Psy okazują swoje emocje na wiele sposobów. Przez mimikę, dźwięki, kontakt wzrokowy czy swoją postawę. I każdy z nich odgrywa istotną rolę w skutecznej komunikacji z Twoim czworonogiem. Jeśli nie do końca rozumiesz i zastanawiasz się co chce Ci powiedzieć Twój pupil, ten artykuł jest dla Ciebie. 


Jak zatem zrozumieć mowę ciała psa? 

Zacznij od obserwacji. Przyjrzyj się zachowaniu swojego pupila w interakcji z innymi psami i ludźmi. Zobacz, jak zachowuje się na spacerach w parku, czy na ruchliwych ulicach. Zwrócić uwagę na to, jakie postawy ciała przyjmuje. Jak zmienia się jego pysk, oczy, uszy, ogon, czy sierść. To właśnie w tych szczegółach kryje się mowa psa. By trafnie odczytać mowę ciała psa, weź pod uwagę wszystkie zmiany jakie zachodzą w jego wyglądzie. A także kontekst sytuacji w jakiej się znajduje.


Jak czytać z oczu psa?

Zmrużone oczy

Patrząc na oczy swojego psa, możesz się wiele dowiedzieć o jego aktualnym samopoczuciu. Przymrużone oczy Twojego pupila oraz rozluźniony pysk wskazują na to, że jest radosny i szczęśliwy. Jednak zmrużone oczy, skulona postawa i podwinięty ogon oznacza przyjęcie przez psa tzw. postawy przepraszającej. Świadczy ona o jego ogromnym stresie i lęku.

Twarde spojrzenie

W jaki sposób pies przez mowę ciała okazuje agresywną postawę? Jak zmieniają się jego oczy? Twarde i bezpośrednie spojrzenie psa, które utrzymuje się przez dłuższy czas, zwykle zwiastuje agresywne nastawienie. Towarzysząca temu mowa ciała jest zwykle asertywna - pies stoi wyprostowany, ogon jest naprężony, nieruchomy i utrzymuje się na równi lub powyżej linii ciała. Jeśli do tego dodamy nastroszoną sierść na karku i odsłonięte zęby, jest to ostatnie ostrzeżenie o jego agresywnych zamiarach.  Utrzymywany bezpośredni kontakt wzrokowy między psami sygnalizuje konfrontację. A odwrócenie wzroku któregoś z psów ma na celu uspokojenie sytuacji. 

Unikanie kontaktu wzrokowego

Ludzie cenią sobie bezpośredni kontakt wzrokowy jako miarę dobrych intencji i zainteresowania drugą osobą. Jednak w świecie psów kontakt wzrokowy może być postrzegany jako zagrożenie. Zestresowane psy odwracają wzrok i unikają kontaktu wzrokowego. W ten sposób okazują swój dyskomfort. Może być to też niechęć do wchodzenia w interakcje oraz oznaka braku zaufania. 

Jeśli Twój pupil nie został silnie wzmocniony do nawiązywania i utrzymywania kontaktu wzrokowego, będzie go odwracał, gdy na niego spojrzysz. Ta mowa ciała świadczy o tym, że pies stara się być uprzejmy i okazuje Ci szacunek.

Oko wieloryba

Jako właściciel psa mogłeś niejednokrotnie zaobserwować u swojego psa tzw. oko wieloryba. Termin ten opisuje mowę ciała psa, gdy widoczne są białka jego oczu. Pies najczęściej odwraca lekko głowę i zerka bokiem na coś. Białka oczu przybierają wówczas kształt półksiężyca, po zewnętrznej lub wewnętrznej stronie oka. Mięśnie twarzy są napięte, a psyk mocno zamknięty. Taka mimika psa świadczy o tym, że jest niespokojny lub zestresowany w danej sytuacji. 

