Golden Retriever ze swoim urokliwym charakterem jest jedną z najpopularniejszych ras psów na świecie. Może nauczyć się niemal wszystkiego, a wykonywanie poleceń właściciela sprawia mu ogromną radość. Za sprawą lśniącej i pięknej sierści, przyjaznego usposobienia oraz harmonijnej sylwetki jest pożądanym psem na całym świecie.


SPIS TREŚCI


  1. Historia rasy
  2. Wygląd, wielkość i proporcje
  3. Sierść i umaszczenie
  4. Charkater Golden Retrievera
  5. Wychowanie Golden Retrievera
  6. Golden Retriever pożądanym psem rodzinnym
  7. Aktywność
  8. Zdrowie
  9. Jak zadbać o Golden Retrievera?
  10. Żywienie Golden Retrievera
  11. Jak wybrać hodowlę Golden Retrievera?
  12. Ile kosztuje, czyli cena Golden Retrievera
  13. Ciekawostki

Historia rasy

Najstarsze kompletne adnotacje na temat rozwoju rasy Golden Retriever są zawarte w księgach zapisanych w latach 1835-1890. Stworzone zostały przez strzelców z posiadłości Guisachan Lorda Tweedmoutha w Szkocji. W tym okresie dość popularnym sportem wśród elit było polowanie na ptactwo. W wyniku ulepszenia broni palnej strzelano z coraz większej odległości i na trudniejszym terenie. Brakowało jednak psów myśliwskich posiadających umiejętności wydobywania powalonej zwierzyny z trudno dostępnych miejsc. Pojawiła się potrzeba specjalistycznego aportera, który wypełniłby tę ważną rolę. 

W 1865 r. Lord Tweedmouth - Sir Dudley Marjoribanks zakupił żółtego psa myśliwskiego z miotu Wavy-Coated Retriever. Było to jedyne żółte szczenię z miotu, co wówczas było niezwykle nietypowe dla ras psów aportujących, które zazwyczaj miały czarne umaszczenie. Lord Marjoribanks ustanowił program hodowlany w celu opracowania nowej rasy psów myśliwskich. Sparował swojego psa o imieniu Nous z suczką Belle z wymarłej rasy Tweed Water Spaniel. Spaniele charakteryzowały się miłością do wody, umiejętnościami aportowania oraz spokojnym i lojalnym usposobieniem. W efekcie wyhodowano cztery żółte szczenięta, które stały się podstawą programu hodowlanego. W celu uszlachetnienia rasy, w kolejnych latach potomków Nous i Belle krzyżowano z czarnymi wavy coated retrieverami, seterami irlandzkimi i bloodhoundami

Wizją Sir Dudley Marjoribanksa było stworzenie inteligentnego, zwinnego psa myśliwskiego, gotowego pracować na długich dystansach w trudnym, pagórkowatym terenie. Golden Retrievery nierzadko musiały przedzierać się przez gęstą roślinność, czy płynąć w zimnej wodzie w celu odnalezienia zwierzyny. Ich atrybutem były miękkie, delikatne usta, dzięki którym zwracały zwierzynę w nieuszkodzonej postaci. Ten zbiór cech w połączeniu ze sprytem, łatwością w trenowaniu i życzliwym usposobieniem sprawiły, że rasa ta szybko zyskała na popularności. Lord Tweedmouth stworzył spójną linię wyjątkowych, pracujących aporterów, a jego księgi hodowlane zostały uznane przez angielski związek kynologiczny w latach 60 XX w. za dowód pochodzenia rasy. 

Golden Retriever z lat 50. XX wieku

Wygląd, wielkość i proporcje

Golden Retrievery klasyfikuje się do rasy psów średniej wielkości. Dorosłe samce osiągają od 56 cm do 61 cm wysokości w kłębie, suczki od 51 cm do 56 cm. Waga w zależności od płci i wieku waha się między 30-40 kg. Goldeny zwykle osiągają pełną wysokość po upływie pierwszego roku życia.

