Szkolenie psa obejmuje wiele czynności. Nauka poleceń jest jedną z nich. Istnieje kilka komend, które musi znać każdy pies. Znajomość komend usprawnia komunikację. Pomaga w radzeniu sobie z problemami z czworonogiem. A w niektórych przypadkach może uratować jego życie. Jakie komendy powinien znać Twój pies?01 patrz 

Skupianie uwagi psa na opiekunie jest kluczem do skutecznego szkolenia czworonoga. Trening rozpocznij w domu. Przygotuj smakołyki, pochyl się w kierunku psa i zainteresuj zapachem pyszności. Gdy się uda, wyprostuj się i oczekuj pierwszego spojrzenia. 


Jak nauczyć psa komendy patrz?


1. Nagradzaj psa. 

Za każdym razem, gdy pies na Ciebie spojrzy, natychmiast podaj mu smakołyk. Dzięki temu zrozumie, że spojrzenie na Ciebie to dla niego nagroda. W przyszłości chętniej zareaguje na komendę. 


2. Zatrzymaj uwagę psa. 

Kontakt wzrokowy z psem staraj się utrzymać na kilka sekund. Za każdym razem jak pupil skupi się na Tobie, daj mu przysmak. Wydłużaj i skracaj czas oczekiwania na nagrodę. 3. Dodaj komendę słowną “patrz”. 

Tuż przed nawiązaniem kontaktu wzrokowego z psem powiedz “patrz”. Po kilku treningach pupil skojarzy, że za spojrzenie na Ciebie po usłyszeniu komendy patrz, otrzyma nagrodę.  02 do mnie 

Kolejną komendę, którą musi opanować Twój pies, jest “do mnie”. Przywołanie sprawia, że pies przyjedzie do Ciebie jak tylko go wezwiesz. Przyda się w nagłych wypadkach, na przykład gdy pies chce przebiec przed jadącym samochodem. W sytuacji zagrożenia znajomość komendy może uratować mu życie.


Jak nauczyć psa komendy do mnie?


1. Zainteresuj psa smakołykiem. 

Wycofaj się energicznie i powiedz “do mnie”. Jeśli pupil do Ciebie przyjdzie - nagródź go. 


2. Przywołaj psa. 

Jeśli Twój pies podczas spaceru bez smyczy, lub na wybiegu oddali się od Ciebie - przywołaj go. Wymów jego imię i użyj komendy przywołania. Wręcz mu smakołyk jeśli przyjdzie. 


3. Stosuj różne nagrody. 

Nagradzaj psa za każdym razem, gdy zareaguje na komendę prawidłowo. Mogą to być smakołyki, ulubione zabawki czy pieszczoty. 03 zostaw 

Kolejną komendą, którą musi znać Twój pies jest “zostaw”. Zastosujesz ją w sytuacjach, gdy pupil bierze do pyska rzeczy, których nie powinien. Jej znajomość może zapobiec zjedzeniu czegoś niebezpiecznego lub pomóc uratować twoją ulubioną parę butów przed gryzieniem. 


Jak nauczyć psa komendy "zostaw"?

1. Weź smakołyk i zainteresuj nim psa

Kucnij i połóż smakołyk na podłogę. Natychmiast wymów komendę “zostaw”. Jeśli pies nie posłucha - smakołyk zasłoń dłonią. Jeśli odpuści, nagródź smakołykiem.


2. Upuść lub rzuć smakołykiem. 

Upuść smakołyk z kilku centymetrów nad podłogą. W tym samym momencie użyj komendy “zostaw”. Jeśli pies posłucha pamiętaj o nagrodzie. Jeśli Twój pies go nie zostawi, wróć do pierwszego punktu.


3. Ćwicz w różnych sytuacjach. 

