Shiba Inu to starożytna japońska rasa małego, ale dobrze zbudowanego i umięśnionego psa, który niegdyś pracował jako myśliwy. Dziś porywający i dobroduszny Shiba jest najpopularniejszym psem towarzyszącym nie tylko w Japonii. Wyróżniający się szybką adaptacją do otoczenia odnajdzie swój dom zarówno na wsi, jak i w mieście.SPIS TREŚCI


  1. Historia rasy
  2. Wygląd, wielkość i proporcje
  3. Sierść i umaszczenie
  4. Charakter Shiby Inu
  5. Zdrowie
  6. Długość życia
  7. Żywienie Shiby
  8. Pedantyczny Shiba, czyli trochę o jego pielęgnacji
  9. Czy Shiba Inu to pies dla mnie?
  10. Hodowla Shiby Inu w Polsce
  11. Jak wybrać odpowiedniego szczeniaka Shiby Inu?
  12. Ile kosztuje szczenię Shiba Inu?
  13. Ciekawostki

Historia rasy

Shiba Inu podobnie jak Akita pochodzi z górzystych terenów Japonii. Istnieje kilka teorii, jak Shiba Inu otrzymał swą nazwę. Słowa Inu z języka japońskiego oznacza pies, z kolei znaczenie przedrostka Shiba jest mniej jasne - słowo to oznacza zarośla lub chrust. Jednak w starym Naganowskim dialekcie słowo to także znaczyło mały. Dlatego więc nazwa rasy Shiba Inu jest czasami tłumaczona jako „mały pies z zarośli”.

Pierwotnym środowiskiem Shiba Inu były górzyste tereny nad brzegiem Morza Japońskiego, gdzie psy te wykorzystywano do polowań na drobną zwierzynę i ptaki. Używano ich także do polowania na niedźwiedzie i jelenie. Zależnie od okolic, w których je hodowano, psy nieco różniły się między sobą. 

Gdy w latach 1868–1912 przywieziono z Anglii psy podobne do angielskich seterów i pointerów, myślistwo zyskało w Japonii rangę sportu. Powszechnym stało się też krzyżowanie Shiby Inu z angielskimi przybyszami. W latach 1912–1926 Shiba czystej rasy stała się wyjątkową rzadkością, występującą w większości na swych pierwotnych obszarach. 

W zachowanie i przedłużenie czystej rasy shiby Inu zaangażowali się wówczas myśliwi oraz wiele innych wykształconych osób. Ratowanie ograniczonej liczby czystych osobników rozpoczęło się na poważnie w 1928 roku, a w 1934 r. ujednolicono ostatecznie wzorzec rasy. W 1937 r. Shibę Inu uznano za “pomnik przyrody”. W kolejnych latach i dekadach rasę ciągle doskonalono, aby stała się taką, jaką jest znana obecnie.

Shiba Inu początki rasy

Wygląd, wielkość i proporcje

Ważący do 13 kg Shiba Inu jest najmniejszym przedstawicielem japońskich ras. Pierwotnie rasa została stworzona do polowań w gęstych zaroślach górzystych obszarów Japonii. Shiba Inu z wysoko postawionymi, trójkątnymi uszami sprawia wrażenie czujnego i gotowego do działania. Shiba Inu charakteryzuje się ponadprzeciętnie wyczulonymi zmysłami, dzięki czemu doskonale sprawdza się jako pies stróżujący. 

Jego sylwetka jest zwarta z dobrze rozwiniętymi mięśniami. U wzorowego przedstawiciela rasy oraz według standardu ogon Shiby powinien być zawinięty i opierać się na plecach. Samce wyraźnie różnią się od samic cechami charakterystyczni dla osobników poszczególnych płci. Elegancka i harmonijna sylwetka, lekki chód i żywe spojrzenie świadczą o pewności siebie tej starej japońskiej rasy.

Sierść i umaszczenie

Opisując umaszczenie Shiby, należy wspomnieć o charakterystycznym wyglądzie futra. Shiba Inu posiada półdługą, dwuwarstwową sierść. Pierwsza warstwa to podszerstek, która zapewnia Shibie ochronę przed warunkami pogodowymi. Druga warstwa to prosty lub delikatnie falisty włos właściwy o średnio twardej strukturze.

