Stosowanie pozytywnego wzmocnienia w szkoleniu psa to nagradzanie go za zachowania, których pożądasz. Oraz ignorowanie tych, które uważasz za niewłaściwe. Jako nagrody uzyj pochwał, pieszczot lub smakołyków. W pierwszej kolejności warto uświadomić sobie korzyści wynikające z treningu psa z wykorzystaniem pozytywnego wzmocnienia.


Dobry trening to skuteczny trening

Trening z użyciem klikera jest jedną z najskuteczniejszych metod wykorzystujących pozytywne wzmocnienie. Dzieje się tak, ponieważ za pomocą dźwięku wydawanego przez urządzenie, informujemy psa o jego właściwym zachowaniu. Tak czy inaczej, skuteczny trening jest możliwy także bez urządzenia. 

Zaangażuj wszystkich

Pozytywne wzmocnienie umożliwia wszystkim członkom rodziny zaangażowanie się w szkolenie psa. Tego typu trening nie wymaga od ciebie mówienia podniesionym tonem głosu czy  używania siły. Każdy członek rodziny może wziąć udział w tresurze!

Przykładowo, pozwolenie dziecku na korzystanie z niektórych metod tresury psów, takich jak korekta smyczy i formy kary może być niebezpieczne. Natomiast w metodzie z wykorzystaniem pozytywnego wzmocnienia, nawet dziecku możesz dać garść psich smakołyków i pozwolić uczyć waszego pupila. Pod Twoim nadzorem dzieci będą mogły szkolić psa w taki sam sposób, jak Ty.

Nawiąż komunikację

Pozytywne wzmocnienie umożliwia nawiązanie zrozumiałej komunikacji z psem. To Ty decydujesz, jakich zachowań oczekujesz od swojego pupila. Gdy pies wykona pożądaną czynność zaoferuj mu nagrodę. Kiedy nagradzasz swojego czworonoga za prawidłowe wykonywanie czynności, jest bardziej prawdopodobne, że powtórzy to zachowanie w przyszłości, ponieważ będzie je kojarzył z czymś dobrym i oczekiwanym przez Ciebie.

Jeśli psu brak posłuszeństwa i nie przeszedł prawidłowej socjalizacji, zastosowanie w szkoleniu mądrej kary nie zawsze jest tak łatwe i oczywiste. Dobrym przykładem może być ukaranie psa za sikanie w domu. Częstym błędem w takim przypadku jest, że gdy przyłapiesz psa oddającego mocz na dywan - krzyczysz na niego, że tak nie wolno lub co gorsza uciekasz się do “odwiecznej sztuczki”, polegającej na uderzeniu go zwiniętą gazetą czy ścierką.

Możemy się domyślać, że Twoim zamiarem było poinformowanie psa, że ​​nie może sikać w domu.
Jednak psy często interpretują  taką reprymendę jako coś  zupełnie innego. Przyjmują, że nie mogą sikać, gdy jesteś w pobliżu. Jest to jeden z powodów, dla których możesz stwierdzić, że Twój pies ma “wpadki”, gdy zostaje sam, tym bardziej, że nigdy nie udaje Ci się, złapać go na gorącym uczynku. Taka sytuacja jest problemem w komunikacji między Tobą i Twoim psem. Pod wpływem strachu pies nie może się skutecznie uczyć. 

Dzięki pozytywnemu wzmocnieniu możesz uniknąć takiego zamieszania. Na przykładzie szkolenia psa w domu przyjmijmy, że chcesz nauczyć psa sikania na zewnątrzW takiej sytuacji wyjdź z psem na dwór i jak tylko się załatwi - nagródź go za pożądane przez Ciebie zachowanie. Za każdym razem, gdy Twój pies załatwia się na zewnątrz, pochwal go i obdaruj smakołykiem lub pozwól mu na chwilę zabawy.

Jeśli będziesz cierpliwy i konsekwentny, Twój pies nauczy się, że dobre i miłe rzeczy spotykają go, gdy załatwia się na zewnątrz, podczas gdy w domu nic się nie dzieje. Z uwagi, że taki sposób komunikacji jest najskuteczniejszy. Twój pies wkrótce nauczy się załatwiania na zewnątrz, ponieważ będzie kojarzył to z pochwałami, smakołykami lub zabawą.

