Pogryzione buty, obicia mebli i wiele innych przedmiotów domowych. Takie sytuacje zna niemal każdy właściciel psa. Gryzienie, zwłaszcza dla szczeniąt, to forma poznawania otaczającego ich świata. Ale też zabijania nudy. Zazwyczaj przybiera formę zabawy, ale im pies starszy, tym ścisk jego zębów jest silniejszy. Brak kontroli nad takim zachowaniem może przysporzyć mnóstwo problemów w przyszłości. Nie pozostaje nam nic innego, jak oduczyć psa gryzienia. Tylko jak to zrobić?Zapewnij mu więcej ruchu

Zacznijmy od aktywnosći. Najczęstszą przyczyną gryzienia przez psa mebli, butów i innych rzeczy w domu jest nuda. Samotność oraz frustracja wynikająca z braku ruchu prowadzą do wielu problemów. Jak sobie z tym poradzisz? W prosty sposób. Zabieraj psa na długie i wyczerpujące spacery. W trakcie rzucaj mu piłkę, patyk lub cokolwiek innego. W ten sposób pies zaspokoi swoją naturalną potrzebę ruchu. Zazwyczaj to już wystarczy, aby pies przestał gryźć domowe wyposażenie. 


Oprócz tego ustal jednolity harmonogram zabaw. Psy lubią systematyczność i powtarzalność czynności. Twój czworonóg nauczy się, że codziennie o określonej porze czeka go spacer lub zabawa. A to z kolei zmniejszy ryzyko niepożądanych zachowań do minimum. A co jeśli Twój pies jest dorosły i dalej gryzie meble?


Dorosłe psy gryzą i niszczą domowe wyposażenie najczęściej z samotności i frustracji. To ich naturalna reakcja na smutek i tęsknotę. Ale i z tym uporasz się w prosty sposób. Pod swoją nieobecność zostaw pupilowi kocyk lub jakikolwiek przedmiot przesiąknięty Twoim zapachem. Obdaruj go także smakołykiem. Najlepsze będą skórzane gryzaki i suszone uszy. Wspomóż się specjalnym preparatem 

Jeśli zapewniasz swojemu pupilowi codzienną dawkę ruchu, ale ten dalej gryzie co popadnie i niszczy Twój dom pora na kolejną “broń” z naszego arsenału. W tej sytuacji pomocne okażą się specjalne preparaty do smarowania najchętniej gryzionych przedmiotów. Gorzki smak preparatu sprawi, że pies nie będzie chciał podgryzać posmarowanych rzeczy. Dostaniesz je praktycznie w każdym sklepie zoologicznym. Do wyboru są środki bezzapachowe lub wzbogacone o przyjemny aromat. Wybierz ten, który w swoim składzie zawiera wyłącznie naturalne składniki, które nie zaszkodzą Twojemu pupilowi. 


W jaki sposób używać odstraszających preparatów? W pierwszej kolejności dokładnie umyj miejsca, które chcesz chronić, a następnie spryskaj je niewielką ilością preparatu. Aby szybciej oduczyć psa gryzienia mebli - spryskiwanie powtarzaj co 6-8 godzin przez kilka kolejnych dni. Odstraszający preparat to bardzo dobry sposób na to, by oduczyć psa gryzienia mebli.Wyznacz miejsce

Jeśli powyższe metody nie pomagają, czas na ograniczenie przestrzeni psa do jednego pomieszczenia, w którym będzie zostawał podczas Twojej nieobecności. W pokoju powinno znajdować się posłanie pupila, miska z wodą oraz jego ulubione zabawki. Pomieszczenie musi być dla psa bezpieczne, zatem przed wyjściem usuń z niego drobne przedmioty, które mógłby połknąć lub zrobić sobie krzywdę gryząc je. Zabierz również te rzeczy, które pies często gryzł, na przykład buty czy wykładzinę.


***

Stosując się do powyższych zasad, oduczysz psa gryzienia mebli szybciej, niż Ci się wydaje. Pamiętaj o stosowaniu komendy "zostaw", za każdym razem, gdy przyłapiesz pupila na gryzieniu mebli. Jak to bywa w pracy nad każdym nowym nawykiem, tak i w treningu najważniejsza jest konsekwencja, systematyczność i cierpliwość. Powodzenia.