Najlepsza karma dla Yorka to taka, która dostarczy naszemu Pupilowi wszystkie składniki odżywcze: białka, tłuszcze, węglowodany, składniki mineralne i witaminy. Niedobór którejś z tych substancji może obciążyć cały organizm psa – jego kości, mięśnie i organy wewnętrzne oraz prowadzić do występowania różnego rodzaju chorób. SPIS TREŚCI


  1. Jak wybrać karmę dla Yorka?
  2. Pełnowartościowe pożywienie - podstawą zdrowego życia psa
  3. Alergie i nietolerancje pokarmowe u Yorkshire Terrier
  4. Jaką karmę dla Yorka wybrać, karmę suchą czy mokrą?
  5. Jak często karmić Yorka?
  6. W jaki sposób dobrać dzienną dawkę karmy dla Yorka?
  7. Jak wybrać karmę dla szczeniaka Yorka?
  8. Jak często karmić szczeniaka Yorka?
  9. Czym karmić dorosłego Yorka?
  10. Jak często karmić dorosłego Yorka?
  11. Jak karmić Yorka seniora?
  12. Rola przysmaków w diecie Yorka
  13. Podsumowanie

Jak wybrać karmę dla Yorka? 

Psy małych ras, w tym Yorkshire Terrier żyją stosunkowo długo, jednak by im w tym pomóc, należy zadbać o ich prawidłową i zbilansowaną dietę. Dobrze dobrana karma dla Yorka zagwarantuje mu zdrowie i utrzymanie dobrej kondycji do najpóźniejszych lat. Pies będzie szczęśliwy, pełen energii, chętny do zabawy i wszelkich aktywności. Jak zatem wybrać najlepszą karmę dla Yorka? Chcąc odpowiedzieć na to pytanie, musimy uwzględnić kilka czynników. Wybierając karmę dla Yorka, należy wziąć pod uwagę jego wiek, poziomu aktywności, posiadane alergie i stan fizjologiczny. 

Układając dietę dla Yorka, trzeba mieć na uwadze predyspozycję tej rasy do częstych niestrawności, nietolerancji pokarmowej i alergii na niektóre składniki. Yorki mają delikatny układ trawienny i nie należy obciążać go zbyt dużą porcją pokarmu na raz. Ważne jest, aby karma dla Yorka była lekkostrawna, pozbawiona sztucznych dodatków, barwników i ulepszaczy smaku. 

Pełnowartościowe pożywienie - podstawą zdrowego życia psa

Podstawę psiej diety powinno stanowić białko, to właśnie ono odpowiada za prawidłowy rozwój szczeniaka, wspomaga metabolizm i procesy regeneracyjne w ciele zwierzęcia. Zaleca się, by karma dla Yorka dostarczała 30-40% białka pochodzącego z dobrej jakości mięsa. Jego źródłem jest mięso zwierzęce jak na przykład wieprzowina, a także mięso pochodzące z ryb (np. łosoś). 

Istotną rolę w żywieniu Yorków pełnią także tłuszcze, które są źródłem energii i niezbędnych kwasów tłuszczowych. Umożliwiają wchłanianie znajdujących się w pokarmie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – wit. A, D, E, i K. Odpowiednia ilość dobrego tłuszczu w karmie pozytywnie wpłynie na wygląd jego sierści, czyniąc ją jedwabiście gładką i błyszczącą. Warto pamiętać, że nadmierna jego ilość w karmie może przyczynić się do odkładania się w postaci tkanki tłuszczowej, co jest prostą drogą do otyłości. Niezbędne w diecie psa są kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6, pozytywnie wpływają na rozwój mózgu, przeciwdziałają procesom zapalnym, poprawiają kondycję skóry, wspomagają układ nerwowy oraz zwiększają odporność. 

W karmie dla Yorka powinny znaleźć się także węglowodany, najlepiej by pochodziły z łagodnego źródła, takie jak płatki owsiane, słodkie ziemniaki czy jęczmień. Są one bezpieczne dla Yorków z wrażliwym żołądkiem. Cennym źródłem błonnika są warzywa i owoce, bogate w witaminy, które są także istotnym składnikiem karm dla Yorków. Zatem najlepsza karma dla Yorka to ta, która dostarczy mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze.


Alergie i nietolerancje pokarmowe u Yorkshire Terrier

Wybierając karmę dla Yorka, należy zwrócić uwagę na składniki, które mogą powodować u nich alergie lub nietolerancję pokarmową. Alergenem pokarmowym może być każdy składnik diety, najczęściej jest nim białko. Tłuszcze i węglowodany natomiast mogą powodować u piesków nietolerancję pokarmową. Do najczęstszych alergenów u psów należy też: wołowina, mleko, jaja, kukurydza, ryż, soja, mięso z królika, drób i jagnięcina. Aby prawidłowo zdiagnozować składnik, który jest odpowiedzialny za problem, należy zastosować dietę eliminacyjną. Warto również w takiej sytuacji sięgnąć po specjalną karmę hipoalergiczną, której wyselekcjonowany skład pozbawiony wielu składników uczulających może przynieść ukojenie naszemu Pupilowi. 

