Wszystkie psy potrzebują odpowiedniej tresury, lecz szkolenie wcale nie musi być, ani żmudne, ani drogie. Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem szczeniaka, czy dorosłego czworonoga, nigdy nie jest za wcześnie, aby rozpocząć tresurę psa. 

Jak rozpocząć tresurę psa?

Zorganizowany program treningowy może sprawić, że tresura psa będzie nie tylko rozwojowym, ale także przyjemnym procesem zarówno dla Ciebie, jak i Twojego pupila.

Początki tresury psa mogą być czasami przytłaczające. Jeśli nie masz pewności, od czego zacząć, opracuj tygodniowy harmonogram, który pomoże Ci się zorganizować. Co tydzień wybierz jedną lub dwie podstawowe komendy, nad którymi będziesz pracować ze swoim psem. Zaplanuj wprowadzanie pewnych zmian w otoczeniu psa. Zmieniaj miejsca treningowe, dzięki czemu pies będzie uczył się skupienia oraz reagowania na komendy w różnych sytuacjach, co pozwoli uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości. 

Poniżej przedstawiamy najważniejsze elementy tresury psa w pierwszych miesiącach jego życia.

Przedstaw psu klatkę

Jeśli jeszcze nie zapoznałeś psa z klatką, pierwszy tydzień treningu to dobry moment na jej wprowadzenie. Klatka jest dobrym narzędziem do zarządzania zachowaniem psa, gdy nie możesz go nadzorować. Poświęć trochę czasu każdego dnia w tym tygodniu, aby zacząć przyzwyczajanie psa do klatki. Za każdym razem gdy, do niej wejdzie, pozwól mu się z nią oswajać. Na początku niech to będzie nawet kilka minut. Z czasem stanie się ona nieodłącznym elementem jego “własności”, a Twój pies nawet zacznie w niej spać.

W miarę adaptacji staraj się zostawiać psa w klatce na dłuższy czas, ale nie więcej niż kilka godzin bez przerwy. Nie zapomnij zostawić mu ulubionych zabawek. Kontynuuj używanie klatki przez cały okres nauki i tresury psa. Większość czworonogów lubi mieć własne miejsce. Klatka pomoże również Twojemu pupilowi nauczyć się wstrzymywać potrzeby fizjologiczne. Większość psów nie będzie oddawać moczu czy kału w miejscu, w którym leży lub śpi. Pamiętaj jednak, jak już wspomnieliśmy wyżej, aby nie zostawiać tak psa na dłużej niż kilka godzin.

Ustal rutynę

Psy rozwijają się rutynowo - lubią ustalony plan wykonywania czynności, zapamiętują go i dostosowują się do niego. Stwórz harmonogram posiłków, spacerów i zabaw już na początku treningu. Od pierwszego tygodnia wdrażania rutyny staraj się jej przestrzegać tak, aby zachować spójność zarówno w dni powszednie, jak i w weekendy. W sytuacji, gdy ktoś inny będzie opiekował się Twoim psem, upewnij się, że również zna harmonogram. 

Trzymaj się rutyny tak ściśle, jak to możliwe, podczas tresury psa i poza nią. Dzięki temu pupil będzie wiedział, czego i kiedy się spodziewać. Jest to również korzystne dla treningu w domu, ponieważ Twój pies zacznie uczyć się dokładnych godzin wychodzenia na zewnątrz (np. po każdym posiłku pies jest wyprowadzany na spacer, aby się załatwić).

Przygotuj zabawki

Zastanów się, jak chcesz nagradzać swojego pupila. Tresura psa z użyciem klikera jest skuteczną metodą treningową wykorzystującą pozytywne wzmocnienie jako formę nagrody. Kliker to narzędzie szkoleniowe za pomocą którego emitujemy sygnał dźwiękowy informujący psa o wykonaniu pożądanego przez nas zachowania. 

Tak czy inaczej, skuteczny trening jest możliwy także bez urządzenia. Zanim jednak zaczniesz naukę komend i sztuczek, zaopatrz się i wypróbuj kilka zabawek, które posłużą jako nagroda za dobre wykonanie polecenia. Do nagradzania dobrych zachowań, swojego pupila możesz także używać jego ulubionych smakołyków.

Upewnij się, że posiadasz kilka atrakcyjnych zabawek dla swojego psa. Mogą to być na przykład piłki Kong lub kostki Buster. Tego typu interaktywne zabawki zapewniają nie tylko zabawę, ale także stymulację umysłową dla Twojego pupila. Jest to szczególnie istotne, zwłaszcza że większość właścicieli nie może pozwolić sobie, aby bawić się ze swoim psem przez cały dzień. 

Pamiętaj także, aby nie dawać psu wszystkich zabawek jednocześnie. W tym tygodniu możesz mu podarować 2-3 różne zabawki i w trakcie procesu szkolenia zmieniaj je co tydzień. Dzięki temu Twój pies będzie zawsze miał coś nowego i interesującego do zabawy, co pozwoli zapobiec nudzie i monotonii.

