tyłu, wypowiadając jego imię, a następnie nagródź go smakołykiem, gdy do ciebie przyjdzie. Z czasem zwiększaj odległość, powtarzając ćwiczenie. Gdy utrwalicie tę umiejętność, zawołaj swojego psa po imieniu, gdy jest w innym pomieszczeniu. Nagródź go pochwałą oraz smakołykiem, gdy do Ciebie przyjdzie. 

Trenujcie w różnych miejscach

Stopniowo wprowadzaj różnorodność do waszych treningów. Gdy przećwiczysz z pupilem naukę imienia w cichych miejscach, zmień otoczenie. Na tym etapie najlepiej na takie, gdzie jest więcej rozpraszaczy. Zabierz psa do parku, uprzednio zakładając mu smycz. Pochwal psa i nagródź, gdy zrobi parę kroków za Tobą. 


Zaproś znajomego, aby przyłączył się do Ciebie i pomógł Ci w sesjach treningowych. Poproś przyjaciela, by stanął w pobliżu psa i w momencie, gdy nie patrzy, zawołał go po imieniu. A następnie wręczył smakołyk. W kolejnym kroku wykonujcie ćwiczenie naprzemiennie. Raz Ty wywołuj psa po imieniu, a następnie Twój towarzysz, zwiększając co jakiś czas odległość między Wami. Trzymaj psa na długiej smyczy, aby mógł swobodnie biegać między Wami.


Kiedy będziesz mieć pewność, że pies skutecznie reaguje na swoje imię? Po tym, jak wypowiesz imię pupila, powinien zawsze przerywać to, co robi. Skupić na Tobie całą uwagę i czekać na kolejną instrukcję.


Dlaczego warto by pies reagował na swoje imię?

Jeśli Twój pies zna swoje imię i dobrze je pamięta, możesz odwieść go od potencjalnie niebezpiecznej sytuacji. Przy pomocy imienia przyciągniesz uwagę psa. Gdy usłyszy swoje imię, szybko do Ciebie przybiegnie. 


Użyj imienia, aby przeszkodzić i odwrócić uwagę psa od wszelkich zachowań (np. żucie niewłaściwych przedmiotów), które chcesz powstrzymać. Zachowaj wtedy radosny ton, jeśli nie chcesz, aby pies kojarzył swoje imię z naganą.


Wypowiedz imię psa, aby pomóc mu poczuć się bardziej komfortowo w stresujących sytuacjach. Dzięki temu skupi się na Tobie, gdy idziecie obok czegoś, co wywołuje w nim strach lub niepokój. ***

Jak widzisz, umiejętność reagowania psa na swoje imię jest bardzo istotna. Zarówno ze względu na jego bezpieczeństwo, dalsze szkolenie, jak i  budowanie waszych relacji. Rozpocznij trening, gdy tylko nowy pies pojawi się w Twoim domu. Powodzenia!