Klatka jest “narzędziem” za pomocą którego możesz nadzorować zachowanie psa pod swoją nieobecność. Ponieważ większość czworonogów nie oddaje moczu ani nie kału w miejscu, w którym śpi, Twój pies najprawdopodobniej będzie próbował powstrzymać załatwienie się, gdy zostanie w niej zamknięty.

Używana prawidłowo zapobiegnie wpadnięciu psa w zły nawyk niszczenia przedmiotów w Twoim domu, a także zaspokoi jego naturalny instynkt posiadania własnego i bezpiecznego miejsca.

O czym powinieneś pamiętać?

Klatka dla psa nie jest magicznym narzędziem rozwiązującym trudne zachowania czworonoga. Jeśli nie będziesz używał jej prawidłowo, pies będzie się w niej czuł źle. 

 • Nigdy nie stosuj klatki do ukarania swojego psa. Twój pupil zacznie się jej bać i nie będzie chciał do niej wchodzić.
 • Nie zostawiaj psa w klatce zbyt długo. Pies, który siedzi w klatce przez cały dzień, nie ma wystarczającej ilości ruchu oraz interakcji z ludźmi. Może wpaść w depresję lub lęk.
 • Szczenięt poniżej szóstego miesiąca życia nie trzymaj w klatce dłużej niż trzy lub cztery godziny. Nie są w stanie kontrolować i wstrzymywać potrzeb fizjologicznych przez tak długi czas.
 • Korzystaj z klatki tak długo, dopóki Twój pies nauczy się zostać sam w domu sam bez psocenia i niszczenia przedmiotów. Możesz przenieść swojego psa z klatki do zamkniętego pomieszczenia, na przykład kuchni, zanim pod swoją nieobecność udostępnisz mu cały dom. W klatce zawsze powinno znajdować się wygodne posłanie, a jej drzwi powinny być otwarte, gdy jesteś w domu, aby pies mógł do niej wejść, gdy potrzebuje bezpiecznej przestrzeni.

Klatka może być także legowiskiem Twojego psa, ale tak jak Ty nie chciałbyś spędzić całego życia w jednym pomieszczeniu, tak pies nie chce spędzać większości czasu w swojej klatce.

Wybierz klatkę

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów klatek dla psów, w tym druciana, plastikowy transporter oraz klatka z miękkiego płótna lub nylonu.

Klatka druciana jest używana najczęściej. Pozwala Twojemu psu obserwować, co się wokół niego dzieje, a wiele z nich ma dodatkową funkcję, która pozwala na zwiększanie lub zmniejszanie klatki w zależności od wielkości psa. Tego typu klatka jest składana i posiada wysuwaną tacę w podłodze, co ułatwia jej czyszczenie.

Plastikowy transporter jest również dobrym wyborem do nauczenia psa przebywania w klatce. Ten rodzaj klatki jest najczęściej wykorzystywany podczas podróży lotniczych. Wadą tego rodzaju klatek jest są zamknięte z trzech stron, przez co nie wpuszczają tak dużo światła, jak klatka druciana. Trochę trudniej też ją wyczyścić.

Lekka klatka z miękkimi ściankami sprawdzi się idealnie w czasie podróży z psem. Główną wadą tego rozwiązania jest delikatna tkanina okalająca szkielet. Jeśli zatem masz psa, który lubi gryźć i drapać, może łatwo ją uszkodzić lub zniszczyć.

Niezależnie od tego, na jaką klatkę się zdecydujesz, pamiętaj o wyborze odpowiedniego rozmiaru. Klatka dla psa nie powinna być zbyt duża, ani za mała. Twój pies musi mieć wystarczająco dużo miejsca, aby mógł się wygodnie położyć i obrócić. Jeśli klatka jest zbyt duża, pies może wykorzystać jedną jej część do spania, a drugą do załatwiania się.

Wiele drucianych klatek jest sprzedawanych z przegrodą. To idealne rozwiązanie, jeśli do klatki przyzwyczajasz rosnącego szczeniaka. Przegroda pozwala zmniejszyć powierzchnię klatki, a w miarę wzrostu psa zwiększyć ją.

Przedstaw psu klatkę

Przyzwyczajenie psa do klatki, w zależności od wieku, temperamentu i wcześniejszych doświadczeń Twojego pupila, może zająć kilka dni lub tygodni.

Przyzwyczajając psa do klatki, musisz pamiętać o dwóch rzeczach:

 1. Klatka powinna zawsze kojarzyć się z czymś przyjemnym!
 2. Nauka powinna odbywać się małymi, systematycznymi krokami.

Nauka przebywania psa w klatce powinna opierać się na pozytywnym wzmocnieniu. Powoli wprowadzaj szczeniaka lub dorosłego psa do nowego “lokum” dając mu czas na zapoznanie się z przedmiotem. Spód klatki wyściel miękkim kocem. Wrzuć do niej kilka zabawek i ulubionych smakołyków Twojego psa. Drzwiczki zostaw otwarte. Pozwól swojemu psu zbadać klatkę we własnym tempie, nie zmuszając go do wchodzenia do środka.

Chwal psa i daj mu smakołyk, gdy sam wejdzie do środka. Dopóki klatka nie stanie się dla niego wygodna, drzwi zostaw otwarte i pozwól mu wchodzić i wychodzić, kiedy ma na to ochotę.

