To proste. Jeśli twój szczeniak nauczył się czystości, ale od czasu do czasu bez wyraźnego powodu posikuje w domu, może mieć problem z sikaniem z radości lub strachu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić.Dlaczego pies sika w domu

Każde niewłaściwe oddawanie moczu, niezależnie od tego, gdzie występuje, może sygnalizować problem zdrowotny. Warto zatem wiedzieć, kiedy pies sika z radości lub strachu i kiedy może z nim dziać się coś niepokojącego.


W przypadku starszych psów sporadyczne nietrzymanie moczu nie jest niczym niezwykłym, chociaż w przypadku problemów zdrowotnych pies powinien zostać zbadany przez lekarza weterynarii. W przypadku szczeniąt, których wcześniej nauczyłeś czystości, trzeba przeprowadzić dokładniejszą analizę, aby znaleźć źródło problemu.


Jeśli Twój pies nie sika, gdy znajdujesz się w pozycji dominującej (pochylasz się i patrzysz mu prosto w oczy), prawdopodobnie ma problem z sikaniem z radości.


Jeśli pies nagle oddaje mocz, gdy wracasz do domu i przyjmujesz dominującą postawę lub gdy ktoś go upomina, to prawdopodobnie ma problem z sikaniem ze strachu.


Tak czy inaczej, sytuacji możesz zaradzić.


Dlaczego pies sika ze strachu? 

Nieśmiałe i lękliwe psy często sikają w sytuacji, gdy uważają kogoś za „dominującego społecznie”. W ten sposób chcą uniknąć ewentualnej kary. To problem psychiczny, który swoje źródło ma w przeszłości. Pies za toaletowe wpadki mógł być wówczas karcony, czy nawet bity. 


Takie psy sikają, gdy są witane, gdy ktoś się zbliża i gdy w przeszłości były brutalne traktowanie lub karcone za sikanie w domu. Sikanie ze strachu jest najczęściej problem występującym u psów nieśmiałych, płochliwych lub przygarniętych pod Twój dach bezpańskich czworonogów.

 


Pies ze strachu sika w domu


Jak oduczyć psa sikania ze strachu?

Aby oduczyć psa sikania ze strachu, nie uderzaj, nie karć ani nie krzycz na niego, gdy zsika się w domu. Zamiast tego buduj jego pewność siebie, ucząc podstawowych komend (siad, zostań, do mnie) i nagradzaj go po każdym małym sukcesie. Jest to ten sam proces uczenia i nagradzania, którego używasz do nauki prostych sztuczek z podstaw posłuszeństwa


Aby szybciej oduczyć psa sikania ze strachu angażuj się w interakcje z czworobogiem, używając niedominujących pozycji:


  • Unikaj bezpośredniego kontaktu wzrokowego, podejdź do psa z boku i przykucnij do jego poziomu.
  • Podczas głaskania szczeniaka skup się raczej na podbródku niż czubku głowy.
  • Komunikuj się z psem łagodnie i spokojnie. Wyprowadź psa na zewnątrz, gdy tylko wrócisz do domu.
  • Jeśli Twój pies sika w domu, po prostu posprzątaj i odejdź. Nagradzaj i chwal swojego pupila za każdym razem, gdy sika w odpowiednim miejscu.Dlaczego pies sika z radości?

Dobrą wiadomością jest to, że sikanie z radości najczęściej dotyczy szczeniąt poniżej 1 roku życia. Zwykle z tego wyrastają. Zła wiadomość jest taka, że nie oduczą się tego nawyku z dnia na dzień. 


Ten problem najczęściej dotyczy psów, które sikają podczas zabawy, gdy wracasz do domu lub gdy odwiedzają Was znajomi Cierpliwość i zrozumienie pozwolą oduczyć szczeniaka takiego zachowania.Jak oduczyć psa sikania z radości?

Aby oduczyć szczeniaka sikania z radości w domu, zachowaj spokojną, łagodną postawę i bądź konsekwentny.


  • Zabawy z psem staraj się przeprowadzać na świeżym powietrzu lub w specjalnie przygotowanym miejscu z gazetami i podkładkami dla szczeniąt. W ten sposób, jeśli zdarzy się mała wpadka z powodu nadmiernego podniecenia, łatwo ją sprzątniesz.
  • Kiedy psu przytrafi się toaletowa wpadka, tak jak w przypadku sikania ze strachu, nie karć swojego szczeniaka ani nie krzycz na niego. Po prostu posprzątaj i zostaw szczeniaka lub psa w spokoju. Pamiętaj, aby dokładnie wyczyścić to miejsce, najlepiej za pomocą enzymatycznego środka czyszczącego, aby pies nie czuł zapachu moczu i nie pomyślał, że należy ponownie sikać w tym miejscu.
  • Daj szczeniakowi smakołyk, kiedy sika we właściwym miejscu i ogranicz słowne komunikaty do minimum. Możesz nawet zignorować psa po powrocie do domu. Czy jest się okrutne? Tak naprawdę nie, ponieważ dasz Twojemu psu szansę na samodzielne uspokojenie się. Poproś gości, aby zrobili to samo.
  • Kiedy Twój pies sika podczas spacerów, pochwal go i wręcz smakołyk. To samo dotyczy sikania w wyznaczonych miejscach. Wszystkie te rzeczy powinny nie tylko pomóc szczeniakowi zerwać z nawykiem sikania z radości i podniecenia, ale także pomóc w kształtowaniu spokojniejszego, bardziej pewnego siebie charakteru.


Problemy zdrowotne powodujące nagłe sikanie psa

Przed próbą zmiany zachowania szczeniaka zabierz go do weterynarza, aby wykluczyć jakiekolwiek problemy zdrowotne. Analiza moczu pokaże, czy Twój pies ma infekcję dróg moczowych. Tą można łatwo wyleczyć antybiotykami. 


Inne testy diagnostyczne (np. prześwietlenia) mogą wykazać, czy szczeniak cierpi na kamienie w pęcherzu moczowym lub zapalenie pęcherza moczowego, które jest stanem zapalnym w obrębie pęcherza. Ponadto weterynarz sprawdzi wszelkie oznaki choroby nerek lub cukrzycy, które mogą prowadzić do niewłaściwego / nadmiernego oddawania moczu.


Wiele schorzeń, które powodują niekontrolowane sikanie szczeniaka, można leczyć medycznie, chociaż kamienie nerkowe mogą wymagać operacji.


Twój pies może sikać w domu także po wykastrowaniu. Czasami psy po zabiegu odczuwają potrzebę oznaczenia swojego terytorium i nie jest jasne dlaczego. Jeśli sikanie trwa dłużej niż tydzień po kastracji, porozmawiaj ze swoim weterynarzem.Pomoc specjalisty

Kiedy próbowałeś już wszystkiego, ale Twój pies nadal sika z radości lub strachu, po pomoc udaj się do specjalisty weterynarii lub behawiorysty. Profesjonalne spojrzenie na problem jest często pomocne; specjalista może dostrzec wzorce w zachowaniu szczeniaka, których sam nie dostrzegasz, a praca nad nimi pomoże rozwiązać problem.