Yorkshire Terrier to miniaturowa rasa psa, znana głównie z długiego włosa przypominającego włos ludzki. Nietypowe, stalowo-złote lub obficie podpalane umaszczenia sprawiają, że Yorki są zwierzątkiem pożądanym przez ludzi na całym świecie. Dumna postawa i często wysoka szczekliwość świadczą o ponadprzeciętnej pewności przedstawicieli tej rasy.


SPIS TREŚCI


  1. Historia rasy
  2. Wygląd, wielkość i proporcje
  3. Uroczy, choć z charakterem - Yorkshire Terrier
  4. Zdrowie
  5. Pielęgnacja
  6. Fryzura dla Yorka
  7. Pożywienie dla Yorka
  8. Czy dogadam się z Yorkiem?
  9. Cena Yorkshire Terriera
  10. Ciekawostki

Historia rasy

Yorkshire Terrier, nazywany potocznie Yorkiem pochodzi z Yorkshire - hrabstwa w północnej Anglii sąsiadującego  z Lancashire. Pierwotnie Yorki hodowane były w celu łapania szczurów na brudnych, przemysłowych  ulicach angielskich miast, gdzie plagi szkodników siały poważne spustoszenie. Yorki brały także udział w polowaniach. Ich zadaniem było płoszenie lisów i borsuków ze swoich kryjówek ułatwiając swoim właścicielom polowanie na drobną zwierzynę.

W połowie XIX wieku szkoccy robotnicy, poszukując pracy, przybyli do hrabstwa Yorkshire przywożąc ze sobą kilka odmian małych terrierów. To właśnie dlatego przodkiem Yorkshire Terriera jest Waterside Terrier, mała szkocka rasa psów o długiej niebiesko-szarej sierści. 

Psy Yorkshire Terrier zadebiutowały na pokazie psów w Anglii w 1861 roku. W tym czasie wśród ówczesnej psiej społeczności Yorki znane były jako “Broken Haired Scotch Terrier”, czyli dosłownie tłumacząc “złamany szkocki terrier”. Yorki utrzymywały ten tytuł przez 9 lat do momentu, aż na jednej z psich wystaw dziennikarz, zauważając niezwykłą poprawę rasy, stwierdził, że powinna być znana jako Yorkshire Terrier.

York z długimi włosami w czarno białym kolorze

Kochany i znany nam dziś piesek Yorka jest nieco mniejszy niż 100 lat temu i obecnie traktowany jest bardziej jako przytulny piesek miniaturka niż narzędzie do zwalczania gryzoni. Wraz ze zdziesiątkowaniem szczurów powili, rozwijały się profesjonalne hodowle. Standaryzacja rasowych psów była zalążkiem wystaw psów, na których prezentowano najładniejszych przedstawicieli danej rasy. Hodowcy, chcąc przypodobać się gustom wielu nowym potencjalnym właścicielom, w swych dążeniach założyli zredukowanie wielkości psa. W 1886 roku hodowcy Yorka dopięli swego. To właśnie w tym roku Yorkshire Terrier został oficjalnie uznany za samodzielną rasę. York bardzo szybko zyskiwał na popularności i w niedługim czasie stał się ulubionym psem w Anglii. 

Wygląd, wielkość i proporcje

Mimo niewinnego wyglądu są to zwierzaki o dużym temperamencie, mocnym charakterze, odważne i pewne siebie. Yorki często przeceniając swoje możliwości stają do konfrontacji nawet z większymi psami, odważnie szczekając na potencjalnego przeciwnika. Yorki są bardzo czujne i spostrzegawcze, przez co bywają nadmiernie hałaśliwe. Mimo ich dominującej postawy charakteryzują się dużą chęcią do nauki, dlatego ważne jest, by od szczenięcia wprowadzać ćwiczenia na posłuszeństwo. Piesek jest skłonny podporządkować się właścicielowi, jeśli ten jest zdecydowany i konsekwentny w działaniu, traktuje poważnie swojego Pupila i umiejętnie dba o jego edukację. 

Yorki należą do jednych z najmniejszych ras, ich wzrost sięga od 18 cm do 23 cm, a waga maksymalnie 3,2 kg. Rasa ta charakteryzuje się delikatnym, długim włosiem, dzięki czemu są one odpowiednie dla osób z uczuleniem na sierść. Warto pamiętać, że specyficzny włos Yorka wymaga szczególnej i systematycznej pielęgnacji, do której zalicza się codzienne czesanie oraz regularne strzyżenie.

Leżący york patrzący w bok

Uroczy, choć z charakterem - Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier to jedna z najpopularniejszych małych ras psów, której nie można odmówić charakteru i urokliwości. Ich niewielki rozmiar sprawia, że są bardzo mobilne, czyniąc je także łatwymi w transporcie. 