Jaką karmę dla Yorka wybrać, karmę suchą czy mokrą?

Wśród karm dla psów mamy do wyboru karmę suchą i karmę mokrą, obie formy mają swoje zalety. Sucha karma dla psa jest praktyczna w użyciu. Możemy ją dłużej przechowywać, łatwiej jest ją dozować i ma mniej intensywny zapach niż karma mokra. Przez swoją strukturę ma pozytywny wpływ na zęby i dziąsła Yorka. Krokieciki suchej karmy świetnie sprawdzą się jako nagroda w trakcie treningu czy przekąska między posiłkami. Warto pamiętać, że kalorie ze smaczków powinny zostać uwzględnione w dziennej racji pokarmowej psa.

Mokra karma jest bardziej aromatyczna i soczysta oraz dostarcza wraz z pożywieniem więcej płynów. W sytuacji gdy nasz Pupil ze względów zdrowotnych (np. problemy z zębami) nie będzie mógł przyjmować suchej karmy, wówczas rozwiązaniem będzie podawanie mokrej karmy. Aby uatrakcyjnić posiłek, można wymieszać oba rodzaje karm. 

Morka i sucha karma dla yorka

Jak często karmić Yorka?

Yorki mają inne potrzeby żywieniowe niż psy większych ras. Psy dużych ras mogą przyjąć optymalny dla nich model żywienia z jednym lub dwoma posiłkami dziennie. Yorki nie mogą sobie na to pozwolić. York zbyt długo funkcjonujący bez jedzenia, może doświadczyć rozstroju żołądka, wymiotów lub hipoglikemii, które mogą powodować osłabienie, drgawki, omdlenia, a nawet śmierć, jeśli nie zostaną szybko rozpoznane i wyleczona.

W jaki sposób dobrać dzienną dawkę karmy dla Yorka?

Dorosłe Yorki w zależności od aktywności potrzebują przyjmować od 150 do 200 kalorii dziennie. Psy tej rasy mają niewielkie żołądki, dlatego należy podzielić pokarm na kilka posiłków (np. 3-4). Szczenięta mają większe zapotrzebowanie na energię i przyjmuje się, że powinny spożywać ok. 400 kalorii dziennie. W dobraniu prawidłowej dziennej dawki karmy pomoże wytyczna umieszczona na opakowaniu karmy dla Yorka lub kalkulator kalorii. Należy dopasować ilość karmy do masy ciała naszego Pupila, odmierzyć właściwą dawkę za pomocą wagi i podzielić na kilka posiłków. Dokładne odmierzanie pożywienia pomoże uniknąć objadanie się psa oraz nadwagi. 

Niektóre Yorki bywają bardzo łakome, ich wilczy apetyt sprawia, że mógłby podjadać bez ustanku. Nie powinniśmy jednak ulegać swoim Pupilom. Zbyt duża masa ciała może być przyczyną wielu chorób oraz obciążyć kości i stawy zwierzaka. Ważne jest, by monitorować sylwetkę Yorka, tak by móc odpowiednio szybko zareagować, zwiększając lub zmniejszając dawkę pożywienia. 

Jak wybrać karmę dla szczeniaka Yorka? 

Intensywny wzrost Yorków może trwać do 10 miesiąca ich życia. W tym czasie zaleca się podawanie specjalnej karmy dla szczeniąt małych ras, która dostarczy wysokowartościowe składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju. Karma dla szczeniaka Yorka powinna być wysokokaloryczna, ponieważ w okresie wzmożonego wzrostu pieski wykazują wysokie zapotrzebowanie na energię. 

Wybierając karmę dla szczeniaka Yorka, należy zwrócić uwagę na jej skład. Na pierwszym miejscu powinno znajdować się mięso. Jest ono bogatym źródłem białka, które jest niezbędne do prawidłowego wzrostu psa. W karmie nie może zabraknąć suszonych warzyw i owoców, które są cennym źródłem witamin i minerałów. 

Jak często karmić szczeniaka Yorka?

Potrzeby żywieniowe szczeniaka Yorka szybko się zmieniają. Dopóki szczenię nie osiągnie co najmniej wagi 1 kilograma i wieku trzech miesięcy, nie jest gotowe na zaplanowane posiłki. Należy pamiętać, że Yorki zwykle jedzą bardzo małe ilości naraz. Próby karmienia młodego szczeniaka Yorka tylko raz dziennie mogą być niebezpieczne dla jego zdrowia. Prawdopodobnie wystąpi u niego hipoglikemia lub dojdzie do zbyt niskiego poziomu cukru we krwi.

