Zapewne wielu posiadaczy czworonogów zadaje sobie pytanie jak wybrać karmę dla psa. Nic w tym dziwnego, bowiem najlepsze co możemy ofiarować swojemu pupilowi to zdrowie! Zdrowie psa jest ściśle powiązane z pokarmem jaki spożywa. To właśnie dlatego wybór odpowiednio zbilansowanej i pełnowartościowej karmy jest tak ważny. To od jakości pożywienia będzie zależeć jakość życia i poziom energii naszego pupila.


SPIS TREŚCI


 1. Dlaczego wybór karmy dla psa jest tak ważny?
 2. Jak wybrać karmę dla psa analizując jej skład i wartości odżywcze?
 3. Karma sucha czy mokra?
 4. Wybór najlepszej karmy dla naszego Pupila
 5. Jak wybrać karmę dla szczeniąt?
 6. Jak wybrać karmę dla psa dorosłego?
 7. Jak wybrać karmę dla psa seniora?
 8. Wielkość psa, a wybór karmy
 9. Karma dla suczki w czasie ciąży i laktacji
 10. Jak wybrać karmę dla psa aktywnego, pracującego lub sportowego?
 11. Podsumowanie

Dlaczego wybór karmy dla psa jest tak ważny? 

Dobrze dobrana karma dla psa zapewni prawidłowy rozwój jego organizmu oraz utrzyma go w zdrowiu i dobrej kondycji. Pies będzie szczęśliwy, pełen energii, chętny do zabawy i wszelkich aktywności. Najlepsza karma dla psa to taka, która dostarczy naszemu pupilowi wszystkie składniki odżywcze: białka, tłuszcze, węglowodany, składniki mineralne i witaminy. Niedobór którejś z tych substancji może obciążyć cały organizm psa, jego kości, mięśnie i organy wewnętrzne oraz może prowadzić do występowania różnego rodzaju chorób.

Należy sięgać po karmy przygotowane z wysokiej jakości składników, cechujące się wysoką strawnością i niezawierające substancji, które mogłyby negatywnie wpłynąć na zdrowie czworonoga. Aby pies z ochotą jadł karmę, powinna być ona przede wszystkim smakowita, a wielkość krokietów dopasowana do rozmiaru psa. 
Aby dobrać model żywieniowy i dopasować go do aktualnych potrzeb psa, należy uwzględnić kilka czynników: fazę wzrostu, etap życia, stan fizjologiczny, ilość aktywności fizycznej oraz jego indywidualne potrzeby.

Jak wybrać karmę dla psa analizując jej skład i wartości odżywcze?

Wybierając karmę dla psa, musimy wiedzieć, że nie może w niej zabraknąć pełnowartościowego białka, które stanowi podstawę diety i jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu psa każdej rasy.

Białko odpowiada za odpowiedni rozwój, regenerację i odbudowę, wspomaga metabolizm, dostarcza psu energię i siłę. Szczególnie wartościowym źródłem białka w karmie jest drób, wołowina, wieprzowina czy jagnięciną. To właśnie dlatego wysoki procent mięsa w składzie karmy stanowi o jej dobrej jakości.

Istotną rolę w żywieniu psa pełnią tłuszcze. Są one źródłem energii i niezbędnych kwasów tłuszczowych. Umożliwiają wchłanianie znajdujących się w pokarmie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – wit. A, D, E, i K. Tłuszcz jest najbardziej wydajnym składnikiem energetycznym diety i dostarcza dużo energii. Jednak nadmierna jego ilość w karmie może przyczynić się do odkładania się w postaci tkanki tłuszczowej, co jest prostą drogą do otyłości. W karmie dla psów koniecznym składnikiem są kwasy tłuszczowe. Wpływają one na prawidłowe funkcjonowanie skóry i utrzymanie odpowiedniej jakości sierści. Są niezbędne do rozwoju i prawidłowego funkcjonowania mózgu i układu nerwowego u młodych psów. Zapewniają prawidłowe widzenie, chronią przed chorobami nerek i serca.