Mogą nam towarzyszyć w codziennych wyjściach czy w dłuższych podróżach. Yorki bez problemu odnajdują się w mieszkaniu, jak i w domu z ogrodem. Przyjazny w stosunku do ludzi i dzieci charakter Yorka sprawia, że jest on pożądanym psem rodzinnym. Pieski te są wrażliwe i przywiązują się do opiekuna, lubią mu stale towarzyszyć, choć potrafią też spędzić kilka godzin same w domu. Yorki nie wymagają długich spacerów, choć mają w sobie duże pokłady energii i lubią ruch na świeżym powietrzu.

Zdrowie

Yorki są niestety dość chorowitymi i wrażliwymi psami, rasa kojarzona jest z kilkoma typowymi dla niej schorzeniami:

 • Zapadnięcie tchawicy.
 • Choroby oczu.
 • Problemy ze stawami, na przykład podwichnięcie szczytowo-obrotowe – czyli nieprawidłowe ułożenie kręgów szyjnych.
 • Wnętrostwo - niezstąpienie jednego lub obu jąder do worka mosznowego (uwarunkowane genetycznie).
 • Zaburzenia tarczycy
 • Zapalenia gruczołów okołoodbytowych

Mimo tendencji do wielu schorzeń, Yorki są psami długowiecznymi, żyją ponad 15 lat. Z uwagi na dość długi wiek życia niezbędna jest odpowiednia profilaktyka i ochrona stawów. 

Miniaturowy piesek Yorka  ze względu na swoje niewielkie rozmiary i brak podszerstka jest podatny na przeziębienia. To właśnie dlatego na chłodniejsze dni warto zaopatrzyć swojego pupila w ciepłe ubranko.

Pielęgnacja

Sierść Yorka jest niezwykle gładka, jedwabista i lśniąca. Swą strukturą przypomina włos ludzki. Pomimo że Yorki nie posiadają podszerstka, wcale nie oznacza to, że możemy zaniedbać pielęgnację jego pięknego futra.

Piesków Yorka nie powinno się kąpać częściej, niż raz w miesiącu, chyba że bardzo się ubrudzą, wówczas kąpiel będzie mieć uzasadnienie. Do mycia zaleca się wybierać szampon dla psów długowłosych, który skutecznie oczyści  i odżywi skórę i cebulki włosa. Po zakończonym myciu warto także sięgnąć po specjalną odżywkę do psich włosów, która nada im blasku i sprawi, że włosy yorka będą piękne i lśniące. Ważne, aby po kąpieli Yorka miękką i delikatną szczotką rozczesać jego futro.

Jeśli psiak zmoknie na spacerze, czy akurat wyjdzie z kąpieli, trzeba go bardzo dokładnie wysuszyć, ręcznikiem, lub suszarką z bezpiecznej odległości- tym sposobem zapobiegniemy przeziębieniom.

York, podobnie jak inne małe rasy, mają skłonność do odkładania się kamienia nazębnego, dlatego od szczeniaka trzeba go uczyć cierpliwości podczas wykonywania niezbędnych zabiegów higienicznych. Warto wprowadzać poszczególne zabiegi podczas zabawy, przyzwyczajać psa powoli do tego, że dotykamy jego uszu, sprawdzamy pazury, czy rozczesujemy sierść.

Fryzura dla Yorka

Wobec tego, że Yorkshire Terrier nie posiada sierści, lecz włosy, nie odbywa się u niego naturalny proces wymiany sierści występujący u psów z sierścią. Nie musimy obawiać się wijących i uprzykrzających życie kłębów sierści w naszym domu, które wymagają niemalże codziennego odkurzania. Z drugiej jednak strony musimy wiedzieć, że w takiej sytuacji futerko Yorka musi być regularnie przycinane. To od preferencji odnośnie do fryzury dla Yorka zależeć będzie, jak często jego włosy będą wymagały strzyżenia. Zwykle to od 3 do 4 razy w roku włosy Yorka wymagają wizyty w salonie fryzjerskim.

Tak czy inaczej, piękne i długie włosy sprawiają, że Yorkowi można wykonywać ciekawe fryzury. Odrobina kreatywności i czasu pozwoli przygotować Yorkowi fryzurę, która  odsłoni mu oczy i zapobiegnie plątaniu się włosów. Do przygotowania fryzury dla Yorka nie potrzeba wielu akcesoriów, zwykle wystarczą specjalne i niewyrywające włosów gumeczki i spinki.

York z długimi, związanymi czerwoną gumką włosami na głowie

Pożywienie dla Yorka

Mając na uwadze tendencję Yorków do problemów z układem pokarmowym, należy szczególnie dbać o ich prawidłowe odżywianie. Podając naszemu pupilowi odpowiednie pożywienie, w dużym stopniu możemy polepszyć jego ogólny stan zdrowia, a co za tym idzie wpłynąć na jego lepsze samopoczucie. 

