Nie możesz znieść zachowania swojego psa? Wchodzi na łóżko, skacze na stół i uporczywie domaga się uwagi? Prawdopodobnie brakuje mu samokontroli. Ta z kolei prowadzi do wielu problemów z czworonogiem. Jak sobie z tym poradzić? Zacznijmy po kolei.Jak nauczyć psa samokontroli?

Samokontrolę psa rozwiniesz zachęcając go do wykonywania różnych ćwiczeń. Trening komend może być jedną z nich. W ten sposób nauczysz psa, że na zabawę i jedzenie musi zasłużyć. A w przyszłości chętniej wykona Twoje polecenia. Wielu psich trenerów mówi, że „nic w życiu nie jest za darmo”. To prawda. Ale pamiętaj o jednej ważnej rzeczy. 


Takie podejście nie zastąpi przemyślanego szkolenia psa. Tresura jest najlepszym i najskuteczniejszym sposobem nauki psa samokontroli. Jeśli Twój pies zrozumie, że na zabawę musi zasłużyć, łatwiej nauczysz go nowych umiejętności. Samokontrola buduje pewność czworonoga i stawia Cię w pozycji lidera. Taka hierarchia sprawia, że pies chętniej współpracuje. Naucz psa siedzieć i leżeć

Zanim nauczysz psa, że na zabawę i jedzenie musi zasłużyć, popracuj nad podstawowymi komendami. Zacznij od najprostszych. Siad i leżeć będą w sam raz. Twój pies musi je dobrze opanować zanim przejdziesz do kolejnego kroku.


Możesz nauczyć go także innych poleceń, ale te dwa są podstawą do rozwijania samokontroli. Jak tylko je opanuje zabierzcie się do pracy.


Zmotywuj psa, aby zapracował na posiłek

Psy są podekscytowane podczas posiłków. Nie ma w tym nic dziwnego. Ale jeśli Twój pies nie pozwala Ci w spokoju zjeść kanapki. Wskakuje z łapami na stół, gdy przygotowujesz obiad. Lub rzuca się na Ciebie, zanim zdążysz położyć miskę na podłodze - pora z tym skończyć. Zamiast pozwalać swojemu psu na złe zachowanie, spraw, by zapracował na obiad.


Podczas przygotowywania posiłku dla pupila wydaj komendę “siad” lub “leżeć”. Pies powinien siedzieć spokojnie, zanim postawisz miskę na podłodze i pozwolisz mu jeść. Jeśli wstanie, zanim położysz miskę, zabierz ją i odejdź. Wróć za kilka minut i ponownie poproś psa, aby usiadł lub położył się. Jak tylko spokojnie wykona polecenie, połóż miskę i pozwól mu zjeść.Pracuj nad wyjściem na zewnątrz

Pies nie powinien ani skakać na drzwi ani ich drapać. Choć są to sygnały pokazujące, że pupil chce wyjść - naucz go jak powinien komunikować swoją potrzebę w prawidłowy sposób. 


W takiej sytuacji poproś psa, aby usiadł. Jeśli nie wykona polecenia, odejdź od drzwi na kilka minut. Poczekaj aż się uspokoi i spróbuj ponownie. Gdy tylko usiądzie, załóż mu obrożę, przypnij smycz i wyjdź z nim na spacer.


Pies czeka na spacer ze smyczą w pysku


Popracuj z psem na zyskanie Twojej uwagi

Większość właścicieli uwielbia się bawić, drażnić i przytulać ze swoim psem. Jeśli jednak pupil nachalnie domaga się uwagi, staje się to dokuczliwe. Drapanie, szturchanie głową lub zaczepianie łapą, są typowymi oznakami upominania się psa o Twoją uwagę. Z tej sytuacji jest również wyjście. Możesz nauczyć psa, że na Twoją uwagę musi zapracować. Jak? 


Wydaj mu polecenie. Cokolwiek. Może to być zwykła komenda siad lub daj głos. Jeśli pupil ją wykona - pogłaszcz go lub pobaw się z nim w ulubioną zabawę. Jeśli pies spróbuje wymusić Twoją uwagę, odsuń się. Gdy tylko wykona Twoje polecenie, bawcie się i przytulajcie tak długo, jak tylko chcecie.O tym pamiętaj

Kiedy zaczynasz pracę nad samokontrolą psa, jego zachowanie czasami może się pogorszyć. Bądź cierpliwy. Czworonóg w końcu zrozumie, że nie dostanie tego, czego chce, dopóki nie zrobi tego, o co prosisz.***

Łącząc naukę samokontroli z treningiem posłuszeństwa, zauważysz dużą poprawę w zachowaniu pupila. Może czasami nawet Cię zaskoczyć siadając, zanim jeszcze wydasz polecenie. W miarę nauki psa każdą nową umiejętność utrwalaj w różnych sytuacjach. W ten sposób pies wzmocni swoją samokontrolę i będziecie się lepiej dogadywać.