Aktywność Twojego psa nie musi kończyć się na spacerach. Psy kochają zabawę. Fajnie, jeśli do treningu z podstaw posłuszeństwa włączysz także “luźniejsze” formy spędzenia czasu. Poniżej przedstawiamy pomysły na wspólne zabawy z psem, które nie wymagają specjalnych gadżetów czy sprzętu. Wszystko zależy od Twojej kreatywności i chęci. 

Pozytywne skutki zabawy z psem

Zabawy z psem stanowią doskonałą formę aktywności, które rozwijają ciało i umysł Twojego pupila. To także wspaniały sposób, żebyś nawiązał jeszcze silniejszą więź z czworonogiem. Zabawa z psem zapobiega nudzie i potencjalnym problemom behawioralnym, które się z nią wiążą.

Niektóre zabawy z psem wymagają dużej przestrzeni — parku, podwórka, czy łąki, inne możesz przeprowadzić nawet w niewielkim mieszkaniu. Do wielu z nich możesz zaangażować dzieci, które nauczą się wspólnego funkcjonowania z czworonogiem. “Zmuszając” psa do intelektualnego wysiłku, sprawisz, że szybciej będzie się uczyć kolejnych, bardziej wymagających zadań. Oczywiście przed rozpoczęciem zabawy z psem pomocna będzie znajomość podstawowych komend.

Poniżej przedstawiamy kilka rozwijających zabaw dla psa, które zapewnią Wam zajęcie i rozrywkę każdego dnia.

Aportowanie 

Wiele psów ma naturalny instynkt aportu. Innych można tego nauczyć. Aportowanie to podstawowa zabaw z psem, którą możesz wykonywać prawie wszędzie. Baw się ze swoim pupilem miękką zabawką w pomieszczeniu lub na świeżym powietrzu z piłką, lub dyskiem. Dla psów, które naprawdę uwielbiają biegać (oraz w celu uniknięcia stale brudnych rąk) wypróbuj “Chuckit” - wyrzutnię piłek. Zawsze możesz poszukać wyrzutni o mniejszej sile i wykorzystywać ją nawet w zamkniętym pomieszczeniu. 

Przeciąganie liny z psem

Wiele psów lubi zabawę w przeciąganie liny, dając sobie tym samym ujście niespożytej energii i drapieżczemu instynktowi. Aby bezpiecznie podejść do tej zabawy, upewnij się, że Twój pies zna komendę “zostaw”. Następnie znajdź dobrą, solidną zabawkę do szarpania, pozwól złapać ją psu i odciągnij ją. Czasami daj swojemu psu wygrać — zwycięstwo, nawet to najmniejsze buduje pewność siebie czworonoga.

Zabaw się w chowanego z psem

Zabawa w chowanego nie jest przeznaczona tylko dla dzieci. Psy także mogą cieszyć się tą formą spędzania czasu. Zabawa w chowanego jest świetną okazją do ćwiczenia komendy przywołania “do mnie”.

Aby rozpocząć zabawę w chowanego z psem, powiedz najpierw swojemu pupilowi, żeby został. Następnie chwyć jedną z ulubionych zabawek, gryzaków lub smakołyków swojego psa i znajdź dobre miejsce do ukrycia się. 

Kiedy będziesz gotowy, przywołaj pupila, do siebie. Piszcząc zabawką lub potrząsając smakołykiem, zachęcisz go do poszukiwań. Gdy pies znajdzie Cię , nagródź go podekscytowaną pochwałą, zabawką lub smakołykiem, który trzymasz w ręku.

Pies zasłania oczy.


Szukanie smakołyków

Psy mają doskonały zmysł węchu. Większość czworonogów uwielbia używać nosów do wyszukiwania interesujących rzeczy. Zabawa z psem w poszukiwanie skarbów może przynieść Wam wiele radości. Pozwól swojemu psu używać jednocześnie umysłu i nosa, aby znalazł ukryte smakołyki.

Po pierwsze, trzymaj psa poza zasięgiem wzroku, tak aby nie widział, gdzie ukrywasz przysmaki. Następnie ukryj je w różnych miejscach w pokoju. Zawołaj lub przyprowadź psa z powrotem i powiedz „szukaj”. Jeśli piesek będzie potrzebował pomocy, możesz poprowadzić go na smyczy lub wskazać obszary do przeszukania.

Pokonywanie toru przeszkód

Jeśli Twój pies lubi skakać i wykonywać slalom, a do tego masz trochę miejsca, możesz urządzić mu mały tor przeszkód — nawet w domu. Wykorzystaj dwa fotele, taborety lub krzesła i koc. 

Zbuduj z nich tunel i zachęć psa np. smakołykiem lub zabawką, aby pod nim przeszedł. Jeśli Twój pies sobie poradzi, tunel możesz wydłużyć, dokładając kolejne krzesła. Jeśli masz nieco więcej wolnego miejsca, możesz także ćwiczyć skoki przez nogę lub inne przedmioty, dobierając ich wielkość do umiejętności i kondycji psa.

Odkładanie zabawek na miejsce

Nauczenie psa nowej umiejętności może być również ciekawą zabawą. Odkładanie zabawek na miejsce może być jedną z nich. Ta interesująca forma spędzenia czasu nie tylko pozwoli psu opanować nową umiejętność, ale także zapewni świetną stymulacją dla jego umysłu. A jeśli nauczysz go, jak to robić z wykorzystaniem pozytywnego wzmocnienia, możesz uczynić z tego niezłą frajdę dla zwierzaka.

Co może być ciekawsze i bardziej praktyczne, jak nauczenie psa, aby po sobie sprzątał? 