W karmie dla psów powinny znaleźć się także węglowodany. Ich źródłem są pełne ziarna, bogate w błonnik pokarmowy usprawniający pracę jelit. Innym cennym źródłem błonnika są warzywa i owoce, bogate w witaminy, które są także istotnym składnikiem karm dla psów. Zatem najlepsza karma dla psa to ta, która dostarczy mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Karma sucha czy mokra? 

Wśród karm dla psów mamy do wyboru karmę suchą i karmę mokrą, obie formy mają swoje zalety. Sucha karma dla psa jest praktyczna w użyciu. Możemy ją dłużej przechowywać, łatwiej jest ją dozować i ma mniej intensywny zapach niż karma mokra. Zaletą mokrej karmy jest to, że jest wilgotna, a zatem dostarcza psu więcej płynów. Psy lubią różnorodność i mieszany sposób karmienia, ze względu na zróżnicowany skład pożywienia. Dobrze jest, by pies był karmiony na zmianę dwoma rodzajami karm. W przypadku konieczności przestawienia się na jeden sposób żywienia (np. ze względów zdrowotnych, problemów z zębami), pies będzie już przyzwyczajony do nowego sposobu żywienia. 

W sytuacji gdy pies jadł przez całe życie tylko mokrą karmę, po przestawieniu na suchą, może mieć problem z akceptacją nowego jedzenia, które jest w zupełnie innej i nieznanej mu postaci, mogą również pojawić się problemy trawienne.

Wybór karmy dla psa, zarówno suchej, jak i mokrej, powinien opierać się na tych samych zasadach. Najważniejsze, aby przeznaczone dla psa pożywienie było pełnoporcjowe (kompletne, zbilansowane, strawne, bezpieczne i smaczne). Musi odpowiadać indywidualnym potrzebom naszego pupila, zapewniając mu właściwą ilość kalorii i wartości odżywczych.

Wybór najlepszej karmy dla naszego Pupila

Wybór odpowiedniej karmy dla naszego pupila może wydawać się skomplikowany. Jednak już na jego opakowaniu możemy znaleźć cenne wskazówki, które ukierunkują nas na wybór tej odpowiedniej. Na etykiecie znajdziemy informacje, dla jakich psów jest dedykowana, o jakiej wielkości, wieku i aktywności. Produkt powinien być oznaczony jako karma pełnoporcjowa (inaczej kompletna), gwarantuje to nam, że dana karma zaspokoi zapotrzebowanie psa na energię i składniki odżywcze. 

Chcąc odpowiedzieć na pytanie jak wybrać najlepszą karmę dla psa, musimy uwzględnić wiek swojego Pupila. Zazwyczaj spotykamy się z następującym podziałem: karma dla szczeniąt, karma dla dorosłych psów, karma dla psów dojrzałych/seniorów. Na każdym etapie życia psa jego organizm zmienia swoje zapotrzebowanie na różne składniki odżywcze. Wynika to z jego poziomu aktywności i stanu zdrowia. Karmy będą się różniły nie tylko zawartością głównych składników takich jak białko, węglowodany czy tłuszcze, ale również ilością minerałów i witamin. 

Jak wybrać karmę dla szczeniąt? 

Mianem szczeniaków określa się psy do 12 miesiąca życia (w przypadku dużych ras do 18, a ras olbrzymich 24 miesiąca). W tym stosunkowo krótkim okresie poszczególne narządy i układy ulegają wykształceniu i rozwijają się niezwykle szybko, dlatego szczenięta potrzebują pożywienia dobrze przyswajalnego i najwyższej jakości.

W okresie rozwoju największe zapotrzebowanie jest na energię. Karma dla szczeniaka powinna być wysokokaloryczna. Musi być bogata w białko niezbędne do prawidłowego wzrostu, kwasy tłuszczowe wspomagające rozwój mózgu oraz witaminy i składniki mineralne. Karmy dedykowane dla szczeniąt mają mniejsze granulki i są łatwiejsze w gryzieniu. 

Jak wybrać karmę dla psa dorosłego?