Komunikacja z psem

Pozytywne wzmocnienie wykorzystuj do różnych zachowań

Stosowanie metod treningowych, takich jak korekta smyczy czy inne formy karania, nie są skuteczne w przypadku każdego psa. W rzeczywistości w niektórych przypadkach kara może pogorszyć problem z zachowaniem.

Doskonałym przykładem są agresywne psy, które często stają się jeszcze bardziej agresywne w obliczu kary. Podobnie, przerażone psy mogą nie reagować dobrze nawet na najmniejszą karę. Pies, który boi się pewnych ludzi lub sytuacji, może stać się jeszcze bardziej przerażony, gdy jako metodę tresury stosuje się karę. Trenerzy z wykorzystaniem klikerów, czyli metody treningowej opierającej się na pozytywnym wzmocnieniu odnieśli wielki sukces w szkoleniu agresywnych i przerażających psów.

Zapewnij stymulację psychiczną

Nuda jest głównym czynnikiem powodującym częste problemy z zachowaniem, takie jak bałaganienie i nadmierne gryzienie różnych przedmiotów. Trening to świetny sposób na powstrzymanie nudy. Możesz być zaskoczony, ile energii Twój pies zużyje, dodając kilka, pozytywnych ćwiczeń do jego dnia.

Baw się

Jeśli sesje treningowe będą krótkie i miłe, pozytywny trening wzmacniający może być zabawą zarówno dla Ciebie i Twojego psa. Gdy pies rozpozna, że szkolenie prowadzi do dobrych i miłych rzeczy, sesje treningowe zacznie postrzegać jako czas na zabawę. Twój pies wkrótce będzie “oferował ci” dobre zachowania w nadziei na zdobycie nagrody, nie wspominając już o radości jaką będzie z tego czerpał.

Pozytywne wzmocnienie umacnia więzi

Dla większości ludzi ich psy są przyjaciółmi, towarzyszami i stają się częścią rodziny. Metody treningowe z wykorzystaniem pozytywnego wzmocnienia pomagają budować i umacniać więź, jaką masz z psem. Podczas gdy inne metody szkolenia bardziej uczą psa, jak się zachowywać w określonych sytuacjach, pozytywne wzmocnienie pomaga kształtować psa poprzez zaufanie i umocnienie Waszej relacji.

Postaw się na miejscu swojego psa. Czy czułbyś się komfortowo w pracy, gdyby Twój szef fizycznie popychał Cię do wykonania zadania? A może wolisz pracować dla kogoś, kto oferuje pozytywną i przyjazną atmosferę? Prawdopodobnie będziesz bardziej skłonny do cięższej pracy dla szefa, który cię chwali. W ten sam sposób Twój pies jest bardziej skłonny do pracy w Twoim towarzystwie, jeśli nie może się doczekać nagrody, a nie boi się kary.

Problemy i zachowanie sprawdzające

Kluczem treningu z wykorzystaniem metody pozytywnego wzmocnienia jest konsekwencja i cierpliwość. Może to być bardzo frustrujące, jeśli Twój pies nie posłucha polecenia i czasami możesz ulec pokusie, aby okazać swoją złość lub rozczarowanie. Pamiętaj, że psy znacznie lepiej czytają mowę ciała niż rozumieją słowa, więc musisz wyrazić pozytywne nastawienie, a także to powiedzieć.

Kiedy poczujesz się sfrustrowany, weź głęboki oddech i zrelaksuj się, pamiętaj, że to tylko pies, który daje z siebie wszystko. Zacznij ponownie z uśmiechem i podekscytowanymi oczami. Twój pies to złapie i będzie czekał na wszystko, co masz w zanadrzu.

Nagrody, które oferujesz, powinny być zróżnicowane oraz takie, które naprawdę przemawiają do Twojego psa. Ucząc nowego polecenia lub pracując nad poważnymi problemami behawioralnymi, zaoferuj naprawdę pyszny i wyjątkowy smakołyk zarezerwowany tylko na trening. Gdy Twój pies się rozwinie, możesz przejść na jego zwykłe smakołyki lub w nagrodę zaoferować mu ulubioną zabawkę. Zawsze dużo go chwal. Wkrótce nie będziesz musiał za każdym razem go nagradzać, ponieważ twoje uczucie, uwaga i pieszczoty wystarczą do wynagrodzenia dobrze wykonanego zadania.