Nauka czystości jest jedną z pierwszych rzeczy, nad którą będziesz pracował ze swoim szczeniakiem. Trening rozpocznij zaraz po zabraniu psa do domu. Bądź cierpliwy i konsekwentny, a oczekiwane rezultaty pojawią się szybciej, niż myślisz. Do dzieła. Najważniejsze rzeczy, o których powinieneś pamiętać podczas uczenia szczeniaka czystości w domu:

  • Szczenięta nie są w stanie kontrolować potrzeb fizjologicznych do 12 tygodnia życia. 
  • Chwal psa za pożądane zachowanie.
  • Wyprowadzaj psa na zewnątrz zgodnie z zaplanowanym harmonogramem.
  • Nigdy nie karz psa fizycznie za toaletowe wpadki.
  • Nie koryguj zachowania psa, chyba że przyłapiesz go na gorącym uczynku.


Zaplanuj trening

Konsekwencja jest kluczem do sukcesu – także w szkoleniu, wychowaniu i nauce szczeniaka czystości w domu. Psy lubią regularność. Staraj się wstawać o tej samej porze każdego ranka i od razu wyprowadź szczeniaka na zewnątrz. 


Karm szczeniaka o tej samej porze każdego dnia i wyprowadzaj go na spacer zaraz po zjedzeniu. W miarę dorastania szczeniaka oraz pod warunkiem, że regularnie go karmisz, nauczysz się przewidywać, kiedy będzie potrzebował wyjść.


Naucz się rozpoznawać sygnały

Jeśli zobaczysz, że szczeniak węszy, krąży i chodzi, prawdopodobnie nadszedł czas, aby natychmiast wyjść z nim na spacer. Jeśli przyłapiesz szczeniaka na załatwianiu się w domu, powiedz zdecydowanie „nie” i wyprowadź go na zewnątrz, aby skończył. Kiedy się załatwi nagródź go pochwałą lub smakołykiem.


Nigdy nie uderzaj psa i nie wpychaj jego nosa w bałagan, jeśli załatwi się w domu. Spowoduje to tylko, że piesek będzie się Ciebie bał.


Jeśli szczeniak załatwi się w domu, ale nie złapiesz go gorącym uczynku, nie karz go. Pies nie skojarzy kary z czynem i będzie tylko zdezorientowany.Komunikuj się z psem

W nauce szczeniaka czystości niezbędna jest odpowiednia komunikacja. Konsekwentne używanie wyrażeń typu „na zewnątrz” lub „załatw się” pomoże Twojemu psu nauczyć się tego jako polecenia. W czasie nauki toalety zawsze zabieraj szczeniaka w to samo miejsce na zewnątrz. Zapachy w tym obszarze zachęcą go do ponownego oddania moczu i wypróżnienia. Kiedy pies “zrobi swoje”, pochwal go.Jak wykorzystać klatkę do nauki szczeniaka toalety

Kiedy jesteś poza domem, szczeniak powinien pozostać w klatce lub kojcu. Możesz kupić większą klatkę z przegrodą. W miarę dorastania psa za pomocą regulowanej przegrody dostosujesz wielkość klatki do potrzeb psa. Klatka powinna być na tyle duża, aby szczeniak mógł się obrócić i wygodnie położyć.


Szczeniak instynktownie nie będzie chciał brudzić własnego terenu. Nie zostawiaj szczeniaka w klatce dłużej, niż na cztery do sześciu godzin, w przeciwnym razie może nie mieć innego wyboru, jak tylko załatwić swoją potrzebę. Jeśli regularnie przebywasz poza domem, wracaj do domu w ciągu dnia, aby wypuścić szczeniaka na zewnątrz.


Jeśli nie będziesz w stanie wrócić do domu poproś kogoś innego, aby wyprowadził go na zewnątrz.Sikanie na matę

Jeśli zdecydujesz nie umieszczać psa w klatce, gdy jesteś z dala od domu, wykorzystaj pokój z niechłonną podłogą lub matę absorbującą mocz. Podłogę z płytkami łatwo posprzątasz unikając tym samym długo utrzymującego się nieprzyjemnego zapachu, gdyby pies wysikał się na drewnianych panelach. 


Jeśli w domu nie masz pomieszczenia z niechłonną podłogą skorzystaj z maty. Matę umieść na jednym końcu pomieszczenia, a legowisko i zabawki dla psa na drugim. 


Psy wolą oddawać mocz na materiały chłonne, ale unikają tego we własnych legowiskach. Idealnie byłoby, gdyby szczeniak oddawał mocz na podkładki absorbujące. Nauka toalety może jednak w ten sposób zająć szczeniakowi więcej czasu niż z wykorzystaniem klatki.Uzbrój się w cierpliwość

Szkolenie i nauczenie szczeniaka czystości w domu może zająć kilka miesięcy, ale nie poddawaj się. Pamiętaj, że Twój szczeniak chce Cię zadowolić, musi tylko nauczyć się, jak to robić. Jasno komunikuj szczenięciu, kiedy zrobi coś dobrze i nagródź go - pozytywne wzmocnienie jest kluczem do sukcesu. W końcu zobaczysz wyniki.

Pies nasikał na dywanJak sobie poradzić z problemami?

Jeśli szczeniak załatwi się w domu, użyj środka czyszczącego, który całkowicie wyeliminuje nieprzyjemny zapach. W przeciwnym wypadku, jeśli pies wyczuje zapach swojej poprzedniej toalety, może pomyśleć, że miejsce sprzyja ponownemu  załatwieniu się.


Jeśli Twój pies przechodzi przez stresujący okres, jest chory lub zmęczony może mieć niewielki regres w domowym szkoleniu. Od czasu do czasu może się mu zdarzyć toaletowa wpadka. To frustrujące, ale jeśli zidentyfikujesz źródło problemu, będziesz w stanie powstrzymać to zachowanie. Psy, których rutyny ulegają zakłóceniu, na przykład na skutek pojawienia się dziecka w domu lub przeprowadzką do nowego miejsca, często trochę się cofają.


Toaletowe wpadki u psa wcześniej wyszkolonego w domu najczęściej sygnalizują problem zdrowotny. Na przykład infekcję dróg moczowych. Zabierz psa do weterynarza, jeśli zacznie się to bez wyraźnego powodu. .