W pierwszej kolejności musimy zaznaczyć, że za dorosłe uznawane są psy, które zakończyły już swój wzrost, ale nie osiągnęły wieku seniora. W zależności od rasy przedział ten jest ruchomy. U małych ras będzie to okres pomiędzy 9-12 miesiącem a 11 rokiem życia, natomiast u ras średnich od 1 roku do 10 lat. Rasy duże i olbrzymie osiągają dorosłość w wieku 18-24 miesięcy i trwa ona u nich do 9/11 roku życia.Karma dla psa dorosłego to tzw. bytowa, która dostarcza wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Ma na celu jak najdłuższe utrzymanie psa w dobrej kondycji oraz minimalizowanie ryzyka wystąpienia chorób. W zależności od aktywności psa oraz warunków fizycznych należy dobrać dzienną dawkę kalorii, tak by pies zachował prawidłową masę ciała, oraz by uchronić go od ryzyka wystąpienia chorób serca, cukrzycy czy stawów.
Pomocny w ustaleniu przybliżonej ilości kalorii jakie powinien spożywać nasz Pupil okaże się kalkulator kalorii dla psów.

Jak wybrać karmę dla psa seniora? 

Za psiego seniora uważa się czworonoga powyżej 7 lat – w przypadku ras ogromnych. 9-10 lat w przypadku ras dużych i średnich i 11 lat dla ras małych. Jest to czas, w którym zaleca się wprowadzenie karmy dla seniorów, która dzięki dobraniu optymalnych suplementów pomoże psu zachować jak najdłużej zdrowie, witalności i dobrą kondycję.Karma dla psów dojrzałych powinna być bogata w przeciwutleniacze i substancje wzmacniające stawy. Ważne jest, by pożywienie obfitowało w wysokiej jakości białko. Jest ono niezbędne do odbudowy tkanek, utrzymania masy mięśniowej i prawidłowej reakcji organizmu na bodźce stresowe. Ze względu na niższą aktywność i zwolnioną przemianę materii seniorów, karma powinna cechować się niższą gęstością energetyczną. Istotne jest, by obserwować psa i w razie potrzeby odpowiednio regulować dzienne dawki karmy. W przypadku psów otyłych konieczne może okazać się zmniejszenie gęstości energetycznej pokarmu, natomiast w przypadku psów wychudzonych – zwiększenie. 

Wielkość psa, a wybór karmy 

Wielkość psa jest ważnym czynnikiem, którym powinniśmy się kierować przy wyborze optymalnej, najlepszej karmy dla swojego Pupila. Producenci w swoich ofertach posiadają karmy dla psów małych (do 10 kg masy ciała), karmy dla psów średnich (11-25kg), karmy dla psów dużych (26-45 kg), oraz karmy dla ras olbrzymich (powyżej 45 kg). 

Małe rasy psów wymagają odpowiedniego pożywienia, by utrzymać je w dobrym zdrowiu i kondycji. Ich krótki układ pokarmowy nie może być obciążany przez ciężkostrawne produkty. Dieta psów małych ras powinna być bogata w białko, które dostarcza im siłę i energię oraz tłuszcze - by ich sierść była lśniąca i gładka. Każdy posiłek powinien mieć w swoim składzie kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6. Niezbędne są też witaminy i minerały, które dbają o mocniejsze kości oraz sprawny system obronny organizmu.

Karmy dla ras średnich, dużych i olbrzymich wspierają wzrost i rozwój. Powinny być mniej kaloryczne, lecz bogate w substancje wspomagające stawy i chrząstki. Psy olbrzymie rosną bardzo intensywnie. W ciągu pierwszych miesięcy ich masa ciała wzrasta kilkudziesięciokrotnie. Oznacza to, że ich potrzeby żywieniowe również zmieniają się bardzo szybko. Należy zatem kontrolować szybkość wzrostu szczeniąt, podając im karmę o obniżonej zawartości energii i wapnia, tak by zapobiec m.in. schorzeniom stawów i kośćca. Po ukończeniu 8 miesiąca życia tempo wzrostu psa nieco zwalnia. Zaleca się wówczas zwiększenie ilości białka, aby jego mięśnie mogły się prawidłowo rozwijać.

