Skręt żołądka u psa to nagły, bardzo poważny stan wymagający natychmiastowej interwencji weterynarza. Bez udzielenia szybkiej pomocy lekarskiej schorzenie często kończy się śmiercią czworonoga. Jak dochodzi do skrętu żołądka? Co zrobić, aby mu zapobiec? Które rasy są najbardziej narażone?

Na czym polega rozszerzenie i skręt żołądka u psa?

Zespół rozszerzenia i skrętu żołądka u psa powstaje w wyniku nadmiernego gromadzenia się gazu w żołądku, co powoduje jego rozszerzenie, a następnie skręt wokół długiej osi. Żołądek wykonuje obrót o 180 stopni, a w niektórych wypadkach nawet o 360. Rotacja może zablokować dopływ krwi do śledziony i żołądka. Dodatkowo uniemożliwia ujście gazów do jelita lub do przełyku. 


Rozszerzony żołądek uciska otaczające go organy, a w konsekwencji utrudnia oddychanie i prowadzi do zaburzeń krążenia krwi. Skręt żołądka może doprowadzić do niewydolności nerek, a nawet uszkodzenia wątroby. Następnie pojawienie się toksyn we krwi oraz przenikanie do niej bakterii z przewodu pokarmowego prowadzi do rozwoju pełnoobjawowej sepsy.

Leżący smutny chory pies


Przyczyny skrętu żołądka u psa 

Choć przyczyny skrętu żołądka u psa nie są do końca znane, lekarze weterynarii wskazują kilka czynników, które sprzyjają wystąpieniu tej choroby. 


 • Ryzyko wystąpienia skrętu żołądka jest największe u psów dużych ras, ze względu na ich głęboką klatką piersiową. Dodatkowo samce są dwukrotnie bardziej narażone niż samice. 
 • Pies osiągając status psiego seniora, również wkracza do grupy podwyższonego ryzyka. 
 • Prawdopodobieństwo wystąpienia choroby zwiększa się, gdy pies ma krewnych, których dotknęło tego typu schorzenie.
 • Ryzyko wystąpienia skrętu żołądka u psa zwiększa się gdy zwierze spożywa jednorazowo dużą ilości pokarmu lub gdy częstotliwość karmienia jest mała (jeden posiłek dziennie). 
 • Przyczyną schorzenia może być także nerwowe i pospieszne spożywanie posiłku przez psa.
 • Aktywność fizyczna uprawiana bezpośrednio po jedzeniu zwiększa ryzyka wystąpienia skrętu żołądka. 
 • Skrajnie niedożywione psy są narażone na wystąpienie tej dolegliwości.

Objawy skrętu żołądka u psa

Początkowe objawy skrętu żołądka u psa mogą być związane z bólem brzucha. Pies może być niespokojny, osowiały i mieć odruchy wymiotne, niekończące się wyrzutem treści z żołądka. Następnie może pojawić się silne wzdęcie brzucha, osłabienie, mdłości, trudności w oddychaniu oraz nadmierne ślinienie się. U większości psów obserwuje się również zaburzenie rytmu serca oraz słabo wyczuwalne tętno. W miarę postępowania choroby czworonóg staje się coraz słabszy, przyjmuje pozycję leżącą na boku, a liczba jego oddechów ulega zwiększeniu. 


Lekarz weterynarii rozpoznaje rozszerzenie i skręt żołądka u psa na podstawie wywiadu, charakterystyki zwierzęcia oraz objawów klinicznych. Diagnozę potwierdza zdjęcie rentgenowskie jamy brzusznej.


Leżący pies


Skręt żołądka - leczenie

Leczenie skrętu żołądka psa odbywa się poprzez zabieg chirurgiczny. Jednak zanim on nastąpi, lekarz weterynarii musi ustabilizować stan zwierzęcia. Za pomocą rurki wprowadzonej w dół przełyku do żołądka, usuwa nagromadzone gazy, a następnie wykonuje płukanie żołądka w celu usunięcia treści pokarmowej.


Operacja obejmuje pełne zbadanie jamy brzusznej i odkręcenie żołądka do miejsca jego fizjologicznego położenia. Podczas zabiegu lekarz ocenia, czy doszło do uszkodzenia śledziony i ściany żołądka. Jeśli istnieje taka konieczność, usuwa część ściany żołądka lub śledziony. 


By zapobiec ponownemu skrętowi żołądka, niejednokrotnie stosuje się zabieg gastropeksji, polegający na przyszyciu ściany żołądka do ściany jamy brzusznej. Zabieg nie daje całkowitej gwarancji na to, że problem już nigdy się nie pojawi, ale znacznie zmniejsza ryzyko na jego wystąpienie. 


Kluczem do zwiększenia szans na przeżycie psa jest natychmiastowy zabieg. Operacja powinna być przeprowadzona maksymalnie do 5-6 godzin od wystąpienia pierwszych objawów. Im później rozpocznie się leczenie, tym mniejsze szanse na przeżycie psa. Szacuje się, że śmiertelność psów w wyniku skrętu żołądka wynosi od 15 do 33%.


Jak uchronić psa przed skrętem żołądka

Aby zapobiec wystąpieniu skrętu żołądka u psa zastosuj się do kilku wskazówek: 


 • rozłóż dzienną dawkę pokarmu na kilka posiłków (np. 2-3);
 • zadbaj, by Twój pupil miał stały dostęp do wody;
 • zapewnij psu spożywanie posiłku bez stresu i pośpiechu, jeśli Twój pupil pochłania swój posiłek w ekspresowym tempie, kup specjalną miskę spowalniającą jedzenie (np. miska labirynt lub ślimak);
 • ustaw miskę psa na podłodze;
 • zapewnij swojemu czworonogowi odpoczynek przed posiłkiem i zaraz po nim (45-60 min).

Rasy najbardziej narażone na skręt żołądka

Rasy duże o głębokiej klatce piersiowej są szczególnie narażone na skręt żołądka. Należą do nich: dog niemiecki, bernardyn, wyżeł weimarski, wilczarz irlandzki, seter irlandzki, akita inu, seter szkocki, pudel duży, basset, doberman, owczarek staroangielski, nowofunland, owczarek niemiecki, alaskan malamute, bokser, collie, labrador retriever, golden retriever, rottweiler, whippet, jamnik. 

Podsumowanie

Skręt żołądka u psa jest jedną z najniebezpieczniejszych chorób, jaka może dotknąć Twojego czworonoga. W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów niezwłocznie udaj się do lekarza weterynarii — czas gra tutaj kluczową rolę.