Psy powtarzają zachowania, które pozwalają im dostać to, czego chcą. To właśnie dlatego szkolenie psów z wykorzystaniem pozytywnego wzmocnienia opiera się na nagradzaniu czworonogów za zachowania, których pożądasz. Jeśli za wykonanie polecenia dasz swojemu pupilowi smakołyk, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości powtórzy to zachowanie. 

Co to jest kliker?

Kliker to niewielkie urządzenie, a dokładnie plastikowe pudełeczko z przyciskiem i blaszką w środku. Naciśnięcie przycisku emituje charakterystyczny, krótki dźwięk, tzw. kliknięcie. Kliker to świetny pomocnik w szkoleniu Twojego czworonoga, a trening z jego wykorzystaniem opiera się pozytywnym wzmocnieniu. Za pomocą klikera możesz zaznaczyć i poinformować psa o wykonaniu pożądanego przez Ciebie zachowania. 

Do czego służy kliker dla psa?

Idea szkolenia psa z wykorzystaniem klikera polega na tym, aby czworonóg skojarzył i powiązał dźwięk z właściwym zachowaniem, po którym otrzyma nagrodę. Obserwacje pokazują, że większość psów bardzo szybko uczy się tej metody. Wykonywanie poleceń właściciela zwyczajnie im się opłaca, ponieważ otrzymują za to wyczekiwaną nagrodę. Podsumowując kliker to narzędzie, które zwiększa efektywność psiej tresury.

W jaki sposób kliker pomaga w treningu psa?

Kliker to urządzenie, które zwiększa skuteczność treningu i przyspiesza proces nauki psa. Pamiętaj, aby używać go tylko wtedy, kiedy chcesz nagrodzić psa za dobrze wykonane zadanie. Ten charakterystyczny dźwięk stanowi informację dla Twojego pupila, że zrobił coś, czego od niego oczekiwałeś. Formę nagrody może stanowić ulubiony smakołyk, pochwała czy pieszczota — sam zdecyduj, co będzie dla Was najlepsze.

Jak rozpocząć trening psa z użyciem klikera?

Najlepiej, jeśli pierwszy trening z klikerem przeprowadzisz w spokojnym miejscu, tak aby nic nie rozpraszało uwagi Twojego psa. Pomocny w szkoleniu zapoznającym psa z klikerem może być również pusty brzuszek Pupila. Nieco głodny piesek zwykle chętniej wykonuje polecenia. Przygotuj kilka ulubionych przysmaków swojego psa i trzymaj urządzenie w dłoni.

Przedstaw psu dźwięk klikera

W pierwszej kolejności powinieneś uwarunkować, czyli przedstawić psu dźwięk klikera, tak aby wiedział, że oznacza on nadejście nagrody. Aby nauczyć psa znaczenia dźwięku, natychmiast po kliknięciu podaj mu smakołyk. Powtórz tę kombinację kliknięcia i wręczenia smakołyku pięć do dziesięciu razy. Gdy pies nauczy się łączyć kliknięcie z nagrodą, kliker będzie wówczas pełnił funkcję pozytywnego wzmocnienia. 

Jest to tak zwane klasyczne warunkowanie lub warunkowanie pawłowskie. Opiera się ono na obserwacjach rosyjskiego fizjologa, Ivana Pawłowa, który zauważył, że jeśli bezpośrednio przed podaniem psu jedzenia, usłyszy on dźwięk dzwonka, to po kilku powtórzeniach będzie kojarzył ten dźwięk z jedzeniem.

Możesz sprawdzić skuteczność urządzenia, klikając, gdy pies nie zwraca na ciebie uwagi. Jeśli Twój pies zareaguje na kliknięcie, nagle patrząc na Ciebie, a następnie szukając przysmaku, jesteś gotowy, aby przejść dalej. Jeśli nie, kontynuuj kombinację „kliknięcie — smakołyk”, aż pies zda sobie sprawę, że każde kliknięcie oznacza nagrodę.