Atrakcyjny wygląd Golden Retrieverów zapewnia im smukła, mocna i proporcjonalnie zbudowana sylwetka. Znakiem rozpoznawczym rasy jest szeroka głowa z przyjaznymi, brązowymi oczami w kształcie trójkąta oraz opadającymi uszami. Ogon jest głęboko osadzony, umięśniony u nasady i uniesiony równo na linii grzbietu. Goldeny poruszają się płynnym, mocnym chodem.

Sierść i umaszczenie 

Psy rasy Golden Retriever słyną z gęstej, błyszczącej sierści w odcieniu złota. Jest ona delikatnie falująca lub prosta, podszyta gęstym wodoodpornym podszerstkiem. Uroku nadają półdługie włosy znajdujące się na brzuchu, klatce piersiowej, ogonie, udach i tylnej części przednich łap. Umaszczenie Goldenów to różne odcienie koloru złotego lub kremowego. U niektórych osobników pojawiają się białe włosy na piersi. 

Kremowy golden retriever

Charakter Golden Retrieverów

Niebywała popularność Golden Retrieverów ma swoje źródło nie tylko w pięknym wyglądzie, ale również we wspaniałej osobowości. Temperament tej rasy psów określa się mianem godnej zaufania, przyjaznej, pewnej siebie i towarzyskiej. Goldeny mają radosne i energiczne usposobienie, są posłuszne człowiekowi i dość łatwo jest je wytrenować. Chętnie wykonują polecenia, by móc jak najbardziej przypodobać się swojemu właścicielowi. 

Golden Retrievery potrzebują stałego kontaktu z człowiekiem, są uczuciowe, oddane i wymagają łagodnego traktowania. Źle znoszą samotność i zostawanie samemu przez długi czas. Tolerują inne zwierzęta w domu, szczególnie kiedy wychowały się z nimi od małego. Psy te są przyjaźnie nastawione do obcych osób, radośnie witają przychodzących gości. 

Sympatyczny charakter Golden Retrieverów sprawia, że z pewnością nie odnajdą się one w roli psa stróżującego. Jednak ich inteligencja, chęć do współpracy z człowiekiem i posłuch, czynią z nich dobry materiał na psa terapeutycznego (tzw. dogoterapia) i towarzyszącego dla osób niewidomych i niepełnosprawnych. Dobry węch, zwinność oraz wytrzymałość sprawia, że Goldeny doskonale radzą sobie w sytuacjach zagrożenia życia ludzkiego. Ratują tonących, odnajdują ludzi przykrych przez lawiny śnieżne lub uwięzionych pod gruzami. 

Wychowanie Golden Retrievera

Golden Retrievery są psami łatwymi do ułożenia, jednak wymagają stanowczego i konsekwentnego przewodnika. Prowadzenie psa zbyt twardą ręką może złamać jego charakter, a traktowanie zbyt pobłażliwie prowadzi do nieposłuszeństwa i samowoli tego czworonoga. 

Kluczowa w wychowaniu Golden Retrievera jest wczesna socjalizacja. Jest to proces, podczas którego szczeniak Goldena poznaje nowe bodźce. Warto zachęcać go do odkrywania nieznanych mu rzeczy, takich jak wsiadanie czy wysiadanie z samochodu, spacer w okolicy przejeżdżających samochodów, odwiedzanie miejsc, w których występują różne dźwięki oraz nawierzchnie. Jednym z najważniejszych kroków w socjalizacji jest zapoznanie szczeniaka z różnymi ludźmi oraz zwierzętami, a w szczególności z innymi psami. 

Wszystkie te doświadczenia nauczą go odpowiednich reakcji na nowe sytuacje i pozwolą zbudować relację z innymi żywymi istotami. Dobrze wyszkolony szczeniak golden retriever będzie psem szczęśliwym, pewnym siebie, towarzyskim i umiejącym bez niepokoju radzić sobie w różnych sytuacjach.