Przez pierwsze trzy miesiące pozwólmy swojemu Yorkowi jeść, kiedy chce, dbając, o to aby cały czas miał dostępną karmę dla szczeniąt. W tym czasie nie powinniśmy ograniczać swojemu Pupilowi spożycia jedzenia.

Od 3 miesiąca do pierwszego roku życia York jest gotowy do przejścia na zaplanowane godziny posiłków. Gdy szczenię osiągnie odpowiedni wiek, wprowadzenie harmonogramu karmienia ułatwi naukę jego toalety, pomagając przewidzieć, kiedy będzie musiał wyjść na zewnątrz.

Czym karmić dorosłego Yorka?

Wiele osób zastanawia się, czym karmić Yorka w okresie dorosłym. Najlepszym wyborem jest pożywienie zaufanego producenta, które zostało stworzone właśnie z myślą o tej rasie. Taka karma posiada starannie zbilansowany skład, który wspomaga właściwą pracę układu pokarmowego. Najlepsza karma dla Yorka usprawnia trawienie, dzięki czemu organizm psa może skutecznie eliminować szkodliwe produkty przemiany materii oraz wszelkie toksyny.

Podawanie karmy dla dorosłego Yorka można rozpocząć w 10-12 miesiącu jego życia. Taka karma charakteryzuje się innymi proporcjami składników odżywczych. W fazie wzrostu Yorka musieliśmy zaspokoić potrzeby rosnącego organizmu, po tym okresie zapotrzebowanie energetyczne jest nieco niższe. 

Karma dla dorosłego Yorka ma na celu jak najdłuższe utrzymanie psa w dobrej kondycji oraz minimalizowanie ryzyka wystąpienia chorób. W zależności od aktywności psa oraz warunków fizycznych należy dobrać dzienną dawkę kalorii, tak by pies zachował prawidłową masę ciała, oraz by uchronić go od ryzyka wystąpienia chorób serca, cukrzycy czy stawów.


Jak często karmić dorosłego Yorka?

Po upływie roku York powinien być całkowicie przygotowany do spożywania 3 do 4 posiłków dziennie. Model żywienia z taką ilością posiłków jest dla psów tej rasy optymalny i powinien trwać przez ich całe życie.

Jak karmić Yorka seniora? 

W przypadku małych ras za psiego seniora uważa się czworonoga powyżej 11 lat. Jest to czas, w którym zaleca się wprowadzenie do diety Yorka karmy dla seniorów, która dzięki dobraniu optymalnych suplementów pomoże psu zachować jak najdłużej zdrowie, witalności i dobrą kondycję.

Karma dla dojrzałych Yorków powinna być bogata w przeciwutleniacze i substancje wzmacniające stawy. Ważne jest, by pożywienie obfitowało w wysokiej jakości białko. Jest ono niezbędne do odbudowy tkanek, utrzymania masy mięśniowej i prawidłowej reakcji organizmu na bodźce stresowe. Ze względu na niższą aktywność i zwolnioną przemianę materii seniorów, karma dla Yorka powinna cechować się niższą gęstością energetyczną.

Rola przysmaków w diecie Yorka

W przypadku ras miniaturek, takich jak Yorki, przekąski między posiłkami są mile widziane. Podawanie młodym szczeniętom przysmaków między regularnymi posiłkami utrzymuje pokarm w ich brzuszku, aby zapobiec rozstrojowi żołądka, wymiotom i epizodom hipoglikemii.

Do żywienia Yorka warto również wprowadzić różne smakołyki, zwłaszcza wysokobiałkowe i niskotłuszczowe przekąski, jeśli cierpią na niski poziom cukru we krwi. Całkowicie unikać należy przekąsek ze skóry surowej, ponieważ stanowią one ryzyko zadławienia i mogą uszkodzić żołądek i jelita szczenięcia. Najlepiej skoncentrować się na smakołykach żywieniowych, które pomogą uzupełnić dietę Yorka i zapewnią mu wystarczającą ilość energii w ciągu dnia.

York jedzący przysmak, smakołyk

Podsumowanie!

Wybierając odpowiednią dietę dla naszego Pupila, musimy mieć na uwadze kilka czynników, między innymi jego wiek, stan fizjologiczny oraz aktywność. W zależności od etapu życia York będzie miał inne zapotrzebowanie na różne składniki odżywcze. Ważne jest, by w odpowiednim czasie zmieniać dietę naszego czworonożnego Przyjaciela. Właściwy dobór karmy pozytywnie wpłynie na jego zdrowie i kondycję oraz sprawi, że będzie ona chętnie przez niego spożywana.