Podobnie jak u ludzi, odwodnienie organizmu psa to stan zagrażający jego zdrowiu i życiu. Co jest tego przyczyną? Jak rozpoznać symptomy odwodnienia u swojego psa? I w jaki sposób możemy temu zapobiec? Przeczytaj artykuł i zdobądź niezbędną wiedzę.
Czym jest odwodnienie psa i dlaczego jest tak niebezpieczne?

Jest to stan, kiedy organizm traci więcej wody, niż przyjmuje. Zawartość wody oraz elektrolitów w organizmie spada wówczas poniżej wartości niezbędnej do jego prawidłowego funkcjonowania. Szczególnie narażone na odwodnienie są szczenięta, małe rasy psów, psy karmiące oraz psi seniorowie.

Wszystkie ssaki potrzebują wody do prawidłowego funkcjonowania ich organizmu. I psy nie są tu wyjątkiem. W rzeczywistości woda jest niezbędna do praktycznie każdej ważnej funkcji. Na przykład do regulacji temperatury ciała i wspomagania trawienia. Co powoduje odwodnienie u psa?

Twój pies codziennie traci wodę. Poprzez dyszenie, oddychanie, oddawanie moczu, wypróżnianie i parowanie. Kiedy dochodzi do odwodnienia? Dzieje się tak, kiedy organizm psa osiąga punkt, w którym normalne przyjmowanie płynów nie rekompensuje utraty wody. 

Niestety, najczęstszym powodem odwodnienia zdrowych psów jest to, że po prostu nie otrzymują wystarczającej ilości czystej i świeżej wody do picia. Może również wystąpić w wyniku jakiejkolwiek choroby powodującej biegunkę lub wymioty. A także poprzez nadmierne oddawanie moczu, które występuje przy cukrzycy i chorobie nerek. Często choroby i urazy powodują utratę apetytu. A w rezultacie psy po prostu nie piją wystarczającej ilości płynów.


Objawy odwodnienia u psa

Niestety, nasze psy nie mogą nam powiedzieć, że są spragnione. Jednak znajomość oznak odwodnienia może pomóc Ci szybko zareagować. A także wykryć potencjalne poważne schorzenia, zanim staną się zagrożeniem życia i śmierci. Po czym rozpoznasz, że Twój pies jest odwodniony? Przeprowadź dwa szybkie testy:

  • sprawdź dziąsła 

Dziąsła zdrowego psa powinny być różowo-czerwone, gładkie i wilgotne. Najwcześniej zauważalną oznaką odwodnienia u psa, są suche błony śluzowe. Dziąsła i język psa są kleiste lub suche, a ślina lepka. 

Aby przeprowadzić test, delikatnie przyciśnij palec do dziąseł psa, a następnie go zdejmij. U dobrze nawodnionego psa, naciśnięty obszar, przez sekundę będzie biały, a następnie od razu powróci do swojego naturalnego, różowego koloru. U odwodnionych psów czas napełniania naczyń włosowatych trwa znacznie dłużej. 

  • sprawdź elastyczność skóry

Jednym z najłatwiej rozpoznawalnych objawów odwodnienia jest utrata elastyczności skóry. Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twój pies jest odwodniony, chwyć fałd skóry w okolicy karku i delikatnie unieś. Obserwuj uważnie, jak szybko wróci na swoje miejsce. Jeśli jest nawilżona, natychmiast wróci do swojego poprzedniego ułożenia. W innym wypadku następuje to bardzo powoli.

 

Skutki odwodnienia u psów

Odwodnienie u psów powoduje utratę elektrolitów, takich jak sód, chlorek i potas. Te minerały pełnią ważne funkcje w organizmie:

  • równoważenie pH organizmu
  • przenoszenie składników odżywczych do komórek
  • wspomaganie funkcji mięśni
  • regulacja funkcji nerwów

W najpoważniejszych przypadkach odwodnienia psów może doprowadzić do niewydolności nerek i innych narządów, a nawet do śmierci.

Pies pije wodę - odwodnienie psaJak leczyć odwodnienie u psa?

Jeśli podejrzewasz, że Twój pies jest odwodniony, najpierw upewnij się, że pije dużo świeżej, chłodnej wody. Szczególnie w czasie upałów. Odwodnione psy częściej tracą apetyt, a przez to jedzą mniej. Tym samym eliminują zawartość wody, którą normalnie dostałyby z pożywienia.


Gdy Twój pies jest odwodniony i nie jest zainteresowany piciem, podaj mu trochę lodu. Lizanie lodu to dobry sposób, aby uzupełnić płyny.


Jeśli Twój pies nie wymiotuje, możesz podać mu płyn wzbogacony elektrolitami. Najlepiej, jeśli skonsultujesz się z lekarzem weterynarii, w celu uzyskania zaleceń dotyczących dawkowania.


Odwodnienie u psów jest często objawem większego problemu. Dlatego weterynarz powinien obejrzeć Twojego czworonoga, zdiagnozować i wprowadzić odpowiednie leczenie. 


Jak zapobiec odwodnieniu u psa

Aby uchronić psa przed odwodnieniem zapewnij mu stały dostęp do świeżej, czystej wody. Także wtedy, gdy wyprowadzasz go na zewnątrz. W zależności od pogody i temperatury oraz poziomu aktywności Twojego psa, zapotrzebowanie na wodę będzie różne. Dla przeciętnie aktywnego psa wynosi ok 50 ml/kg wagi ciała na dobę. Aby upewnić się, że Twój pies spożywa wystarczającą ilość płynów, skorzystaj z pomocy weterynarza. Dostosuje on ilość płynów do jego wieku, wagi i stanu zdrowia.


***

Jako właściciel czworonoga zapewnij swojemu psiakowi stały dostęp do świeżej wody. Ma to ogromne znaczenie dla jego dobrego samopoczucie i zdrowia.