Podobnie jak ludzie, psy z nadwagą są także narażone na różne problemy zdrowotne. Problemy z poruszaniem się, nadmierne obciążenie stawów i całego organizmu utrudniają mu życie. Mogą nawet powodować przyspieszoną śmierć. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak kontrolować wagę swojego pupila, by uchronić go przed niebezpiecznymi konsekwencjami. Co powoduje nadwagę u psa?

Powodów może być wiele. Zwykle winowajcą jest niewłaściwa dieta i zbyt mała aktywność fizyczna. Problemy z wagą mogą pojawić się też po przebytej chorobie czy kontuzji, gdy czworonóg ma mało ruchu. Przyrost masy ciała może być także objawem niektórych zaburzeń hormonalnych, takich jak niedoczynność tarczycy czy zespół Cushinga. 


Innym czynnikiem są predyspozycje genetyczne. Niektóre rasy psów są bardziej podatne na otyłość niż pozostałe, np. buldogi angielskie, beagle, labrador retriever, jamniki, mopsy, dalmatyńczyki czy cocker spaniele.


Jednym z głównych czynników sprzyjającym do wystąpienia otyłości u psów jest starszy wiek. Psi seniorzy są bardziej narażeni na problemy z wagą. Powodem jest obniżony metabolizm oraz mniejsza aktywność.


Podatne na gromadzenie się tkanki tłuszczowej oraz zwiększenie masy ciała są psy po zabiegu kastracji lub sterylizacji. Związane jest to ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ich organizmach. Jakie to zmiany? Spowolniony metabolizm i zwiększony apetyt. Specjaliści zalecają, aby po przeprowadzonym zabiegu zmniejszyć kaloryczność posiłków.


Jak rozpoznać nadwagę u psa?

Stopniowego  przyrostu masy ciała psa nie zauważysz tak łatwo gdy codziennie widzisz swojego psa. Są jednak znaki ostrzegawcze. Żebra stają się mało wyczuwalne pod warstwą tłuszczu. A w parze z tym idzie nietolerancja wysiłku i lenistwo. Może to wskazywać na problem z wagą lub inne problemy zdrowotne.

Jeśli podejrzewasz, że Twój pies ma nadwagę, zasięgnij porady weterynarza. Sam też możesz ocenić kondycję swojego psa w prosty i szybki sposób. Jak to zrobić? Odpowiedz na poniższe pytania:

  • czy Twój pies ma kształt klepsydry, gdy stoisz za nim i patrzysz z góry?
  • czy widać jego talię?
  • czy z łatwością wyczuwasz żebra?

Jeśli odpowiedź brzmi trzy razy „nie”, istnieje duża szansa, że ​​Twój pies musi schudnąć. Najwyższy czas coś z tym zrobić. Oto kilka wskazówek, które pomogą Twojemu psu bezpiecznie zrzucić zbędne kilogramy i utrzymać dobrą kondycję.


Jak skutecznie odchudzić psa?

Zastosuj sprawdzone metody na odchudzanie. Najpierw jednak skonsultuj się ze swoim weterynarzem, aby upewnić się, że nadwaga nie jest wynikiem problemu zdrowotnego lub choroby. Po ustaleniu stopnia nadwagi i docelowej masy ciała dopasuj odpowiednią dawkę pożywienia dla czworonoga tak, aby tracił  tygodniowo ok. 1-2% masy ciała. Pomoże Ci w tym kalkulator kalorii. Jeśli jednak kalkulator nie wystarczy, o pomoc w ustaleniu dziennej dawki pożywienia dla swojego psa zwróć się do swojego weterynarza. Załóżmy, że masz już to za sobą. Jaki jest kolejny? Dobierz odpowiednią karmę

Wybierz karmę o mniejszej zawartości tłuszczu, np. dedykowaną karmę dla psów z nadwagą. Pamiętaj, że nie tylko rodzaj karmy ma znaczenie, ale również jej ilość. Nie przekraczaj zalecanej dziennej dawki jej spożycia. 


