Obecność psa w domu z pewnością ubogaca życie domowników. Wnosi pozytywną energię i bezwarunkową miłość, ale też wymaga od właściciela odpowiedzialności, poświęcenia czasu i cierpliwości. Przyjęcie czworonoga pod swój dach to długoterminowe zobowiązanie, dlatego zanim dokona się wyboru psa dla siebie i swojej rodziny, warto rozważyć kilka kwestii.SPIS TREŚCI


  1. Jaką rasę psa wybrać?
  2. Początkujący właściciel
  3. Aktywność
  4. Warunki mieszkaniowe
  5. Tryb życia właściciela
  6. Pies a dziecko
  7. Pies obronny
  8. Obecność innych zwierząt
  9. Pielęgnacja
  10. Pies dla alergika
  11. Podsumowanie

Jaką rasę psa wybrać? 

Wybór psa, niezależnie czy decydujemy się na zakup, czy przygarnięcie ze schroniska powinien być dobrze przemyślany. Jak zatem ustalić, jaki pies będzie dla nas najlepszy? Przyjrzyjmy się kilku kwestiom, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę.


POCZĄTKUJĄCY WŁAŚCICIEL

Zdarza się, że marzenie o czworonożnym przyjacielu spełniamy dopiero w swoim dorosłym życiu. Wówczas dla osoby niedoświadczonej dobrym wyborem na pierwszego psa, będzie łatwa do ułożenia rasa, która charakteryzuje się łagodnym i przyjacielskim temperamentem. Cierpliwy i posłuszny czworonóg ułatwi właścicielowi wejście w temat opieki nad psem, przystosowanie swojego trybu życia do jego obecności i codziennego funkcjonowania. Wśród psów łatwych do ułożenia typuje się rasy: berneński pies pasterski, pudel, golden retriever, labrador retriever, szpic miniaturowy, bolończyk czy boston terrier.AKTYWNOŚĆ

Każdy pies potrzebuje codziennej aktywności fizycznej w postaci spacerów, biegania, zabaw czy treningów. Wraz z prawidłowym żywieniem są to jego podstawowe potrzeby, które należy mu zapewnić, aby był w pełni szczęśliwy, utrzymywał optymalną wagę oraz zdrowie fizyczne i psychiczne. Codzienna dawka ruchu powinna być dopasowana do jego możliwości. 

Niektóre psy nie potrzebują długich spacerów, a raczej preferują odpoczynek na kanapie. Inne natomiast wymagają kilkugodzinnego biegania, tropienia, a nawet popływania w wodzie. Stając przed wyborem, jakiego psa wybrać, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę swoje predyspozycje do spędzania wolnego czasu.

W przypadku gdy nie masz za wiele czasu na długie spacery, dobrym wyborem będą małe rasy psów, takie jak: buldog francuski, mops pekińczyk, shih tzu, chihuahua. Z większych ras psów, niewymagających dużo ruchu można wskazać chow chow lub mastifa neapolitańskiego. 

Jeśli zaś szukasz partnera do swojego aktywnego stylu życia, dobrym wyborem będzie rasa charakteryzująca się niebywałą energią, wytrzymałością i zamiłowaniem do sportu. Należą do nich: husky syberyjski, border collie, doberman, beagle, corgi, jack russell terrier, chart, owczarek australijski aussieowczarek niemiecki, golden retriever lub labrador retriever.
WARUNKI MIESZKANIOWE

Stając przed wyborem psa, trzeba zastanowić się, ile przestrzeni jesteśmy mu w stanie zaoferować. Nie każdy pies wymaga dużego domu oraz możliwości wyjścia na ogródek. Są rasy psów, które odnajdą się w małej kawalerce, np. małe pieski takie jak yorkshire terrier, mops, bichon frise, chin japoński, basset hound czy jamnik. Choć nie jest regułą, że każdy mały pies będzie dobrze czuł się w małym mieszkaniu. Nie zawsze rozmiar psa jest odpowiednim kryterium, dużo zależy od temperamentu czworonoga, jego zapotrzebowania na ruch oraz zaangażowania właściciela. 

Praktycznie każdy pies odnajdzie się w mieszkaniu w bloku, pod warunkiem, że zaspokoimy jego podstawowe potrzeby. Nie ma zatem przeszkód, jeśli jesteśmy w stanie zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa, odpowiednią pielęgnację i stymulację umysłową. Pies w mieszkaniu powinien przede wszystkim jeść i odpoczywać, a wszelkie zabawy i aktywności mają dokonywać się na spacerze.