Urozmaicaj trening. Szlifuj komendę na spacerach. Pracuj nad nią w czasie zabawy z psem. Stosuj ją gdy pupil sięga po coś, czego brać nie powinien. Z czasem polecenie wejdzie mu w krew i za każdym razem będzie wykonywał je chętniej. 


Pies gryzie buta


04 leżeć

Nauka tej komendy przychodzi psu o wiele łatwiej, jeśli opanował już komendę „siad”. Może się przydać w wielu sytuacjach. Kiedy? Na przykład, kiedy chcesz, by pies nie skakał na drzwi, gości lub Ciebie.


Jak nauczyć psa komendy "leżeć"?


1. Zachęć psa do leżenia za pomocą smakołyku, który masz w dłoni. 

Skieruj rękę w kierunku podłogi - między psie łapy. Pies powinien się sam położyć. Nagródź psa.


2. Zachęć psa do leżenia. Tym razem bez smakołyku

Wykonaj ten sam ruch zaciśniętą dłonią. Nagródź psa, kiedy się położy.


3. Dodaj komendę leżeć

Postępuj w ten sam sposób, ale dodaj wyraźną komendę “leżeć”. Pamiętaj nagrodzić psa, kiedy się położy.


4. Zredukuj gest dłoni. 

Skup się głównie na wymówieniu komendy. Stopniowo przestań nakierowywać psa za pomocą ręki i zmniejszaj ilość wręczanych smakołyków. Zastąp je pochwałą słowną, np. “dobry pies”.05 zostań

Komenda “zostań” przyda Ci się w codziennym życiu z psiakiem. Szczególnie jeśli Twój czworonóg nie odstępuje Cię na krok. Bywają sytuacje, w których ze względów bezpieczeństwa psiak powinien zostać w miejscu, które mu wskażesz. Włącz komendę “zostań” do Waszego arsenału komunikacyjnego. Do dzieła.


Jak nauczyć psa zostawać na komendę? 

1. Poproś psa, aby usiadł.

Otwórz dłoń przed sobą i powiedz „zostań”.


2. Cofnij się o kilka kroków.

Zwiększaj liczbę kroków przed podaniem smakołyku. Nagradzaj psa smakołykami i pieszczotami, jeśli zostanie. 


3. Pamiętaj o nagrodach.

Zawsze nagradzaj swojego szczeniaka za pozostanie w miejscu - nawet jeśli jest to tylko kilka sekund.

To ćwiczenie samokontroli dla twojego psa. Bądź cierpliwy. Opanowanie komendy może mu zająć trochę czasu. Zwłaszcza, jeśli to szczeniak lub pies z dużymi zasobami energii. Czworonogi chcą być w ruchu, a nie tylko siedzieć i czekać.


06 siad 

Siad to prawdopodobnie pierwsze polecenie, którego nauczysz swojego psa. Większość czworonogów uczy się jej błyskawicznie i już szczeniaki potrafią siadać na zawołanie. 

 

Jak nauczyć psa komendy siad?


1. Weź smakołyk i zainteresuj nim psa

Trzymaj smakołyk nad głową czworonoga, do momentu aż usiądzie. W momencie, gdy to zrobi, daj mu smakołyk i pochwal. Po kilku próbach Twój pies będzie wiedział jak zapracować na nagrodę, a jego reakcja siadania stanie się szybsza.


2. Dodaj komendę słowną. 

Gdy Twój pies rozumie już czego od niego wymagasz, powiedz “siad”, gdy siada. W ten sposób skojarzy komendę z czynnością.


3. Ćwicz w różnych pozycjach. 

Z postępem szkolenia będziesz mógł prosić psa, aby usiadł, zamiast kusić go do przyjęcia takiej pozycji za pomocą smakołyku.

 

Właściciel czy psa komendy siad


07 nie

To jedna z ważniejszych komend, jakie powinien znać Twój pies. Dzięki niej unikniesz niebezpiecznych dla niego sytuacji. Na przykład zatrucia po zjedzeniu czegoś na spacerze, lub niszczenia domowych przedmiotów.