Golden Retriever pożądanym psem rodzinnym

Przyjazna osobowość i charakter Golden Retrieverów sprawiają, że doskonale odnajdują się w domu jako psy rodzinne. Przywiązują się do swoich domowników, są delikatne i czułe dla dzieci. Są świetnym partnerem dziecięcych zabaw. Z wielką przyjemnością będą przynosiły rzucane im piłeczki oraz wykonywały inne polecenia swoich małych właścicieli. Mimo ich anielskiej cierpliwości nie należy zostawiać psa samego z dzieckiem. Są to silne i ciężkie czworonogi, które przez przypadek mogą przewrócić dziecko, dlatego rodzic powinien zawsze nadzorować zabawę. 

Goldeny z chęcią towarzyszą domownikom we wszelkich aktywnościach, z radością wykonują polecenia i uczą się nowych umiejętności. Są to psy oddane człowiekowi, o łagodnej naturze, co czyni je jednym z najbardziej pożądanych psów rodzinnych na całym świecie. 

Aktywność 

Golden Retrievery to psy myśliwskie o niemałym temperamencie, dlatego wymagają dużo ruchu i właściwego prowadzenia. Przystosują się do każdych warunków mieszkaniowych, jeśli właściciel zapewni im możliwość codziennego, wybiegania się na długim spacerze. Przechadzkę z Goldenem można urozmaicić zabawą w aportowanie, czy uczeniem go nowych sztuczek. 

Psy te chętnie będą towarzyszyć swojemu właścicielowi podczas treningu biegowego czy jazdy na rowerze. Doskonale radzą sobie w psich sportach takich jak agility - pokonywanie toru przeszkód, obedience - trening posłuszeństwa, czy canicross - bieganie z właścicielem na uprzęży. Uprawianie aktywności ze swoim czworonogiem nie tylko pozytywnie wpływa na jego kondycję i samopoczucie, ale zbliża właściciela i pupila, budując jedyną w swoim rodzaju więź. 

Golden Retrievery uwielbiają wodę i z pewnością nie ominął żadnej okazji, by się w niej zamoczyć. Nie straszne mu zatem żadne jeziorko, rzeka czy nawet błotnista kałuża. Dzięki błonom między palcami i potężnym nogom świetnie radzą sobie w pływaniu i łowieniu zdobyczy. 

Aktywność umysłowa jest równie ważna dla tego oddanego i inteligentnego psa. Dobrym ćwiczeniem jest ukrywanie i szukanie smakołyków czy zabawek oraz trening posłuszeństwa. 

Bawiące się golden retrievery

Zdrowie

Dobrze prowadzony i aktywny fizycznie Golden Retriever cieszy się dobrym zdrowiem, który w dodatku, jak na całkiem nie małą rasę dość długo żyje. Według badań zdecydowana większość osobników przekracza wiek 10 lat. 

Pomimo, że Golden Retrievery są odporne i wytrzymałe to jednak jak wiele rasowych psów mogą cierpieć na dziedziczne schorzenia oczu oraz dysplazję stawów biodrowych i łokciowych (która w konsekwencji może być bardzo bolesna i doprowadzić do problemów z poruszaniem się). To właśnie dlatego tak ważne jest, aby odpowiedzialny hodowca przed reprodukcją zbadał swoje stado pod tym właśnie kątem.

Przedstawiciele tej rasy wykazują dużą odporność na warunki atmosferyczne. Dobrze znoszą niskie temperatury, deszcz i wilgoć - uwielbiają wodę, pływać i bawić się w niej. Jednak w czasie upałów treningi i długie, wymagające spacery lepiej odbywać wczesnym rankiem lub wieczorem. Podczas wysokiej temperatury pupilowi należy zapewnić zacienione miejsce do odpoczynku i wodę do picia.

Jak zadbać o Golden Retrievera?

Imponujący wygląd psów rasy Golden Retriever to bez wątpienia zasługa ich pięknego futra. By utrzymać je w dobrym stanie, należy zadbać o odpowiednią pielęgnację. Psy tej rasy wymagają regularnego szczotkowania przynajmniej raz w tygodniu, ze względu na to, że ich długa sierść łatwo kołtuni się i plącze. Wykonując ten zabieg, wygładzamy futro zwierzęcia, oczyszczamy je z kurzu i drobnych zanieczyszczeń. Pozwala to pozbyć się z podszerstka luźnego włosia, co zredukuje ilość pozostawionej sierści w domu, na dywanach czy kanapie. W okresie wiosennym oraz jesiennym u Goldenów występuje intensywne linienie, wówczas potrzebne jest codzienne wyczesywanie. 