Naucz psa podstawowych komend

Nauka komend jest niezbędna w tresurze psa. Czworonóg musi wiedzieć, jak zareagować na Twoje polecenie. Jego posłuszeństwo nie tylko da Ci kontrolę nad zachowaniami psa, ale także przyczyni się do bezpieczeństwa jego i innych zwierząt, a także ludzi. Naukę komend zacznij od tych podstawowych, a kiedy Twój pupil je opanuje, przejdź do kolejnych.

  • Siad:  popracuj nad nauczeniem psa siadania na komendę. Zaplanuj spędzenie około 5 minut kilka razy każdego dnia w tym tygodniu, pracując nad poleceniem „siad”.
  • Leżeć i przywołanie awaryjne: Następnie spędź kilka minut kilka razy każdego dnia w tym tygodniu, pracując nad poleceniem leżeć i ucząc psa przywołania awaryjnego.
  • Chodź i zostaw: gdy Twój pies opanuje „siad” i „leżeć”, możesz przejść do tych nieco bardziej skomplikowanych poleceń.
  • Nie skacz: możesz zarezerwować sobie czas każdego dnia na ćwiczenie tego zachowania lub zaczekać, aż pojawi się ono podczas codziennych czynności (np. gdy pies podskakuje, aby powitać ludzi wchodzących do domu), aby nad tym pracować.
  • Zostań: tą komendę możesz to ćwiczyć podczas regularnych sesji treningowych lub możesz zaczekać, aż pojawi się odpowiednia okazja. Upewnij się, że Twój pies czeka, zanim wyjdzie na zewnątrz lub wyjdzie ze swojej klatki.
  • Na miejsce: rozpocznij pracę nad nauczeniem psa, jak udać się w określone miejsce.
  • Zostaw: podczas kilku krótkich sesji treningowych każdego dnia naucz psa polecenia “zostaw”.
  • Daj głos: rozpocznij tresurę psa, pracując nad poleceniami “daj głos” i „cicho”. Możesz to zrobić podczas treningu lub poczekać, aż pies zaszczeka i wykorzystać to jako okazję do ćwiczeń.

Chodzenie na smyczy

Prawidłowa tresura psa obejmuje rozwój w wielu dziedzinach życia czworonoga. Jedną z najważniejszych lekcji jest nauka chodzenia na smyczy. Twój pies powinien zrozumieć, że  wyjście na spacer wymaga założenia smyczy. Zacznij uczyć swojego psa chodzenia na luźnej smyczy. Ta ważna umiejętność pozwoli Wam odbywać bezpieczne spacery. Zaplanuj co najmniej jeden krótki spacer każdego dnia w tym tygodniu, aby przećwiczyć tę umiejętność. Nad nauką chodzenia psa na smyczy powinieneś pracować przez cały okres treningu.

Wybierz sztuczkę

Jeśli Twój pies zna już wiele podstawowych komend, możesz popracować nad nauczeniem go trudniejszych poleceń i sztuczek. Nieco bardziej zaawansowana tresura psa może obejmować naukę „przewracania się” lub „udawanie martwego”. Ponadto, gdy pies dobrze opanuje chodzenie na luźnej smyczy, możesz nauczyć go komendy “noga”, która pozwoli wprowadzić jeszcze większą kontrolę na spacerach. 

Sztuczki nie są niezbędne, ale rozwijają intelekt Twojego psa oraz dają mu możliwość otrzymania nagrody lub pochwały za dobre zachowanie nie wspominając już o wzmacnianiu Waszej więzi.


Utrwalanie umiejętności

Po tygodniowej tresurze, Twój pies powinien dobrze reagować na szereg komend, nad którymi pracowaliście. Nie oznacza to jednak, że szkolenie dobiegło końca. Nad treningiem psa należy pracować przez całe jego życie. Po zdobyciu nowej umiejętności należy ją regularnie powtarzać, co pozwoli na jej utrwalenie w psychice psa. Szkolenie sprawi, że czworonóg będzie szczęśliwym i dobrze zaadaptowanym członkiem Twojej rodziny.

Poświęć 10 minut kilka razy w tygodniu na przypomnienie i utrwalenie poleceń i zachowań, nad którymi ostatnio pracowaliście. Powtarzanie komend, których nauczyłeś swojego psa, jest zawsze dobrym sposobem nie tylko na utrwalenie jego umiejętności, ale także zabawę.

Ewentualne problemy

Jeśli masz problemy z tresurą psa lub na jakimś etapie nie wiesz jak dalej rozwijać swojego pupila, pomocne może być zapisanie się na zajęcia szkoleniowe (zwykle z innymi psami) lub porozmawianie ze specjalistą od psich zachowań. Spotkanie z behawiorystą pomoże dotrzeć do źródła problemów szkoleniowych i opracować precyzyjny plan jak sobie z nimi poradzić.