Utrwalanie zdobytych w czasie szkolenia umiejętności jest ostatnim krokiem w tresurze czworonoga. Cementowanie wiedzy polega na ćwiczeniu zachowań w różnych sytuacjach. Dlaczego to tak ważne? To proste. Chcesz, aby Twój pies wykonywał polecenia nie tylko w domu, ale wszędzie tam, gdzie go zabierzesz.Dlaczego utrwalanie umiejętności jest konieczne?

Aby to zrozumieć przyjrzyjmy się jak myśli Twój pupil. Psy nie potrafią stosować się do poleceń w nowych, innych okolicznościach. Co to oznacza? Twój pies może wykonać, komendę, którą wydasz w domu. Ale tego samego polecenia wydanego w innych warunkach może nie zrozumieć.


Zaniedbanie utrwalania psich umiejętności w różnych sytuacjach jest powodem, dla którego Twój pies może zachowywać się dobrze w salonie. A o całym treningu zapomina, gdy jesteście poza nim.Wiesz, jak myśli pies?

Wyobraź sobie, że siedzisz przy stole i Twoja mama mówi: „odsuń łokcie od stołu!”. Kiedy Cię o to prosi, rozumiesz, że jest to zasada odnosząca się do każdego stołu. Stołu w salonie, w domu cioci i stołu w restauracji. Jak pies zrozumie taki komunikat? Sprawdźmy.


Gdybyś mógł powiedzieć swojemu psu, aby zdjął łapy ze stołu lub przestał żebrać, zrozumiałby tylko to, że nie wolno mu kłaść łap na tym stole ani żebrać w tym miejscu. Psy nie potrafią stosować poleceń do innych sytuacji. Nie zrozumieją, że zasada dotyczy każdego stołu.


Kiedy Twój pies wykonuje polecenia tak samo dobrze w parku, jak w domu -  możesz uznać, że je utrwalił. Są już w Waszym arsenale komunikacyjnym. Pewnie zadajesz sobie teraz pytanie. Ale jak to zrobić? Jak to osiągnę? To proste. Zastosuj poniższe wskazówki.Przeciągający się pies


Rozprosz uwagę psa

Co ma na celu rozproszenie uwagi czworonoga? Nauczenie czworonoga wykonywania poleceń w trudniejszych warunkach. Na przykład w sytuacjach, kiedy w pomieszczeniu przebywają inne osoby. Jak nauczyć psa wykonywania polecenia w obecności innych ludzi?


Poproś innego członka rodziny o wejście do pokoju, w którym właśnie ćwiczycie. Trenujcie jak zwykle. W późniejszym etapie włącz telewizor lub muzykę. Powoli dodawaj do otoczenia więcej rozpraszających elementów. Trenuj w różnych miejscach 

Kiedy uczysz psa nowej umiejętności, zwykle zaczynasz w cichym i spokojnym miejscu. W ten sposób nic nie rozprasza uwagi czworonoga i możecie się w pełni skupić na treningu. Jednak na etapie, gdy Twój pies już wykonuje polecenie, pora zmienić środowisko szkoleniowe na bardziej niespokojne. Jak to zrobić?


Jeśli przykładowo pracujecie nad komendą “siad” i pies wykonuje ją w domu - potrenujcie w innych miejscach. W parku, na spacerze lub w każdej innej, nowej sytuacji. Ćwiczcie powoli i konsekwentnie. Pracujcie nad jedną rzeczą na raz. Pamiętaj o nagrodach.


Twój pupil z czasem oswoi się z rozpraszaczami i nauczy się, że wykonywanie poleceń w takich warunkach po prostu mu się opłaca. Bądź cierpliwy

Jeśli Twój pies nie potrafi akurat wykonać polecenia - zachowaj spokój. Po około 10 minutach prawdopodobnie nie zmotywujesz go do ukończenia czynności. Zakończ sesję treningową pozytywnym akcentem. Poproś o wykonanie polecenia, które już zna i daj mu smakołyk. Do treningu wróć kolejnego dnia.Czy Ty też popełniasz te błędy?

Jednym z największych błędów popełnianych przez właścicieli podczas szkolenia psów jest niekonsekwencja. Jeśli ustaliłeś zasadę, że pies nie może leżeć na łóżku, ale od czasu do czasu pozwalasz mu na nie wskoczyć, dezorientujesz psa. Pupil zapamięta przypadek, w którym był mile widziany na kanapie i będzie chciał to powtórzyć.


W podobny sposób wiele psów uczy się żebrania przy stole. Jeśli zdarzyło Ci się upuścić jedzenie z blatu (nawet przypadkowo) lub celowo nakarmiłeś pupila ze stołu - pies zapamięta tę sytuację i będzie czekał, aż się powtórzy. 


Konsekwencja w treningu to także dokładność. Jeśli każesz swojemu psu usiąść, a on siedzi tylko przez kilka sekund lub usiądzie w połowie, to w rzeczywistości nie siada. Wykonuje polecenie nieprawidłowo. To nie jest to zachowanie, które powinieneś nagrodzić. Ćwicz polecenie do momentu, aż pies całkowicie usiądzie i pozostanie w tej pozycji, dopóki go nie pochwalisz.***

Utrwalanie efektów szkoleniowych psa powinno być przyjemnym doświadczeniem. Zarówno dla Ciebie, jak i Twojego pupila. Oprócz tego to świetny argument za tym, abyś wyszedł ze swoim psem na zewnątrz i lepiej poznał okolicę. Testuj i sprawdzaj umiejętności swojego zwierzaka w różnych sytuacjach. Powodzenia.