Możesz to zaobserwować na przykład, gdy poklepiesz psa po głowie. Czy okażesz mu swoją miłość przytulając go lub dając buziaki. Oraz wtedy gdy pies boi się, że ktoś ukradnie mu kość lub zabawkę. Gdy Twój pies pokazuje oko wieloryba, zrezygnuj z gestów, które przysparzają mu stresu. Zadbaj o jego poczucie komfortu.


Leżący pies z dużymi oczami

Co mówi nam pysk psa?

Uśmiech psa

Otwarty pysk i kąciki ust delikatnie skierowane do góry świadczą o tym, że pies jest zrelaksowany. Co ciekawe psy również się uśmiechają. Kiedy Twój pupil unosi usta, by pokazać kły i siekacze, jest to oznaka jego podekscytowania. Zwykle ma wtedy obniżoną głowę, merdający ogon, położone uszy, miękką postawę ciała i zmrużone oczy. Odkryte zęby nie zawsze oznaczają agresję - ważne jest, aby wziąć pod uwagę całą mowę ciała psa, aby zrozumieć jego emocje.Ziewanie, oblizywanie się psa

Ziewanie i oblizywanie się psa jest sygnałem uspokajającym. Mogą być wczesnym objawem stresu, szczególnie gdy towarzyszą temu zaciśnięte usta i pojękujące dźwięki. Czasami ziewanie jest po prostu oznaką zmęczenia, a lizanie wynikiem alergii. Aby dobrze odczytać mowę ciała swojego psa, uważnie go obserwuj. W jaki jeszcze sposób pies komunikuje swoją niekomfortową sytuację?

Zaciśnięty pysk, warczenie

Przerażony lub spięty pies na ogół ma zamknięty pysk i odciąga wargi do tyłu. Może też szybko dyszeć. Gdy pies czuje się zagrożony, swoją mową ciała okazuje fizyczne ostrzeżenie. Marszczy górną część pyska, często następnie podciągając wargi do góry, aby pokazać przednie zęby. Towarzyszy temu twarde spojrzenie. Niekiedy również warczy. Jest to bardzo wyraźne ostrzeżenie, które może poprzedzać ugryzienie. 


Jaką rolę w mowie psa pełnią uszy?

Psy komunikują się z ludźmi, używając całego swojego ciała. Zaczynając od czubków uszu. No właśnie. Co Twój pies chce Ci powiedzieć za pomocą swoich uszu? Przyjrzyj się uszom swojego psa w różnych sytuacjach, by zrozumieć jego mowę ciała. 

Rozluźnione uszy

Rozluźnione uszy Twojego pupila świadczą o tym, że jest zrelaksowany. Uszy mogą być lekko skierowane do tyłu lub na boki.

Uszy stojące 

Gdy uszy psa są skierowane do góry, a ciało napięte jego mowa ciała wskazuje na to, że jest skoncentrowany lub zaalarmowany. W przypadku gdy stojącym uszom towarzyszy miękka postawa i przymrużone oczy, możesz odczytać, że pies jest rozluźniony i szczęśliwy.


pies ze stojącymi uszami

Uszy skierowane do tyłu

Uszy skierowane do tyłu mogą świadczyć o tym, że coś mu się nie podoba. Jeśli równocześnie wystąpi marszczenie pyska i pokazywanie zębów, ta mowa ciała wskazuje na planowany atak.

Uszy skierowane w dół lub do przodu

Jeśli pies ma uszy skierowane w dół oznacza to, że czuje się zagrożony. A gdy do tego unika kontaktu wzrokowego, jest to oznaka poddania się komuś. W przypadku gdy  pies czuje się niekomfortowo lub odczuwa stres, jego uszy będą skierowane do przodu.


Co nam powie psi ogon?

Odczytując mowę ciała psa, weź także pod uwagę sposób poruszania się ogona oraz jego położenie. Z pomocą kilku poniższych wskazówek z dużą dozą pewności ocenisz jego obecny nastrój.


