Jeśli jesteś miłośnikiem różnego rodzaju sportów, warto pomyśleć o wspólnym uprawianiu aktywności ze swoim psem. Sprawi wam to obopólną radość, a Twój pupil może okazać się doskonałym towarzyszem. Uprawianie sportu ze swoim psem nie tylko pozytywnie wpłynie na jego kondycję i samopoczucie, ale zbliży właściciela i pupila, budując jedyną w swoim rodzaju więź. 


JAK ZACZĄĆ?

Zanim przystąpisz do uprawiania sportu ze swoim psem, upewnij się, że Twój pupil ma dokładne badania weterynaryjne. Gdy weterynarz da zielone światło, rozważ popularne psie sporty. Będą one wyzwaniem nie tylko fizycznym, ale i umysłowym. 

Ważnym elementem sportowego życia psa jest zbilansowana dieta, bogata w składniki odżywcze, witaminy i mikroelementy. Karma, którą spożywa, powinna być wysokiej jakości, a dzienna dawka kalorii dobrana tak, by pies utrzymywał prawidłową masę ciała. Otyłość może zwiększyć prawdopodobieństwo kontuzji oraz mikrourazów u Twojego czworonoga podczas wykonywania psich sportów.

AGILITY - TOR PRZESZKÓD DLA PSÓW

Agility to sport dla psów, polegający na bezbłędnym i jak najszybszym pokonywaniu specjalnego toru przeszkód. Dyscyplina ta wymaga doskonałej komunikacji między psem a opiekunem, który prowadzi go przez tor za pomocą słów i gestów. Pies nie zna układu przeszkód przed startem, przewodnicy natomiast mogą się wcześniej z nim zapoznać. 

Agility to doskonała forma aktywności fizycznej i stymulacji umysłowej, którą może uprawiać prawie każdy zdrowy pies. Intensywność i trudność ćwiczeń można dostosować do możliwości psa. Podstawą tego sportu jest praca zespołowa między psem a człowiekiem.

CANICROSS - BIEG PRZEŁAJOWY Z PSEM

Jest to oficjalna dyscyplina sportowa wywodząca się ze sportu psich zaprzęgów. Wyścigi tej dyscypliny odbywają się w warunkach bezśnieżnych. Polegają na pokonywaniu trasy przez biegacza z psem upiętym do jego pasa biodrowego za pomocą smyczy z amortyzatorem. Wyznaczony tor ma zmienną wysokości terenu, zróżnicowane warunki gruntowe oraz przeszkody. Pies biegnie przed opiekunem, który wydaje mu głosowe komendy. Czworonóg powinien zostać wcześniej odpowiednio wyszkolony, a komendy przećwiczone, tak by pies bez kontaktu wzrokowego oraz bez zmiany prędkości na nie reagował.

Ten psi sport ten może uprawiać praktycznie każdy czworonóg, który jest w odpowiednim wieku i dobrym stanie fizycznym. W turnieju canicrossu mogą brać udział wszystkie psy zarówno rasowe, jak i kundelki, jeśli mają co najmniej 15 miesięcy (na dystansach 5000 metrów) lub 18 miesięcy (na dłuższych dystansach). 

Najlepiej w tej dyscyplinie sprawdzają się psy myśliwskie jak np.: wyżły, charty czy pointery oraz psy zaprzęgowe: greystery, syberian husky czy alaskan malamute.

Psi sport canicorss

DOGTREKKING - SPACER Z PSEM

Dyscyplina podobna do canicrossu, jednak zamiast biegania pokonuje się trasę marszem. Psy upięte są do opiekuna za pomocą linki amortyzowanej i pasa biodrowego. Podczas zawodów dogtrekkingu można maszerować, spacerować, a nawet biegać. Pojawia się też element marszu na orientację, podczas którego należy poruszać się według map przygotowanych przez organizatora i zaliczać punkty kontrolne podczas podróży. Ten ciekawy rodzaj psiego sportu, w ostatnim czasie zyskuje coraz bardziej na popularności.

DOG FRISBEE - RZUCANIE DYSKIEM FRISBEE

Dog frisbee to psi sport, który z pewnością przynosi wiele zabawy i frajdy zarówno dla czworonoga jak i jego właściciela. To niedrogi sport, który nie wymaga specjalistycznego sprzętu oraz miejsca do jego uprawiania. Wystarczy odpowiedni dysk i kawałek zielonej przestrzeni. Dyscyplina ta polega na rzucaniu dyskiem przez właściciela i łapaniem go przez psa. W tym psim sporcie doskonale radzą sobie czworonogi o wysokiej energii, np. owczarki australijskie, border collie i presa canarios.