Niektóre rasy psów, będą szczególnie dobrym wyborem jako idealne do mieszkania w bloku, ze względu na to, że najlepiej adaptują się do małej przestrzeni. Są to między innymi: owczarek szkocki collie, owczarek szetlandzki, shitzu, buldog angielski, staffordshire bull terrier, maltańczyk, jack russel terrier czy welsh corgi pembroke.

Na etapie wyboru psa, trzeba wziąć pod uwagę, czy w bloku jest winda. Małe szczeniaki ze względu na rozwój stawów nie powinny chodzić po schodach. Przy braku windy konieczne jest wnoszenie i znoszenia pupila na rękach. Problem może powrócić, gdy pies zachoruje lub się zestarzeje. Właściciel powinien przemyśleć kwestię, czy gdy jego czworonóg będzie już dorosłym psem lub seniorem, będzie w stanie wnosić go kilka razy dziennie po schodach (szczególnie w przypadku średnich i dużych ras).

Jeśli jesteś właścicielem domu z ogrodem i marzy Ci się pies dużej rasy, dobrym wyborem będzie bernardyn, pirenejski pies górski, berneński pies pasterski, czarny terier rosyjski, nowofundland, shiba inu czy mastif tybetański. Są to rasy psów, które potrzebują więcej przestrzeni i spędzania czasu na zewnątrz. 

TRYB ŻYCIA WŁAŚCICIELA

Psy to zwierzęta społeczne, które potrzebują towarzystwa ludzi oraz innych czworonogów. Mogą z powodzeniem zostać same w domu, jednak wymaga to odpowiedniego i stopniowego przygotowania już od pierwszych tygodni  ich życia. Ze względu na swój charakter, psy jednej rasy znoszą kilkugodzinną rozłąkę lepiej, a inne gorzej. Zatem jaka rasa będzie najlepszym wyborem dla zapracowanych, a jaka dla domatorów? 

Niektóre psy szczególnie przywiązują się do człowieka. Są oddane, uczuciowe i uwielbiają mu towarzyszyć we wszelkich aktywnościach. Jeśli jesteś osobą, która często przebywa w domu, może poświęcić dużo czasu na szkolenie i zabawy z psem, to dobrym wyborem będą rasy takie jak: golden retrievery, labradory retrievery, mopsy, szpice miniaturowe, chihuahua czy owczarek niemiecki. Natomiast osoby, które dużo pracują, powinny zdecydować się na psa, który jest niezależny i lepiej znosi samotność, np. yorkshire terrier, akita, chow chow czy owczarek podhalański. Należy pamiętać, że wszystkie zwierzęta wymagają uwagi ze strony opiekuna, odpowiedniej pielęgnacji i ruchu. 


PIES A DZIECKO 

Zapewne wiele osób posiadających rodzinę bądź planujących jej założenie w przyszłości, zastanawia się “jaki pies będzie idealny dla dziecka?”. Wówczas dobrym wyborem będą rasy, które lubią dzieci i charakteryzują się łagodnym i przyjaznym usposobieniem. Zalecane rasy psów dla rodzin to: beagle, buldogi, labradory, samojedy, cavalier king charles spaniele, owczarek szkocki collie lub berneński pies pasterski. Trzeba mieć na uwadze, że mimo posiadania przez te rasy cech, które czynią je wspaniałymi zwierzętami domowymi, należy wprowadzić odpowiednią socjalizację i szkolenie.

Dzieciństwo spędzone u boku czworonożnego przyjaciela może być wspaniałą przygodą. Jednak ważne jest, by nie wybierać psa “dla dziecka”, gdyż nie jest on zabawką. Odpowiedzialność za psa i jego wychowanie w pełni spoczywa na dorosłych. 
PIES OBRONNY

Jeśli chcemy, aby nasz pies zapewnił nam bezpieczeństwo, najlepiej wybrać rasę, charakteryzującą się ponadprzeciętnym instynktem, odwagą i czujnością. Wśród nich typuje się rasy takie jak: owczarek niemiecki, doberman, sznaucer, rottweiler, dogue de bordeaux, hovawart, cane corso, bullmastiff czy czarny terier rosyjski. Są lojalne wobec właściciela i dość nieufne do obcych ludzi. Służą człowiekowi, pilnując jego domostwa i ostrzegając właściciela przed niepokojącymi zmianami w otoczeniu. 