Dominującym kolorem Shiby jest sezam, który oznacza równą mieszankę białych i czarnych włosów. Czarny sezam wskazuje, że pies ma większość czarnych włosów, rudy natomiast, że włosy są czerwonawe zmieszane z czarnymi. Warto także dodać, że czarno sezamowe umaszczenie Shiby cięszy się obecnie dużą popularnością. Bez względu na kolor umaszczenia, rasowy Shiba musi mieć tzw. „Urajiro”, czyli obecność białawego włosa na policzkach, pod szczęką, na klatce piersiowej, brzuchu, gardle, wnętrzu ogona, wnętrzu kończyn i bocznych powierzchniach pyska. 

Umaszczenie Shiba Inu

Charakter Shiby Inu

Dobrze wychowany Shiba Inu to dobroduszny, czujny i odważny psiak. Charakteryzuje się dużą siłą i pewnością siebie i często ma własne poglądy na różne rzeczy. Shiba Inu z reguły jest lojalny i czuły wobec swojej rodziny, natomiast wobec obcych może być podejrzliwy.

Shiba Inu nie lubi się dzielić. Ma tendencję do pilnowania, czasem wręcz agresywnie, swojego jedzenia, zabawek lub terytorium. I nie zawsze dogaduje się z innymi psami, nie waha się ścigać małych zwierząt, które uważa za zdobycz.

To sprytna i mądra rasa, ale trening Shiby Inu nie jest tak przyjemny i łatwy jak owczarka niemieckiego. Podczas gdy owczarek niemiecki jest zachwycony, gdy się go wzywa, Shiba Inu przyjdzie, kiedy będzie mu się podobało - lub nie. Został opisany jako uparty, ale wolnomyślny jest prawdopodobnie bardziej pozytywnym słowem na opisanie charakteru Shiby Inu.

Na temperament ma wpływ wiele czynników, w tym dziedziczność, trening i socjalizacja. Szczenięta o łagodnym temperamencie są ciekawe i wesołe, chętnie podchodzą do ludzi i pozwalają się trzymać. 

Zdrowie

Shiba Inu jest bardzo wytrzymały i zdrowy, przedstawicieli tej rasy zalicza się do psów długowiecznych. Chętne do różnych aktywności japończyki nie wykazują wrodzonych predyspozycji do określonych chorób, o ile nie pochodzą z niewiadomego chowu. 

Shiba Inu charakteryzuje się ponadprzeciętnym zdrowiem, jednak czasami nawet i u niego mogą wystąpić schorzenia typowe dla rasowych psów, np. dysplazja stawu biodrowego czy zaćma. Ryzyko wystąpienia powyższych, ale także innych, niewymienionych schorzeń zmniejsza się, jeśli swojego Shibę kupiliśmy od cenionego hodowcy. 

Łakomstwo shiba inu, które można wykorzystać w trakcie szkoleń, powinno na co dzień pozostać pod kontrolą, aby nie dopuścić do nadwagi. Ważne jest, aby podawać posiłki o określonych porach i nie zostawiać psu w misce karmy dostępnej przez cały dzień.

Shiba Inu dobrze znosi wysokie temperatury, ale jak każdy pies, powinien w czasie upałów móc dużo pić i odpocząć w cieniu.

Długość życia

Średnia długość życia Shiba Inu wynosi od 12 do 15 lat. Ćwiczenia, zwłaszcza codzienne spacery, są wskazane dla tej rasy, ponieważ pozytywnie wpływają na jakość i długość ich życia. Najstarszy znany Shiba, Pusuke, zmarł w wieku 26 lat na początku grudnia 2011 r. Pusuke był najstarszym żyjącym psem w tym czasie i żył o trzy lata mniej niż światowy rekordzista najdłużej żyjącego psa.

Żywienie Shiby

Shiba jest wielkim łakomczuchem, dlatego należy racjonalnie gospodarować smakołykami oraz codzienne podawanym do miski pokarmem.

Rasa nie jest szczególnie wymagająca pod względem żywienia. W zupełności wystarcza im dobrej jakości karma przeznaczona dla psów średniej wielkości. Są jednak łakomczuchami i mają skłonność do tycia, zatem warto na bieżąco monitorować ich wagę.