Pies w klatce

Posiłki w klatce przyzwyczajają do niej psa

Po przedstawieniu psu klatki, zacznij go karmić w jej pobliżu. Twój pies zacznie kojarzyć ją z czymś przyjemnym.

Jeśli pies wchodzi do klatki z łatwością, miskę z jedzeniem umieść na jej końcu. Jeśli natomiast niechętnie do niej wchodzi, włóż miskę do środka, ale nie za głęboko, tak aby bez strachu i niepokoju chciał do niej wejść. Za każdym posiłkiem, przesuwaj miskę nieco dalej.

Gdy pies poczuje się w klatce na tyle swobodnie, aby zjeść posiłek, zamknij drzwi podczas jedzenia. Za pierwszym razem otwórz drzwi, gdy tylko skończy jeść. Przy każdym kolejnym karmieniu zostaw drzwi zamknięte kilka minut dłużej, aż pozostanie w klatce przez około 10 minut po jedzeniu.

Jeśli pies zacznie szczekać, upominając się, żeby go wypuścić, być może zbyt szybko wydłużyłeś czas. Następnym razem zostaw go w klatce na krócej. Jeśli pies głośno skomle, szczeka i hałasuje, nie wypuszczaj go, dopóki nie przestanie i się uspokoi. W przeciwnym razie skojarzy, że sposobem na wydostanie się z klatki jest skomlenie, więc będzie powtarzał zachowanie w przyszłości.

Wydłużaj czas przebywania psa w klatce

Psy lubią mieć swoje własne i bezpieczne miejsce. Jeśli prawidłowo wprowadzisz i nauczysz go przebywania w klatce, stanie się ona miejscem, w którym czworonóg znajdzie bezpieczną “przystań” i zapewni sobie spokój ducha, gdy nie ma Cię w domu.

Właściciele psów często spotykają się z sytuacją, w której pies nadal szuka swojej klatki długo po zakończeniu szkolenia w domu. Inni z kolei zostawiają swojego pupila na kilka godzin samego i jeśli nic nie zniszczy, przestają korzystać z klatki pozwalając mu pod swoją nieobecność, swobodnie biegać po domu.

 1. Jeśli Twój pies swobodnie wchodzi i wychodzi z klatki, nadszedł czas na pierwsze zamknięcie drzwi.
 2. Wrzuć trochę smakołyków do klatki, a gdy pies znajdzie się w środku, zamknij drzwi.
 3. Poczekaj minutę i lub dłużej, do momentu, aż pies zechce z niej wyjść.
 4. Powoli wydłużaj czas pozostawiania psa w klatce, gdy jesteś w domu, aż będzie chciał w niej przebywać godzinę lub dłużej.
 5. Gdy Twój pies poczuje się komfortowo w zamknięciu, zacznij przyzwyczajać go do pozostawania samego w klatce.
 6. Kiedy pies jest spokojny w klatce, wyjdź z pokoju na kilka minut, a następnie wróć do niego.
 7. Stopniowo zwiększaj ilość czasu, w którym jesteś poza pomieszczeniem, aż pies lub szczeniak zachowując spokój, pozostanie w klatce na godzinę lub dłużej.

Pierwsza noc w klatce

“Zaproś” psa do klatki używając polecenia “do klatki” i wręcz mu smakołyk, jeśli posłucha. Początkowo dobrym pomysłem może być umieszczenie klatki w sypialni lub w pobliżu korytarza, zwłaszcza jeśli masz szczeniaka. Szczenięta często muszą wychodzić na zewnątrz, aby się załatwić w nocy, a będziesz chciał słyszeć szczeniaka, gdy jęczy, aby go wypuścić na zewnątrz. Starsze psy również powinny być początkowo trzymane w pobliżu, aby nie kojarzyły skrzynki z izolacją społeczną.

Gdy Twój pies śpi wygodnie przez całą noc ze skrzynią blisko Ciebie, możesz zacząć stopniowo przesuwać go w preferowane miejsce, chociaż czas spędzony z psem - nawet czas snu - jest szansą na wzmocnienie więzi między Tobą a Twoim zwierzę domowe.

Tego się trzymaj

Nigdy nie używaj klatki swojego psa, aby go ukarać. Twój pies powinien kojarzyć ją z szczęśliwym, wygodnym i bezpiecznym miejscem. Jeśli natomiast w ramach kary wyślesz psa do klatki, istnieje szansa, że ​​pozostawiony w niej będzie przerażony i niespokojny. Tego nie chcesz. 

Nigdy nie wypuszczaj psa z klatki, gdy jęczy lub szczeka; powinien być całkowicie spokojny, zanim to zrobisz. Otwierając klatkę, gdy szczeka lub jęczy, nauczysz go, że jeśli zacznie mocno hałasować - wypuścisz go. Nie popełnij tego błędu. Chyba nie chcesz doprowadzić do do wielu nieprzespanych nocy, czekając, aż szczeniak się uspokoi?

Nigdy nie zostawiaj psa w klatce dłużej, niż jest w stanie wytrzymać jego pęcherz. Szczenięta mogą zwykle wytrzymać nie dłużej niż trzy do czterech godzin. Dorosłego psa, który nigdy nie był wychowywany w domu, również nie pozostawiaj na dłużej niż trzy do czterech godzin. Starsze psy wytrzymują trochę dłużej.