Decydując się na wybór psa obronnego, należy mieć na uwadze, że wymagają one konsekwentnego opiekuna, który przyłoży się do solidnego szkolenia ich w zakresie posłuszeństwa

OBECNOŚĆ INNYCH ZWIERZĄT

Miłośnicy zwierząt mogą się zastanawiać jakiego psa wybrać, jeśli w domu jest już pies, kot lub inne zwierzątka. Ważne jest, aby nowy pies dobrze dogadywał się z pozostałymi zwierzęcymi domownikami. Pozwoli to uniknąć agresji, problemów terytorialnych oraz pozostałych, które mogą się pojawić.

Jeśli posiadamy w domu małe zwierzątka, takie jak chomiki, myszki, czy fretki nie powinniśmy decydować się na zakup psa myśliwskiego. Mają one naturalny popęd do wyłapywania zwierzyny, co mogłoby skutkować atakowaniem małych domowników. 

Jeśli natomiast naszym domownikiem jest kot, może on być negatywnie nastawiony do małego i ruchliwego psa. Zdecydowanie lepiej dogada się z psem średniej lub dużej rasy o łagodnym i cierpliwym charakterze. Wówczas dobrym wyborem będą wspomniane już wcześniej: golden retrievery, berneńskie psy pasterskie, nowofundlandy, buldogi oraz landseery. 
PIELĘGNACJA 

Niektóre rasy psów wymagają pracochłonnej i systematycznej pielęgnacji sierści. Zanim zdecydujesz się na wybór rasy psa, zastanów się, czy posiadasz odpowiednią ilość chęci i zaangażowania, by poświęcić czas na dbanie o wygląd przyszłego pupila. 

Psy długowłose wymagają codziennego szczotkowania lub czesania, by zapobiec matowieniu i splątaniu sierści. Są to np. charty afgańskie, yorksire terierr, shitzu, maltańczyk, chin japoński czy cocker spaniel amerykański. W przypadku psów posiadających stale rosnącą sierść konieczne jest strzyżenie włosów co kilka tygodni (yorkshire terrier, shitzu, bichon frise, sznaucer, terrier rosyjski, terrier szkocki, seter irlandzki, pudel, foksterier szorstkowłosy).

Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie poświęcić czasu na częste zabiegi pielęgnacyjne, warto wybrać psa krótkowłosego. Psy, które mają krótką sierść i nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji to np. mops, bulterier, labrador retriever, jack russell terrier, wyżeł węgierski krótkowłosy.
PIES DLA ALERGIKA

Alergia na psy, na całe szczęście nie wyklucza możliwości posiadania czworonoga. Dobra wiadomość jest taka, że są rasy psów, które nie wywołują alergii. Nazywane są „psami hipoalergicznymi”. Trzeba jednak mieć na uwadze, że żaden pies nie będzie w 100% antyalergiczny, lecz są rasy, które uczulają ludzi w mniejszym stopniu.

Jeśli jesteś alergikiem i kochasz psy, dobrym wyborem będą rasy takie jak: basenji, bedlington trrier, pudel, yorkshire terrier, bichon frise, shih tzu, maltańczyk, samojed, bolończyk, sznaucer, labradoodle lub czarny terier rosyjski.

Zanim zdecydujesz się na wybór psa danej rasy, spędź trochę czasu z psem, aby sprawdzić, czy nie masz reakcji alergicznej. Wiedz, że każdy pies, niezależnie od rasy, może inaczej wpływać na każdego alergika. Nie jest również wykluczone, że możesz znaleźć psa rasy mieszanej, które nie wywoła u Ciebie reakcji alergicznej. 

PODSUMOWANIE

Odpowiedz na pytanie “jakiego psa wybrać?” nie jest prosta. Pomocny może okazać się quiz, który dzięki udzielonym odpowiedziom, zasugeruje nam jaka rasa będzie dla nas najodpowiedniejsza. Decydując się na czworonożnego pupila, warto wcześniej zdobyć o nim jak najwięcej informacji, aby jak najlepiej dopasować go do naszego trybu życia, aktywności czy warunków mieszkaniowych.