Niezależnie czy zdecydujemy się na karmę suchą, czy mokrą: powinniśmy wybierać taką, która zawiera jak najwięcej mięsa i jak najmniej zbóż. Karmy suche są wygodne i łatwe w podawaniu i przechowywaniu, nie zapomnijmy jednak o tym, by nasz pupil miał stały dostęp do świeżej wody. Karmy mokre natomiast mogą się składać nawet w około 80% z wody. Dzięki ich intensywnym zapachom są bardzo lubiane przez psy. Oczywiście można zdecydować się także na podawanie jednocześnie karmy suchej i mokrej. Przydatny przy wyborze pożywienia dla naszego Shiby może okazać nasz artykuł o tym jak wybrać karmę dla psa, uwzględniający szereg parametrów niezbędnych do jej prawidłowego wyboru.

W przypadku wprowadzania nowej diety należy czynić to powoli i rozważnie, ponieważ niektóre psy na zmiany żywienia mogą zareagować nietolerancjami pokarmowymi. W celu uniknięcia ewentualnych dolegliwości zalecamy w pierwszych dniach nowy pokarm mieszać ze starym, do którego pies jest przyzwyczajony. Szczeniak Shiby potrzebuje od 3 do 4 posiłków dziennie, dorosłym Shiba Inu wystarczą dwie racje pożywienia w ciągu dnia. Po posiłku Shibie Inu powinno zapewnić się chwilkę wypoczynku, także ewentualny spacer zalecany jest przed jego spożyciem. 

Pedantyczny Shiba, czyli trochę o jego pielęgnacji

Shiba Inu jest z natury psem bardzo czystym, potrzeby pielęgnacyjne będą prawdopodobnie minimalne. Naturalnie nie lubią wody ani kąpieli, dlatego ważne jest, aby zacząć przyzwyczajać swojego pupila, gdy jest jeszcze młody. 

Średniej długości sierść Shiba Inu jest szorstka i z zewnętrzną warstwą o długości od 2,5 do 3,2 cm i jest naturalnie wodoodporna, więc nie ma potrzeby regularnej kąpieli. Rasa ma również gruby podszerstek, który dobrze chroni je przed temperaturami znacznie poniżej zera. 

Największą zmorą w pielęgnacji Shiby będzie uciążliwe linienie. Linienie jest największe podczas zmiany sezonowej, a zwłaszcza w sezonie letnim. Warto wtedy poddawać swojego psiaka codziennemu szczotkowaniu. Zaleca się, aby właściciele nigdy nie golili ani nie odcinali sierści Shiba Inu, ponieważ jest ona potrzebna do ochrony przed zimnem i gorącem. 

Czy Shiba Inu to pies dla mnie?

Rozważając zakup Shiby Inu, należy wziąć pod uwagę, że nie jest to rasa łatwa w wychowaniu, tym bardziej dla osób rozpoczynających swoją przygodę z czworonogami. Bardziej nadaje się dla doświadczonych właścicieli psów. Chcąc wychować Shibę Inu na ułożonego psa, potrzebny jest duży nakład pracy, wiedzy i doświadczenia. 

Właściciel Shiby powinien charakteryzować się dużą cierpliwością i zrozumieniem psich zachowań, czy też tzw. humorków zwierzaka. Przedstawiciele tej rasy lubią aktywność, należy zapewnić im odpowiednią dawkę codziennego ruchu. Jeśli uważamy, że jesteśmy w stanie podołać charakterowi Shiby Inu, nie ma to znaczenia czy mieszkamy w małym mieszkaniu, czy domu z podwórkiem. Wyrażając chęć posiadania psa ważne, aby żaden z domowników nie był alergikiem na sierść. Shiba Inu mocno gubi swoje futro - zwłaszcza w okresie letnim. 

Dobrze zsocjalizowany szczeniak Shiba Inu dogada się z dziećmi oraz innymi zwierzętami, jeśli zostawią mu trochę wolnej przestrzeni. Jako że rasa polowanie ma we krwi, nie zaleca się nawet dorosłego, obytego z innymi zwierzętami psa zostawiać na dłużej z szynszylem czy świnką morską.

Biegający Shiba Inu

Hodowla Shiby Inu w Polsce

Do niedawna w porównaniu do innych ras Shiba Inu był rzadko spotykanym psem w Polsce. Jednak w ostatnich latach nastąpił rozwój hodowli, a w konsekwencji Shibę coraz częściej zobaczymy na ulicy. 