Bardzo istotny jest kształt, wielkość i struktura granulek podawanej karmy. Pożywienie musi zachęcać psa do żucia, a tym samym spowalniać tempo jedzenia. Dzięki temu pies uniknie połykania powietrza, a w następstwie wzdęć. Dodatkowo dokładne rozdrabnianie pokarmu sprzyja optymalnej higienie zębów.

Wśród dostępnych na rynku karm znajdziemy typy pokarmów przeznaczonych dla konkretnych ras. Wówczas w kompozycji składu uwzględnia się budowę psa oraz skłonność do konkretnych problemów zdrowotnych. Producenci oferują również karmy uwzględniające specyficzne potrzeby psów. Na przykład karmy dla suk w ciąży i karmiących, karmy dla psów z nadwagą, karmy dla psów z wrażliwym żołądkiem, karmy dla psów aktywnych np. pracujących czy dla psów z alergią. Warto więc przy wyborze karmy dla swojego pupila wziąć pod uwagę szereg czynników, by móc jak najlepiej dopasować karmę do jego potrzeb. 

Karma dla suczki w czasie ciąży i laktacji

Okres ciąży i laktacji psa jest jednym z najbardziej wymagających pod względem żywienia. Wybierając karmę dla ciężarnej suki, należy mieć na uwadze, że musi ona pokryć zapotrzebowanie na substancje odżywcze nie tylko swoje, ale i rozwijających się w jej ciele płodów, a także na produkcję mleka. Niezwykle ważne jest utrzymanie suki w dobrej kondycji, wybierając odpowiednio zbilansowaną i pełnowartościową karmę. W przeciwnym wypadku nieodpowiednia dieta może negatywnie wpłynąć na przebieg ciąży, akcji porodowej, na produkcję mleka oraz zdrowie matki i szczeniąt. Karmę dla suk w ciąży należy wprowadzić już dwa tygodnie przed planowanym kryciem, tak by pies mógł przyzwyczaić się do nowego składu pożywienia. Istotne jest, by zapewnić przyszłej matce stały dostęp do świeżej wody, ponieważ w czasie ciąży i laktacji jej spożycie znacznie wzrasta.

Jak wybrać karmę dla psa aktywnego, pracującego lub sportowego?

Wybierając karmę dla psa o wysokiej aktywności fizycznej, należy zwrócić uwagę, by było to pożywienie wysokoenergetyczne, poprawiające kondycję i wydolność organizmu. Karma dla psów sportowych i pracujących powinna być wysokostrawna, ze zwiększoną gęstością energetyczną i odpowiednią ilością wysokiej jakości białka. Podniesiona zawartość tłuszczu w karmie jest najlepszym sposobem na zwiększenie jej gęstości energetycznej. Warto dlatego sięgać po karmy dedykowane dla psów sportowych, wówczas możemy mieć pewność, że wszystkie niezbędne składniki zostaną dostarczone. 

 

Podsumowanie

Wybierając karmę dla naszego psa pamiętajmy, że nie istnieje jedna idealna karma. Każdy pies ma inne potrzeby żywieniowe, a przy wyborze najlepszej dla niego karmy musimy wziąc pod uwagę wiele czynników. Należy uwzględnić wiek psa, wielkość, rasę, rodzaj aktywności, stan fizjologiczny a przede wszystkim jego indywidualne potrzeby. Wybierając karmę i komponując dietę dla naszego czworonoga, powinniśmy opierać się na jego obserwacji, oraz na tym jak dane pożywienie wpływa na jego samopoczucie i zdrowie.

Odpowiedni dobór diety wpłynie na zdrowie i kondycję psa, dobrze dobrana karma będzie chętnie przez niego spożywana. Nie powinny pojawiać się takie problemy jak biegunka, nadmierne gazy, czy inne zaburzenia przewodu pokarmowego. Dobra karma pozytywnie wpłynie na wygląd skóry i sierści, która będzie ładna i błyszcząca, a przede wszystkim umożliwi utrzymanie zdrowej kondycji i prawidłowej masy psa.