Zastanawiasz się, jak widzi Twój pies? Jesteś ciekawy, czy rozróżnia kolory i czy widzi w nocy? A może intryguje Cię pytanie, czy świat widziany oczami Twojego pupila jest wyłącznie czarno-biały? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Zaczynajmy.Czy pies widzi świat tylko w czarnych i białych barwach?

Psy, wbrew obiegowej opinii, nie widzą świata w czerni i bieli. Ich wzrok jest w rzeczywistości najbardziej podobny do osób ze ślepotą barw - daltonizmem. Oprócz tego wzrok czworonoga ma mniejszą wrażliwość zarówno na jasność, jak i na różnice w postrzeganiu odcieni szarości. Jak pies widzi kolory?

Ludzie i psy mają dwa typy receptorów kolorów: pręciki i czopki. 

Pręciki radzą sobie z widzeniem peryferyjnym i nocnym - jasnością i odcieniami szarości. 

Czopki odpowiadają za widzenie w dzień i postrzeganie kolorów. Każdy z czopków wykrywa inną długość fali światła. A dzięki trzem typom czopków ludzie mogą wykryć pełne spektrum odcieni (podobnie jak w przypadku mieszania kolorów podstawowych w farbie). 

Psy mają tylko dwa rodzaje czopków (jak ludzie ślepi - na czerwono-zielony kolor), co sprawia, że ​​ich widzenie kolorów jest ograniczone.

 

Tętniąca życiem scena Mardi Gras, tak widziana okiem człowieka:


Zmienia się w taki obraz widziany przez psa:
Jak pies widzi z dużej odległości?

Psy w porównaniu do ludzi są bardzo krótkowzroczne. Specjalny test, wykonany na zamówienie dla psów, określa ich wzrok prawie 4 krotnie słabszy niż ludzki. Oznacza to, że to, co człowiek ledwo widzi z odległości 23 metrów, pies zobaczy ledwo z odległości 6 metrów. 


Dlatego poniższa scena matadorów tak widziana oczami człowieka: 


Zmienia się w taki obraz widziany oczami psa:

Czy psie oko rozróżnia jasność barw?

Psy słabiej niż ludzie określają różnice w jasności. Inaczej patrzą na różne odcienie przedmiotów. W rzeczywistości psy słabiej niż ludzie rozróżniają odcienie kolorów.

Dlatego to zdjęcie jesiennych liści zmienia się od tego w oczach człowieka:W taki obraz widziany oczami psa:
***

Jeśli zaczniesz smucić się z powodu słabego wzroku swojego czworonoga, pamiętaj, że Twój pies ma niesamowity węch. To jego najważniejszy i najsilniejszy zmysł. To właśnie węch pozwala mu odkrywać świat różnymi zapachami.