Zaleca się, by Golden Retrievery kąpać nie częściej niż raz na 2-3 miesiące, tak by nie naruszać naturalnej lipidowej warstwy skóry psa. Większość zabrudzeń można usunąć na sucho za pomocą włosianej szczotki. Kąpiel wskazana jest przy dużych zabrudzeniach, np. gdy pies wytarza się w kałuży czy błocie. 

Pielęgnacja Golden Retrievera to nie tylko dbanie o jego sierść. Istotne jest kontrolowanie uzębienia, czyszczenie oczu i uszu, przycinanie pazurów oraz dbanie o opuszki na łapach. Warto więc do codziennego harmonogramu dnia włączyć rutynowe kontrole. Dzięki nim stosunkowo szybko można rozpoznać ewentualną chorobę i jej przeciwdziałać. 

Uszy Golden Retrievera ze względu na swoją budowę są podatne na stany zapalne. Ważne by uszy były czyszczone z nadmiaru wydzieliny i dokładnie suszone. Zamiłowanie tej rasy do wody sprawia, że często utrzymuje się w nich wilgoć, a w takim środowisku mogą rozwijać się grzyby i gronkowce. Innym zagrożeniem są ciała obce, które mogą np. podczas kąpieli w rzece dostać się do ucha, wówczas niezwłocznie należy je usunąć. Okolice oczu Goldena należy oczyszczać bawełnianą ściereczką. Aby zaś zapobiec chorobom zębów i dziąseł trzeba je szczotkować, używając specjalnej pasty dla psów. Pielęgnacja łap Golden Retrieverów to przycinanie pazurów do odpowiedniej długości, tak by pies nie zahaczał nimi o twardą powierzchnię. Istotne jest też usunięcie zabrudzeń z przestrzeni między poduszkami, przemycie i wysuszenie ich, oraz w razie potrzeby przycięcie włosków wyrastających między palcami. 

Złoty leżący golden retriever

Żywienie Golden Retrievera

Szczenięta Golden Retriever do pierwszego roku życia powinny być karmione wysokiej jakości karmą przeznaczoną dla szczeniąt dużych ras. W tym stosunkowo krótkim okresie poszczególne narządy i układy ulegają wykształceniu i rozwijają się niezwykle szybko, dlatego szczenięta potrzebują pożywienia dobrze przyswajalnego i najwyższej jakości. Karma dla szczeniaka Golden Retrievera powinna być wysokokaloryczna, ponieważ w okresie rozwoju największe zapotrzebowanie na jest energię. 

Gdy Golden osiągnie dorosłość (12-18 miesięcy), zmniejsza się zapotrzebowanie na kalorie. Wówczas należy wprowadzić karmę dla psów dorosłych dla dużych ras. Karma dla Golden Retrievera powinna być wysokiej jakości i zawierać co najmniej 70% mięsa. 

Na opakowaniu karmy znajduje się informacja jak dobrać odpowiednią dawkę karmy do wagi psa. Pomocny również w ustaleniu przybliżonej ilości kalorii, jakie powinien spożywać nasz Pupil, okaże się kalkulator kalorii dla psów.

Trzeba mieć na uwadze, że Golden Retrievery mają niepohamowany apetyt i skłonność do nadwagi, co w konsekwencji prowadzi do wielu problemów zdrowotnych. Dlatego należy uważnie monitorować wagę swojego psa i wydzielać mu odpowiednie porcje pożywienia. 

Jak wybrać hodowlę Golden Retrievera?