Neutralna pozycja ogona

Zrelaksowany i spokojny pies trzyma ogon w neutralnej pozycji. Na wysokości grzbietu lub poniżej jego poziomu. Gdy pies staje się bardziej podekscytowany lub pobudzony,   unosi ogon ponad poziom kręgosłupa. Swobodne, zamaszyste ruchy ogonem okrężne lub na boki oznaczają zadowolenie. Jego ciało jest wtedy rozluźnione, spojrzenie miękkie, uszy zwisają swobodnie, a pysk jest lekko otwarty. Jest to kwintesencja psiej radości. 

Wysoko uniesiony ogon

Pewność siebie, pobudzenie, ale i agresja. To właśnie możemy odczytać z wysoko uniesionego, sztywnego ogona u psa. Taka postawa oznacza gotowość do podjęcia działania i stawienia czoła nadchodzącej sytuacji. Jeśli dodamy do tego spięte ciało wysunięte do przodu, krótkie i szybkie ruchy ogonem, uszy skierowane do przodu i twarde spojrzenie, jest duże prawdopodobieństwo, że pies szykuje się do ataku.

pies z uniesionym ogonem


Nisko opuszczony ogon

O czym świadczy mowa ciała psa, który trzyma nisko ogon i nieznacznie nim merda? Oznacza to, że pies jest niepewny siebie, zestresowany, uległy i wystraszony. Inne sygnały, jakie okazuje zalękniony pies to podkulanie ogona, kulenie się, trzęsienie. Pies może również warczeć i pokazywać zęby. Najlepiej wtedy się do niego nie zbliżać. Próba pogłaskania może skończyć się ugryzieniem.Co oznacza uniesiona sierść?

Podobnie jak u ludzi gęsia skórka, tak u psów unoszenie sierści to reakcja organizmu niezależna od jego woli. Pod wpływem silnych emocji mięśnie na grzbiecie psa napinają się, co powoduje uniesienie się sierści. Zjeżone futro możemy zaobserwować nie tylko na karku, ale i na pozostałej powierzchni ciała psa. U podstawy ogona czy wzdłuż kręgosłupa. 


Co oznacza uniesiona sierść u psa? Jak zwykle, to zależy. Trzeba wziąć pod uwagę całą mowę ciała psa oraz kontekst sytuacji. Jeśli zauważymy uniesioną sierść podczas zabawy z psem, jest to jego reakcja na radość i pobudzenie. Jeśli jednak zjeżona sierść oraz napięta sylwetka jest reakcją na podejście obcego psa, może świadczyć to o jego niepewności.Czym są sygnały uspokajające?

To system znaków i zachowań psa, przez które czworonóg chce uniknąć potencjalnych konfliktów i zniwelować stres zarówno swój, jak i innych osobników. Psy przez niektóre swoje sygnały próbują uspokoić człowieka. Tak by uniknąć jego złości. W ten sposób okazują też swój dyskomfort. Do sygnałów uspokajających należą m.in.: 


  • odwrócenie głowy,
  • odwrócenie się,
  • zastygnięcie w bezruchu, powolne poruszanie się,
  • oblizywanie nosa
  • ziewanie
  • pokazywania białka oczu (oko wieloryba)
  • leżenie na brzuchu
  • rozdzielanie (psów lub ludzi, pies podejrzewa zamiar walki i nie chce do niej dopuścić).

Pamiętaj, że nie każde takie zachowanie jest sygnałem uspokajającym. Wszystko zależy od kontekstu. Na przykład oblizywanie się po posiłku jest naturalnym sposobem na usunięcie resztek jedzenia. Natomiast oblizywanie się  w gabinecie weterynaryjnym wskazuje na odczucie dyskomfortu. 


Umiejętność rozpoznawania mowy ciała psa, w tym sygnałów uspokajających, pozwoli Ci odpowiednio reagować, a Twojemu pupilowi uniknąć wiele niekomfortowych sytuacji. ***

Jak widzisz, psy okazują swoje emocje na wiele sposobów. Ich mowa ciała i mimika służy do komunikacji z człowiekiem. Za pomocą obserwacji naszego pupila jesteśmy w stanie lepiej go zrozumieć i zbudować z nim silną więź.