Bez względu na to, czy zdecydujemy się podawać swojemu yorkowi karmę suchą, czy karmę mokrą, wybierając ją, powinniśmy uwzględnić indywidualne potrzeby żywieniowe naszego psa. Zapotrzebowanie na poszczególne składniki diety zmienia się wraz z wiekiem, czy poziomem aktywności psa. 

Szczeniętom oraz młodym pieskom zaleca się podawać specjalną karmę dla szczeniąt, której spersonalizowany skład uwzględnia tempo wzrostu i szybki rozwój małych piesków. Zdarza się, że hodowca poleca karmę, którą sam karmił szczenię, a czasami możemy nawet ją od niego kupić.

Pomocny w ustaleniu przybliżonej ilości kalorii, jakie powinien spożywać nasz York, będzie kalkulator kalorii dla psów.

Czy dogadam się z Yorkiem?

Poza dużymi wymaganiami pielęgnacyjnymi w kwestii sierści, York w codziennym funkcjonowaniu nie stawia wielu wymagań. Ten miniaturowy piesek odnajdzie się zarówno dobrze w domu z podwórkiem, jak i małym mieszkaniu w centrum miasta. Bez większych problemów dopasowuje się do warunków oraz rytmu funkcjonowania swojego właściciela. 

Pomimo niewielkiej postury, York nie jest typem leniwego kanapowca, wręcz przeciwnie - ma w sobie ogromne pokłady energii, dlatego należy pamiętać, aby zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu.

Bardzo wrażliwy i wyjątkowo przywiązujący się do opiekuna York, bywa czasami nawet o niego zazdrosny. Najlepiej czuje się, kiedy może mu stale towarzyszyć, choć potrafi także spędzić kilka godzin w samotności. Prawidłowo wychowany nie sprawia kłopotów i łatwo przystosowuje się do różnych warunków i sytuacji. 

York może być dobrym przyjacielem dla starszych dzieci. W wypadku kilkuletnich maluchów trzeba uważać, aby nie zrobiły mu niechcący krzywdy – nie powinny brać szczeniaka na ręce, a zabawy muszą się odbywać wyłącznie na ziemi, pod kontrolą dorosłych. Jak zdecydowana większość miniaturowych ras psów, york nie lubi niedelikatnego traktowania i może na nie źle zareagować.

Cena Yorkshire Terriera

York nie należy do najtańszych ras psów. Mnogość oraz duża konkurencja wśród hodowli sprawiła, że cena zakupu szczeniaka Yorka może być mocno zróżnicowana. Pies z rodowodem ZKwP będzie kosztował od 2000 zł w górę, natomiast średnia cena Yorka z profesjonalnych hodowli może wahać się w przedziale od 2000 do 3000 zł. 

Czasami zdarza się, że cena Yorka pochodzącego z najlepszych linii hodowlanych, którego rodzice byli także utytułowanymi psami wystawowymi, może być jeszcze wyższa. Cena takich szczeniąt nierzadko przekracza kwotę 4000 zł. 

Cena zakupu Yorka w innych związkach lub hodowlach niezrzeszonych w ZKwP może być często bardziej atrakcyjna, ale także ryzykowna. Często są to hodowle, które liczą przede wszystkim na szybki zysk, Pamiętajmy tylko, że sama cena nie może być jedynym kryterium, które bierzemy pod uwagę, kupując rasowego Yorkshire Terriera. 

Pieski z takich miotów często nie przechodzą odpowiednich badań i kontroli weterynaryjnych. Takie hodowle niejednokrotnie sprzedają chore lub wykazujące zaburzenia zachowania pieski. W celu uniknięcia późniejszych problemów zalecamy, aby trzymać się z daleka od takich ofert. Dużo ważniejsze są warunki, w jakich rozwijają się i żyją psy oraz metryka urodzenia i dokumentacja, potwierdzająca pochodzenie oraz badania rodziców szczeniąt.

Ciekawostki

Yorkshire Terrier pod atakiem ptaków

Nie należy pozostawiać Yorków na otwartej przestrzeni bez nadzoru. Duże ptaki drapieżne mogą zaatakować małego psa.

Terapeutyczne właściwości Yorka

Yorki to niezwykłe psy terapeutyczne. Ze względu na swoją mobilność i niezagrażający rozmiar, Yorki są wspaniałymi zwierzętami, które można brać do domów opieki lub do szpitali.

York polował na szczury, lisy i borsuki

Od XIX wieku Yorki wykorzystywano do polowań na szczury w kopalniach, młynach odzieżowych i ulicach brudnych angielskich miast, a także do wypłaszania borsuków i lisów ze swych kryjówek.

Yorki uwielbiają piszczące zabawki

Prawdopodobnie dlatego, że piskliwość pobudza ich dawny instynkt do polowania na myszy.