Przygotuj ulubione smakołyki swojego pupila i zacznij naukę. Komendę wypowiadaj spokojnym, lecz zdecydowanym tonem. 


Jak nauczyć psa komendy "nie"?

1. Zainteresuj psa smakołykiem.

Trzymaj smakołyk na dłoni, przed nosem psa, skąd go zobaczy i powącha.


2. Nie pozwól, by go zjadł. 

Twój pies naturalnie będzie czekał kilka sekund, a następnie spróbuje złapać smakołyk. Kiedy to zrobi, powiedz „nie” mocnym głosem i zaciśnij dłoń w pięść. Jeśli zbyt długo wącha twoją dłoń, zabierz ją. Powtórz czynność. Pracuj z nim, dopóki nie będzie już próbował wziąć smakołyku.


3. Pozwól zjeść smakołyk. 

Teraz, gdy Twój szczeniak reaguje na polecenie „nie”, czas nauczyć go, kiedy może zjeść smakołyk. Trzymaj smakołyk w pięści. Powoli otwórz dłoń. Jeśli pies nie chwyta smakołyku powiedz “weź”.


4. Pracuj nad komendą. 

Pracuj ze szczeniakiem nad dwoma komendami (nie i weź) do momentu aż je opanuje. Stosuj komendę w różnych sytuacjach - nie tylko w czasie treningu ze smakołykiem. 08 zejdź

"Zejdź" to łatwa do nauczenia komenda. Wykorzystasz ją każdego dnia w wielu sytuacjach. Łatwo poinformujesz pupila, gdzie nie powinien przebywać. Ćwiczenie wykonuj z psem zdrowym bez problemów ze stawami.

 

Jak nauczyć psa komendy "zejdź"?

1. Zachęć psa, aby wskoczył np. na łóżko. 

Weź przysmak do ręki. Zbliż do nosa psa, a po chwili połóż go na podłodze.

2. Dodaj komendę słowną.


Kiedy pies będzie zeskakiwał, wypowiedz komendę ”zejdź” i nagródź psa.

3. Powtarzaj.

Powtórz ćwiczenie tyle razy, aż pies załapie i skojarzy, że zeskoczenie na komendę “zejdź” to dla niego nagroda.

4. Ćwicz w różnych sytuacjach.

Jeśli Twój pupil opanował komendę, szlifuj ją przy różnych okazjach: zeskok z krzesła, schodów czy bagażnika samochodu.


09 czekaj

To polecenie uczy psa cierpliwości. Dzięki niemu zapanujesz nad podekscytowanym pupilem. Komendę wykorzystasz na przykład wychodząc na spacer, lub wchodząc do domu w momencie, gdy otwierasz drzwi. 


Jak nauczyć psa komendy "czekaj"?

1. Skieruj psa do klatki. 

Zamknij drzwiczki. Następnie delikatnie je uchyl. Jeśli pies ruszy się, powiedz “czekaj”.

2. Otwórz drzwi szerzej. 

Za każdym razem, gdy wydasz psu polecenie „czekaj”, otwórz drzwi trochę szerzej. Jeśli pies poruszy się, zanim zechcesz go wypuścić - z powrotem zamknij drzwi.

3. Powtarzaj i pamiętaj o nagrodach.

Powtarzaj  powyższe kroki do momentu, aż pies nie będzie reagował, gdy otwierasz drzwi, by go wypuścić. Jeśli są już otwarte i pies z niej nie wychodzi zachęć go, by do Ciebie przybiegł i natychmiast wręcz mu smakołyk.


 

***

Przy odrobinie cierpliwości i konsekwencji, Twój pies opanuje te komendy szybciej, niż myślisz. Te proste polecenia przysłużą się w wychowaniu pupila. Pomogą Ci ochronić go w niebezpiecznych sytuacjach. I usprawnią Waszą komunikację. Do dzieła.