Wielu właścicieli psów przyjmuje za pewnik, że z niepożądanym zachowaniem psa poradzi sobie poprzez szkolenie. Nie zawsze tak jest. To nie takie proste. Istnieją problemy, których nie rozwiążemy w ten sposób. Jakie to problemy i dlaczego tak jest? Zacznijmy od wyjaśnienia, jaki związek występuje pomiędzy szkoleniem psa, a radzeniem sobie z niepożądanymi zachowaniami naszego pupila.Szkolenia psa

Szkolenie polega na nauczeniu psa jakiejś umiejętności. Może to być podstawowa komenda lub coś trudniejszego. Na przykład agility lub frisbee. Najważniejszą ideą szkolenia jest to, że pies uczy się wykonywać nową czynność lub oducza nawyku niepożądanego. 


Oto kilka rzeczy, których możemy nauczyć psa:

 • Podstawowe polecenia, takie jak siad lub do mnie.
 • Przestań skakać.
 • Załatwiania na zewnątrz.
 • Agility.
 • Przestań gryźć.
 • Sztuczki, takie jak przewracanie się, udawanie martwego i błaganie.

Istnieje nieskończona lista rzeczy, których możemy nauczyć psa. Łączy je jedno - pies uczy się czegoś nowego.Zarządzanie zachowaniem psa

Od tresury, zarządzanie zachowaniem różni się tym, że pies niczego się nie uczy. Zamiast tego kontrolujemy jego otoczenie, aby zapobiec pewnym zachowaniom. Kiedy mamy do czynienia  z taką sytuacją?

Na przykład podczas burzy. W wielu przypadkach nie nauczymy psa, aby przezwyciężył strach przed piorunami. Możemy jednak podjąć pewne kroki, aby poradzić sobie ze strachem psa. Jakie? Na przykład możemy podać mu środek uspokajający lub zapewnić bezpieczne miejsce. 


W takiej sytuacji nie uczymy psa, aby zachowywał się w określony sposób, a zarządzamy jego zachowaniem i wpływamy na jego reakcję na grzmot.


Oto kilka przykładów, w których zarządzamy zachowaniem psa:

 • Agresywnego w czasie posiłków psa  umieszczamy w klatce.
 • Używamy łagodnej obroży lub szelek, aby ułatwić chodzenie z psem na smyczy.
 • Agresywnego psa izolujemy od obcych osobników.
 • Unikamy podróży z psem w aucie, jeśli się tego boi.
 • Dajemy psu gryzak Kongo, aby odwrócić jego uwagę od gryzienia mebli.

We wszystkich tych przypadkach pies niczego się nie uczy. Odwracamy jedynie jego uwagę lub unikamy stawiania go w sytuacjach, które mogą rodzić problem.  Pies agresywny w czasie jedzenia nie przestanie warczeć nad swoją miską, jeśli wcześniej przez kilka dni z rzędu jadł w klatce.

A pies, z którym przyjemnie spaceruje się, gdy ma kantar, nie zacznie nagle chodzić przy twoim boku, gdy ma zwykłą obrożę.Jak połączyć szkolenie psa i zarządzanie jego zachowaniem?

Chociaż zarządzanie zachowaniem i tresura psa to dwie różne rzeczy, nie wykluczają się one wzajemnie. Zarządzanie zachowaniem jest ważną częścią każdego programu szkolenia psów.


Rozważmy znowu psa, który boi się grzmotów. Niektóre psy można wyszkolić, aby przestały bać się piorunów. Czas, jaki to zajmuje, zależy od nasilenia lęku. Dopóki fobia nie zniknie, potrzebujesz sposobu, aby pomóc psu poradzić sobie ze strachem podczas burzy. Możesz na przykład sięgnąć po środki uspokajające lub obrożę  DAP.***

Zarządzanie zachowaniem psa jest ważnym narzędziem w zapobieganiu problemom behawioralnym psa. Najlepiej, jeśli już na etapie szkolenia poznasz lęki i problemy Twojego pupila. A dzięki temu zbudujesz lepszą relację ze swoim czworonogiem.