Jeśli Twój pies zna komendę, “weź”, poproś go, aby podniósł zabawkę i wydaj polecenie opuszczenia, “puść”, gdy stanie nad pojemnikiem. Za każdym razem wynagradzaj go za pożądane przez Ciebie zachowanie. Pozytywne wzmocnienie przyspieszy proces nauki czworonoga. 

Przy odrobinie praktyki, konsekwencji i cierpliwości nauczysz psa sprzątać po sobie, a co najważniejsze, będzie to dla niego przyjemnością. Zdobycie nowej umiejętności zwiększa pewność siebie psa i jest świetnym sposobem na rozwój jego intelektu.


Zabawa z kubkami

Zabawa z psem w kubki to kolejna prosta logiczna gra dla czworonoga, w której smakołyk jest ukryty pod jednym z nich. Prawdopodobnie widziałeś ją już wcześniej — to także popularna gra dla ludzi. Gra z psem w kubki będzie dużym bodźcem dla jego umysłu , a pies rozwinie swoje umiejętnościami rozwiązywania problemów.

Jak przeprowadzić zabawę z kubkami ze swoim psem?

  • Przygotuj 3 nieprzezroczyste kubki i trochę smakołyków.
  •  
  • Umieść smakołyk pod jednym z nich, tak aby pies to widział.
  • Pomieszaj kubki.
  • Zachęć psa, aby znalazł kubek, pod którym znajduje się smakołyk.

Początkowo będzie wskazywał na odpowiedni kubek nosem, ale przy odrobinie cierpliwości nauczysz go również wskazywania łapą.


Pies patrzy na kubki.


Interaktywne zabawy ze smakołykami

Kolejną interesującą propozycją zabawy, z którą warto zapoznać swojego pupila już na etapie socjalizacji, jest edukacyjna łamigłówka ze smakołykami. Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych interaktywnych zabawek dla psów, które uczą rozwiązywania problemów. W wielu sklepach z artykułami dla zwierząt znajdziesz dozowniki smakołyków i puzzle dla psów o różnym stopniu trudności. 

Przy odrobinie kreatywności przygotujesz własne, wycinając otwory w butelce z wodą lub innych plastikowych pojemnikach. Zabawki wypełnij pysznymi, smakołykami o intensywnym zapachu i zachęć psa, aby wymyślił, jak je wyjąć. To ćwiczenie zaangażuje mózg i węch psa, zaspokajając jego instynkt polowania.

Zabawy w wodzie

Wyjście na miejscową plażę może być świetną zabawą dla psów, zwłaszcza tych, które uwielbiają pływać (dla bezpieczeństwa nie zapomnij o kamizelce ratunkowej dla psa). Golden retriever jest na pewno jednym z nich. Zabierz ze sobą ulubione unoszące się na wodzie zabawki czworonoga i pobaw się w aportowanie w wodzie. 

Jeśli Twój pies nie jest świetnym pływakiem, a w pobliżu nie ma żadnych plaż z dostępem do wody, zabawy w wodzie przeprowadzisz także na własnym podwórku. Zaopatrz się w plastikowy basen dla dzieci i napełnij go wodą. Wiele psów uwielbia pluskać się w wodzie, w której mogą się ochłodzić w upalne dni. Wrzuć do wody kilka zabawek, a zobaczysz, jak czworonóg będzie się cieszył.


Rozpoznawanie i przynoszenie zabawek

Czy wiesz, że Chaser - pies rasy Border Collie potrafił zidentyfikować 1022 różne przedmioty po nazwie? Być może Twój pies nie dojdzie to tego pułapu - wcale nie musi. Nie ma jednak powodu, dla którego nie może nauczyć się rozróżniać kilku, kilkunastu, czy nawet kilkudziesięciu przedmiotów, gdy wywołujesz je po nazwie. Wyobraź sobie, jak wiele radości sprawi Wam obojgu “popisywanie” się tą ponadprzeciętną umiejętnością.

Zabawa polega na tym, abyś nauczył psa rozpoznawania przedmiotów po nazwie i przynosił ten, o który poprosisz. Oczywiście, zanim przejdziesz do nauki, pies musi wiedzieć, jak wykonywać szereg podstawowych komend, w tym „siad”, „zostań”, do mnie” i oczywiście „przynieś”. Ta wymagająca zabawa sprawi, że ​​Twój pupil będzie musiał naprawdę pomyśleć. 

Ćwiczenie rozpocznij od ulubionej zabawki Twojego psa. Nadaj jej imię i powtarzaj je tak często, aż Twój pies będzie je z nią kojarzył. W kolejnym kroku naucz go, aby przyniósł ją z grupy pozostałych zabawek. Za każdym razem, gdy Twój pupil prawidłowo zidentyfikuje zabawkę, nagródź go, np. wręczając smakołyk.

Psie sporty

Czy Twój pies jest na tak energiczny, że powyższe propozycje to za mało? Może po prostu potrzebuje hobby. Jeśli rutynowe ćwiczenia i regularne zabawy nie wystarczą, aby zaspokoić potrzeby czworonoga, psie sporty mogą załatwić sprawę. Psie sporty to świetny sposób na regularne angażowanie psa w zabawę. Poznaj najpopularniejsze sporty dla psów i przekonaj się, który z nich będzie dla Was najlepszy.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Podczas zabawy obserwuj psa pod kątem oznak zmęczenia lub przegrzania. Przestań, jeśli twój pies wydaje się zmęczony, sfrustrowany lub wykazuje oznaki pobudzenia lub niepokoju. Podczas zabawy z psem, zwracaj również uwagę na swoje otoczenie. Znajdujący się w pobliżu ludzie lub inne psy, mogą rozpraszać czworonoga, zwłaszcza jeśli jest bez smyczy.  Baw się dobrze, ale bezpiecznie!