Zanim zdecydujemy się na konkretnego hodowcę, musimy wiedzieć, w jakim celu chcemy nabyć swojego Shibę. Warto zastanowić się, czy pupil będzie służył nam jedynie do towarzystwa, czy zechcemy też wystawiać go na psich konkursach.

Warto również przemyśleć kwestię czy podołamy życiu z tak żywiołową rasą psa. Jeśli uważamy, że jesteśmy w stanie spełnić wszystkie specyficzne wymagania rasy, to prawdopodobnie Shiba Inu skradł nasze serce. Możemy przejść do poszukiwań odpowiedniego hodowcy. Na tym etapie zalecamy omijać oferty dotyczące piesków bez rodowodu, ponieważ wyłącznie rodowód zagwarantuje kupno czysto rasowego Shiby.

Zweryfikujmy czy znaleziony przez nas hodowca jest zrzeszony w związku hodowców, gdyż taka przynależność jest wyznacznikiem odpowiedzialnie i prawidłowo prowadzonej hodowli, w której priorytetem jest dobro zwierząt. Rodzice szczeniąt Shiby muszą wykazywać konkretne zdrowotne i osobowościowe cechy, by zostać dopuszczonymi do takiej hodowli. Ponadto hodowca powinien zapewnić pieskom i ich rodzicom możliwość spokojnego zapoznania się ze sobą.

Jak wybrać odpowiedniego szczeniaka Shiby Inu?

Wybierając szczeniaka, nie tylko Shiby Inu najlepiej kierować się dwoma zasadami. Pierwszą z nich jest, aby wybierać pieska, który nie bije i nie dokucza swojemu rodzeństwu z miotu. Druga natomiast mówi, aby wybierać szczeniaka Shiby Inu, który znajduje się pośrodku “gniazda”, a nie tego, który ukrywa się w kącie.

Przed podjęciem decyzji o wyborze szczeniaka Shiby, warto również poznać jego rodziców. Zwykle będzie to matka. Warto upewnić się, że ma miły temperament, z którym czujemy się swobodnie. Spotkanie z rodzeństwem lub innymi krewnymi rodziców będzie również pomocne w ocenie, jak będzie wyglądał szczeniak, gdy dorośnie.

Jak każdy szczeniak, Shiba Inu potrzebuje wczesnej socjalizacji, czyli kontaktu z różnymi ludźmi, dźwiękami i doświadczeniami. Socjalizacja pomaga, aby Twój szczeniak Shiby wyrósł na dobrze wychowanego psa.

Regularne zapraszanie gości i zabieranie go do ruchliwych parków, sklepów, w których można przebywać z psami, oraz spacery w celu poznania sąsiadów również pomogą mu rozwinąć umiejętności społeczne.

Ile kosztuje szczenię Shiba Inu?

Cena Shiba Inu będzie uzależniona od wyboru i renomy danego związku lub stowarzyszenia. Taniej kupimy szczenię ze stowarzyszeń czy mało znanych związków, jednak nie jest to w pełni bezpieczne ani polecane rozwiązanie. Cena Shiba Inu w hodowli zrzeszonej w ZKwP będzie nieco wyższa, jednak pies będzie stuprocentowym przedstawicielem swojej rasy. Legalnie działająca i zarejestrowana hodowla Shiby zapewni pełną dokumentację szczeniaka. 

W dobrej hodowli cena Shiby rozpoczyna się od 3 000 zł. Średnio tyle wynosi koszt zakupu zdrowego szczenięcia z wszystkimi wzorcowymi cechami tej rasy.

Ciekawostki 

Najpopularniejszy pies w Japonii

Shiba to jedna z najpopularniejszych ras psów w Japonii. Jest też jedną z najmniejszych spośród sześciu pozostałych wywodzących się z tego kraju. 

Shiba wyjątkowym czyściochem

Shiba Inu to pies, który wyjątkowo dba o czystość. Z wielką uwagą unika kałuż, starając się jak najczęściej myć sierść, pozbywając się z niej ewentualnych zanieczyszczeń.

Krzyk Shiby Inu

Niezwykłą cechą tej rasy jest "krzyk shiby" - wysokotonowy pisk, który pies wydaje, gdy jest podekscytowany lub zdenerwowany.