Pies łapie frisbee

FLYBALL - BIEG Z PIŁKĄ WYRZUCANĄ Z MASZYNY

Jest to rodzaj sztafety, w której biorą udział drużyny złożone z czterech psów. Zadaniem każdego psa jest przebiegnięcie toru, pokonując przeszkody, w kierunku maszyny, która po naciśnięciu łapą lub całym ciałem wyrzuca piłkę. Pies chwyta piłkę i wraca do właściciela, biegnąc jak najszybciej. Gdy pies ukończy trasę, następny zawodnik jest wypuszczany z linii startu. Pierwsza drużyna, której wszystkie cztery psy ukończyły trasę, wygrywa. 

Flyball to świetny sposób na spędzenie czasu z innymi psami, a także na poznanie ich właścicieli. Ten psi sport może uprawiać praktycznie każdy zdrowy pies, który uwielbia piłki.

Pies skacze flyball

OBEDIENCE – SPORTOWE POSŁUSZEŃSTWO

Polega na wykonywaniu przez psa poleceń wydanych słowem lub gestem przez swojego przewodnika. Istotna jest szybkość reakcji na wydaną komendę, entuzjastyczne podejście, dokładność oraz kontakt psa z przewodnikiem.

Ten psi sport jest dla każdej rasy psów oraz dla każdego właściciela, jednak wymaga cierpliwości w doskonaleniu wykonywania poleceń. Czworonóg powinien być chętny do nauki, a wykonywane zadania powinny sprawiać mu wiele radości.

Jest to dyscyplina dla perfekcjonistów, której owocem jest więź, jaka powstaje między człowiekiem, a jego pupilem. Szkolenia psa w obedience opiera się na pozytywnym wzmocnieniu polegającym na nagradzaniu go za pożądane zachowanie. 

PSIE ZAPRZĘGI – WYŚCIGI ZAPRZĘGÓW PSÓW WYŚCIGOWYCH

W tej dyscyplinie biorą udział co najmniej dwa psy ciągnące sanie oraz osoba kierująca zaprzęgiem za pomocą komend głosowych. Zawody rozgrywane są w następujących formułach: sprint 5-10 km, średni dystans 30-100 km oraz długi dystans powyżej 100 kilometrów. Mogą odbywać się na śniegu, jak również w warunkach bezśnieżnych. Wówczas nie używa się sań, a wózki trzy lub czterokołowe

Rasy psów dedykowane do sportu psich zaprzęgów to: malamuty, husky czy psy grenlandzkie.

COURSING – WYŚCIG PSÓW NA TORZE

Wyścig psów na torze został opracowany jako alternatywa dla gonienia zająca. Zamiast ścigać żywe zwierzę, psy ścigają sztuczną przynętę po polu, rywalizując o najlepszy czas. Tor ucieczki ma długość od 500 do 1000 metrów. W danym psim sporcie liczy się zaciętość, zwinność, inteligencja oraz umiejętność pokonywania przeszkód. Coursing to idealny sport, który pozwala psu działać zgodnie z instynktem pogoni w bezpieczny, humanitarny sposób.

W zawodach coursingu mogą brać udział rodowodowe psy wszystkich ras. Najlepiej jednak w tej dyscyplinie sprawdzają się charty. 

Pies łapie zwierzynę

DOG DIVING - SKOK DO WODY W DAL

Psi sport polegający na skoku z podestu do specjalnego basenu po wrzuconą przez opiekuna zabawkę. W Polsce istnieje możliwość startu w konkurencji Big Air, w której mierzy się dystans, na jaki skoczył pies po wrzucony przez przewodnika aport. Dog Diving może uprawiać każdy pies, który skończył 6 miesięcy i kocha wodę oraz aportowanie. 

Do zawodów dopuszcza się psy rasowe, jak i bez rodowodów. Psy urodzone do aktywności wodnych to np. border collie, labrador retriever czy golden retriever

Pies skacze do wody

PODSUMOWANIE 

Form aktywnego spędzania czasu ze swoim psem jest wiele. Psi sport można uprawiać rekreacyjnie, by ciekawie spędzić czas ze swoim pupilem, jak i pokusić się o udział w zawodach by rywalizować z innymi zwierzakami. Najpierw należy zadbać o kondycję naszego czworonoga oraz przeszkolić go z podstaw posłuszeństwa. Wprowadzenie psa w sportowy świat wymaga dużo pracy i cierpliwości, lecz przyniesie wiele radości, pomoże zbudować więź, zaufanie oraz poczucie bezpieczeństwa.