Rasa Golden Retriever cieszy się dużą popularnością, co czyni okazję do nieuczciwych praktyk handlowych. Powstaje wiele hodowli zajmujących się rozmnażaniem tych pożądanych psów, nie posiadając jednocześnie do tego odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Sprzedaż psa bez odpowiedniej dokumentacji jest nielegalna. Zakupiony szczeniak może być mieszanką różnych ras, a co za tym idzie, znacząco różnić się charakterem czy wyglądem od rasowych Golden Retrieverów. Istnieje też duże prawdopodobieństwo, że zakupiony szczeniak będzie obciążony chorobą genetyczną.

Szukając najlepszej hodowli Golden Retrieverów, należy sprawdzić, czy jest ona zarejestrowana w Polskim Związku Kynologicznym. Organizacja ta kontroluje hodowle psów rasowych według standardów Międzynarodowej Federacji Kynologicznej. Kupując psa z takiej hodowli mamy gwarancję, że jest czystym przedstawicielem tej rasy.  Najlepsze hodowle posiadają badania, psów. Warto dopytać czy pies reproduktor i suka hodowlana posiadają niezbędne, aktualne badania w kierunku najczęściej występujących u Golden Retrieverów schorzeń, takich jak dysplazja stawów biodrowych i stawów łokciowych. Zakup szczeniaka po przebadanych rodzicach, jest rozsądnym rozwiązaniem, ochroni go przed  bolesną chorobą, a właścicielowi oszczędzi kosztownych wydatków związanych z leczeniem.

Biegnący Szczeniak Golden Retrievera

Ile kosztuje, czyli cena Golden Retrievera

W dostępnych ofertach sprzedaży istnieją ogłoszenia psów bez rodowodu. Zalecamy jednak trzymać się z dala od takich ofert. W żadnym wypadku nie należy ufać hodowcom, którzy oferują swoje szczenięta w cenie mocno odbiegającej od rynkowej. Takie zwierzaki pochodzą często z masowych pseudohodowli, gdzie nie zwraca się uwagi na dobro zwierząt, a na jak najszybszy zysk. Golden Retriever bez rodowodu prawdopodobnie nie odbył wszystkich ważnych kontroli zdrowotnych przez co jest bardziej narażony na różne choroby.

Cena golden retrievera bez dokumentacji może wydawać się wyjątkowo atrakcyjna i kusząca. Należy jednak pamiętać, że sprzedaż psów bez rodowodów jest niezgodna z prawem, nie wspominając już o warunkach życia zwierząt w takiej pseudohodowli. 

Jaka jest zatem cena golden retrievera z rodowodem? Zakup szczeniaka może okazać się sporym wydatkiem. Cena golden retrievera w hodowli zrzeszonej w ZKwP rozpoczyna się od kwoty 2 500 zł. Jest to raczej niższy pułap cenowy, w którym znajdziemy kremowego czy biszkoptowego Golden Retrievera. 

Standardowa cena za szczeniaka z dokumentami waha się zwykle w przedziale 3 000 – 4 000 zł. Cena Golden Retrievera z najlepszych linii hodowlanych, którego rodzice mają udokumentowane sukcesy wystawowe często osiąga kwotę nawet 5 000 zł. Niektóre szczenięta z najbardziej renomowanych hodowli mogą czasami okazać się jeszcze droższe.

Ciekawostki

Doskonały pływak
Błony pławne między palcami łap sprawiają, że Golden Retrievery świetnie pływają.

Wyjątkowo inteligentna rasa
Golden Retrievery zajmują 4 miejsce w rankingu najbardziej inteligentnych psów świata.

Golden Retriever wolontariuszem
Razem ze swoimi opiekunami, Golden Retrievery od wielu lat służą jako wolontariusze, kwestując podczas WOŚP w kilkunastu miastach w Polsce.

Mogą uratować życie
Golden Retrievery potrafią przewidzieć napad padaczki, oraz są w stanie zapewnić podstawową i szybką pomoc zaraz po wystąpieniu ataku epilepsji.

Golden Retriever psem do zadań specjalnych

Odpowiednio wyszkolony Golden może wykrywać narkotyki, substancje łatwopalne, wybuchy gazu, czy ładunki wybuchowe.