Czy jesteś gotowy, aby rozpocząć szkolenie swojego psa lub szczeniaka? Odpowiednia tresura i socjalizacja należą do podstawowych potrzeb Twojego pupila. Im wcześniej zaczniesz, tym szybciej osiągniesz rezultaty. Ale jak się za to zabrać? O czym trzeba pamiętać? Dlaczego warto? Przeczytaj i się dowiedz.Samodzielna tresura psa

Samodzielne szkolenie psa może wydawać Ci się przytłaczające. Zwłaszcza jeśli to Twój pierwszy pies. Szkolenie psa to duże wyzwanie. Wymaga sporo czasu, cierpliwości i poświęcenia. Jeśli jednak krok po kroku podejmiesz się tego procesu, zadanie będzie prostsze, a nawet może stać się przyjemnością.Od czego zacząć szkolenie psa?

Szkolenie psa rozpocznij od nauki posłuszeństwa: zanim zaczniesz trenować psa, sprawdź się, jak ustalić podstawowe zasady między wami. 

Zabawy z psem pomagają w treningu: Szkolenie psa powinno być przyjemne i ciekawe! Wszyscy wiedzą, że łatwiej jest się uczyć, kiedy dobrze się bawisz. Wprowadź kilka zabaw do Waszego programu szkoleniowego.

Sześć tygodni do dobrze wyszkolonego psa: stosując się do tego harmonogramu, nauczysz swojego psa podstaw w około sześć tygodni.

Pozytywne wzmocnienie: Istnieje wiele różnych sposobów szkolenia psa. Jednak większość specjalistów zgadza się, że pozytywne metody są najlepsze zarówno dla psa, jak i właściciela. Na czym polega taki trening? 


Na nagradzaniu psa za wykonanie wyznaczonego przez Ciebie zadania. Dzięki temu pies uczy się, że za posłuszeństwo otrzyma nagrodę i chętniej powtórzy tę czynność w przyszłości. Pozytywne wzmocnienie nie popiera karania czworonogów za pomocą technik, które wywołują u nich strach, np. krzyku, siły czy stosowania obroży elektryczna.


Szkolenie psa w domu

Jeśli nie planujesz trzymać psa na zewnątrz - a niewielu właścicieli się na to decyduje - naucz psa, gdzie może się załatwiać. Szkolenie psa w domu w pierwszej kolejności obejmuje naukę psiej toalety. To pierwsza rzecz, nad którą musimy popracować z nowym psem. Równoczesna nauka przebywania psa w klatce może być bardzo pomocną częścią całościowego procesu szkolenia psa, który obejmuje także wiele innych obszarów:


Szkolenie i trening przyzwyczajania psa do klatki: Oto podstawy szkolenia psa lub szczeniaka, aby akceptował klatkę, a nawet cieszył się nią. Nie tylko pomoże w nauce prawidłowej toalety, ale także zapewni Twojemu psu własne miejsce.


Jak wyszkolić szczeniaka w domu: szkolenie w domu nie jest takie skomplikowane, ale to nie znaczy, że jest łatwe. Konsekwencja i staranność są kluczowe podczas procesu uczenia psa komunikowania o chęci załatwienia się.


Sikanie ze strachu lub radości: Jeśli Twój pies nadal ma “wpadki” w domu, może to być coś więcej niż problem z trzymaniem moczu. Twój pies może oddawać mocz z podniecenia lub ze strachu.Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Każdy pies musi nauczyć się chodzić na smyczy. Poza faktem, że w większości miejsc obowiązują przepisy nakazujące trzymania psa na smyczy. Będą także chwile, kiedy trzymanie psa na smyczy zapewni mu bezpieczeństwo. 


Sprawdź, jak prowadzić psa lub szczeniaka na smyczy, i odbywaj z nim przyjemne spacery, poranny jogging, czy przejażdżki rowerowe. Spacer z luźną linką od smyczy uczy psa, aby nie ciągnąć. A Wasze spacery staną się dzięki temu przyjemniejsze zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego psa.Jak socjalizować psy i szczenięta

Socjalizacja psa jest podstawowym elementem szkolenia czworonoga. Polega na wystawianiu szczeniaka lub dorosłego psa na nowe bodźce i doświadczenia. W ten sposób uczy się akceptować nowych ludzi, inne zwierzęta i różne miejsca. 