Przejdź do ćwiczeń 

Po zapoznaniu, czyli uwarunkowaniu naszego psa na dźwięk klikera, możemy rozpocząć trening. Na początku postaraj się nauczyć swojego czworonoga prostych sztuczek.

Jeśli uczysz psa komendy “siad” nie używaj klikera, dopóki jego zad nie znajdzie się na podłodze. Kliknij dokładnie w chwili, gdy pies wykona polecenie, na skutek czego będzie je kojarzył z wykonaną czynnością, za którą otrzyma nagrodę. Postępuj dokładnie tak samo podczas nauki każdego zadania.

Trening z wykorzystaniem klikera jest szczególnie pomocny, gdy chcesz nauczyć psa posłuszeństwa oraz wykonywania bardziej skomplikowanych czynności, takich jak „przewracanie się”. Pamiętaj, że kliker służy do zaznaczenia pożądanego zachowania w określonym momencie. Jest to niezwykle istotne. Używaj zatem urządzenia tylko wtedy, gdy chcesz poinformować psa o prawidłowym i kompletnym ukończeniu zadania. 

Zawsze pamiętaj o nagrodzie

Musisz przyzwyczaić psa, że dźwięk kliknięcia jest niezwykle wiarygodnym sygnałem, że zaraz dostanie nagrodę. 

Jeśli nie zawsze dajesz smakołyk po kliknięciu, kliker zaczyna tracić na swojej skuteczności, ponieważ pies staje się zdezorientowany. Nie zawsze musisz używać klikera podczas szkolenia, ale jeśli klikniesz, musisz wręczyć psu jakąś nagrodę.

Czas kliknięcia i szybkie wręczenie nagrody są kluczowe do utrzymania wysokiej efektywności treningu. Jeśli użyjesz klikera, a wręczenie nagrody zajmie Ci więcej niż sekundę lub dwie, pies może nie zrozumieć, że istnieje jakikolwiek związek między dźwiękiem kliknięcia, a otrzymaniem smakołyku. Szkolenie nie zakończy się sukcesem, dopóki pies nie będzie wiedział, że kliknięcie to “uczta”.

Najczęściej popełniane błędy

W tresurze psów z wykorzystaniem klikera częstym błędem podczas ćwiczeń jest zapominanie właścicieli o pochwałach lub nagrodach. Jeśli Twój pies nauczył się wiązać kliknięcie z nagrodą, zawsze po naciśnięciu przycisku będzie jej oczekiwał. 

Jako odpowiedzialny właściciel nie powinieneś ignorować tego faktu i za każdym razem, gdy klikniesz, powinieneś wręczyć psu jakąś nagrodę. Niezależnie na jaką formę się zdecydujesz, czy to będzie ulubiony smakołyk, pieszczota czy po prostu pochwała — w celu przeprowadzenia skutecznego treningu opierającego się na pozytywnym wzmocnieniu powinien ją otrzymać.

Ponadto, jeśli wykorzystujesz kliker do nauki bardziej zaawansowanych ćwiczeń, musisz wykazać się niezłym refleksem. Kliknięcie musi nastąpić natychmiast po pożądanym zachowaniu. W przeciwnym wypadku możesz zdezorientować swojego psa i wydłużyć proces uczenia. 

Jak wybrać kliker dla psa?

Kliker to proste w konstrukcji urządzenie. Jego wybór jest łatwy i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Ten niedrogi gadżet znajdziesz praktycznie w każdym sklepie zoologicznym. Cena klikerów rozpoczyna się już od kilku lub kilkunastu złotych.

Do zapamiętania!

1. Tresura psa z wykorzystaniem klikera, czyli pozytywnego wzmocnienia przybiera następujący schemat: 
  • wydanie polecenia, 
  • reakcja psa, 
  • kliknięcie, 
  • wręczenie nagrody.
2. Dźwięk klikera informuje psa dokładnie o tym, czego od niego oczekujesz.
3. Czas kliknięcia jest kluczowy, a po każdym sygnale pies musi otrzymać nagrodę.