Ustal dwa lub trzy posiłki dziennie i wprowadź karmienie o określonych godzinach. Użyj miarki, aby podawać tylko zalecaną ilość karmy. Wyeliminuj z diety psa niektóre węglowodany, takie jak potrawy mączne czy słodycze. Podawaj chude mięso, chudy nabiał, warzywa czy otręby.


Dieta  nie jest dla psów kwestią silnej woli. Właściciele mogą jednak jej potrzebować, aby oprzeć się błagającym oczom swojego pupila. Pamiętaj, że karmienie swojego pupila wszelkimi łakociami nie jest wyrazem miłości, a brakiem odpowiedzialności. Jako nagrodę zaoferuj mu własną uwagę i  zabawki. Co jeszcze możesz zrobić, by uporać się z nadwagą psa?Ogranicz smakołyki i resztki ze stołu

Nikt nie chce odmawiać swoim psom smakołyków. Tym bardziej, że przydają się podczas szkolenia. Przyjrzyj się ile smakołyków zjada Twój pies w ciągu dnia i jaka jest ich kaloryczność. Nie powinny stanowić więcej niż 10% dziennych kalorii. Podawaj tylko niskokaloryczne przysmaki dla psów. Jako zdrowszą alternatywę wykorzystaj  małe kawałki marchwi i jabłek. Wiele psów je uwielbia. Dieta dietą, przysmaki przysmakami, ale co z ruchem Twojego psa? Czy jest ważny i konieczny do uporania się z nadwagą? Oczywiście, że tak. Utrzymuj psa w ruchu

Aktywność fizyczna jest kluczowa w walce z nadwagą psa. Większa dawka ruchu pomaga spalić kalorie. Nie panikuj! Ćwiczenie z psem nie musi oznaczać biegania w maratonach czy długich wędrówek. Wystarczą regularne spacery, rzucanie piłki lub pływanie. Spacery to nie tylko ćwiczenie ciała psa, ale także niezbędna stymulacja psychiczna i niezwykle ważna okazja do wąchania. 


Świetnym sposobem na wzmocnienie planu odchudzania psa jest zaangażowanie się w  psie sporty. Jedną z wielu opcji jest np. obedience - sportowe posłuszeństwo lub agility - pokonywanie toru przeszkód. Oprócz utraty wagi, Twój pies zyska nowe umiejętności oraz stymulację umysłową.


Psy z nadwagą mają mniejszą tolerancję wysiłkową. Pamiętaj o tym. Powoli wprowadzaj ćwiczenia i stopniowo zwiększaj ich intensywność. Zbyt duża intensywność już na samym początku może prowadzić do kontuzji. 


Pamiętaj, że każda rasa  wymaga różnej ilości ćwiczeń. Jeśli nie wiesz, które z nich będa najlepsze dla Twojego pupila skonsultuj się ze swoim weterynarzem lub hodowcą. Oni z pewnością udzielą Ci wartościowych wskazówek dotyczących  zalecanej aktywności.


Konsekwencje nadwagi i otyłości u psów

Istnieje wiele chorób i dolegliwości, które towarzyszą nadwadze i otyłości u psów. Są to:

  • cukrzyca typu 2
  • choroba zwyrodnieniowa stawów, zwłaszcza biodra
  • wysokie ciśnienie krwi
  • problemy ortopedyczne, urazy więzadła krzyżowego czaszki
  • choroba skóry
  • choroby serca i układu oddechowego
  • zmniejszona oczekiwana długość życia 


***

U większości psów sekret utraty wagi tkwi w zaangażowanej i zatroskanej rodzinie. Psy nie rozumieją, że nadwaga im szkodzi. To do nas należy ochrona ich przed krzywdą, rozwoju wyniszczających chorób lub przedwczesnej śmierci. 


Pamiętaj, że utrata wagi psów może zająć trochę czasu. Bądź cierpliwy i konsekwentny. Gdy pies osiągnie optymalną wagę, powinien otrzymać dobrze zbilansowany pokarm. W żadnym wypadku nie wracaj do starych, złych nawyków żywieniowych.