Psy socjalizowane rzadziej mają problemy z zachowaniem i są mile widziane przez innych. Socjalizacja zapobiega rozwojowi lęków i fobii czyniąc psa szczęśliwym zwierzakiem. Jak wykorzystać kliker w szkoleniu psa?

Szkolenie psów metodą klikerową jest proste i skuteczne. A przy tym nie wymaga dużych nakładów pracy. Nawet jeśli jesteś początkującym właścicielem, poradzisz sobie. 


Trening z klikerem jest prostą i skuteczną metodą szkolenia psów. Mimo że szkolenie psa bez klikera jest także możliwe, to pomocny gadżet. Przyspiesza proces nauki, a prawidłowo używany usprawnia komunikację z czworonogiem. Z pomocą klikera łatwo i szybko nauczysz swojego psa podstawowych i zaawansowanych komend i sztuczek.


Podstawowe komendy i zabawne sztuczki

Istnieje kilka podstawowych komend i sztuczek, które każdy pies powinien znać. Jakieś przykłady? Do mnie, zostaw, zostań, na miejsce. Podstawowe polecenia pozwalają zrozumieć psu, na co może sobie pozwolić, a no co nie. Pomagają także w przezwyciężeniu typowych problemów behawioralnych i zapewnią Twojemu psu bezpieczeństwo.


Czy jest coś fajniejszego niż uczenie psa coraz bardziej wymagających sztuczek? Sztuczki dla psów przenoszą szkolenia psa na wyższy poziom i zapewniają dodatkową stymulację dla jego umysłu.Utrwalaj umiejętności swojego psa

Utrwalanie nowych umiejętności jest ostatnim krokiem w szkoleniu psa. Pewność, że pies w nowej sytuacji wykona Twoje polecenie, nad którym tyle wcześniej pracowaliście jest bardzo ważna. W tej części powiemy jak sprawdzić, czy czworonóg jest tak samo posłuszny w parku, jak w domu. Ale to jeszcze nie wszystko.


Pamiętaj też, że problemy z zachowaniem pupila mogą pojawić się nawet na tym etapie szkolenia. To zupełnie normalne. Czasami tak już jest. Poznaj najczęstsze problemy z zachowaniem psa i dowiedz się, jak sobie z nimi radzić. Poniższe wskazówki pomogą Ci przejść przez tę część procesu szkolenia:


Utrwalaj nowe umiejętności: ćwicz w różnych sytuacjach o różnym poziomie rozproszenia. Bez treningu w takich miejscach, pies może zachowywać się dobrze w salonie, ale zapomini o całym szkoleniu, gdy jest poza domem.


Naucz psa samokontroli: ta metoda uczy psa, że ​​nic w życiu nie jest za darmo i że musi zapracować na jedzenie i uwagę poprzez posłuszeństwo.


Problemy w szkoleniu psa: sprawne wykrycie potencjalnych problemów z zachowaniem psa może pomóc w ich szybkim rozwiązaniu, zanim sprawy wymknął się spod kontroli.


Kontrolowanie zachowania psa a szkolenie psów: Chociaż zarządzanie zachowaniem i szkolenie psów to dwie różne rzeczy, nie wykluczają się one wzajemnie. Zarządzanie zachowaniem jest ważną częścią każdego programu szkolenia psów.Zaawansowane szkolenie psów

Gdy Twój pies opanuje podstawy, nadszedł czas na bardziej zaawansowane sztuczki i psie sporty. Te zajęcia utrzymają czworonoga w dobrym zdrowiu i kondycji przez długi czas. Wzmocnią także więź, którą dzielisz ze swoim psim towarzyszem. 


Pamiętaj, że szkolenie psa to ciągły proces. Nigdy całkowicie go nie ukończysz. Kontynuuj trening posłuszeństwa przez całe życie psa. Osoby, które uczą się języka w młodym wieku, a na pewnym etapie przestają się nim posługiwać, wiele z niego zapominają. To samo dotyczy Twojego psa.***

I doszliśmy do końca. Jest trochę tych rzeczy, prawda? Ale spokojnie. Poradzisz sobie. Pamiętaj, że ćwiczenie i utrwalanie nawet najbardziej podstawowych sztuczek i poleceń pomoże zachować świeżość w pamięci psa. Oprócz tego to świetny sposób na spędzenie czasu ze swoim pupilem i wzmocnienie Waszej więźi.