Katar u psa jest naturalnym mechanizmem obronnym przed różnymi zanieczyszczeniami. W momencie dostania się do jamy nosowej ciała obcego, drażniących substancji, alergenów, wirusów, czy bakterii, błona śluzowa z czasem ulega przekrwieniu, staje się obrzęknięta i produkuje więcej wydzieliny. W wyniku podrażnienia śluzówki nosa przez wyżej wymienione substancje może u psa pojawić się katar.


SPIS TREŚCI


  1. Dlaczego nie powinno się bagatelizować kataru u psa?
  2. Najczęstsze objawy kataru u psa
  3. Dlaczego pies ma katar i jak on wygląda?
  4. Przyczyny psiego kataru
  5. Jak leczyć, czyli domowe sposoby na katar u psa
  6. Jak uchronić psa przed katarem?

Dlaczego nie powinno się bagatelizować kataru u psa?

Zanim wyjaśnimy, skąd u psów bierze się katar, zacznijmy od nieco innej, aczkolwiek ważnej sprawy - nosa. Nos psa, zresztą tak jak i człowieka pełni bardzo różnorodne i ważne funkcje, więc i jego budowa jest skomplikowana. Nos składa się zarówno ze struktur chrzęstnych, jak i licznych kości. Nos między innymi ogrzewa i oczyszcza wdychane przez psa powietrze, a także odpowiada za odczuwanie zapachów czy nawet smaków. Funkcje nosa bywają zaburzone w sytuacji, kiedy pies cierpi na choroby lub dolegają mu schorzenia obejmujące tę okolicę jego organizu - jakie więc są najczęstsze przyczyny kataru u psa i jak sobie z nimi poradzić?

Najczęstsze objawy kataru u psa

Jeśli nasz pies nie ma apetytu, brak mu energii i nie ma ochoty na spacer lub inne wcześniej chętnie wykonywane aktywności, może to oznaczać, że jest przeziębiony. Dolegliwość może objawiać się w różny sposób. Częstym objawem przeziębienia może być katar, który z kolei może dawać o sobie znać na wiele sposobów, na przykład poprzez:

 • zaczerwienioną śluzówkę,
 • nienaturalne zmęczenie,
 • regularne kichanie,
 • cieknięcie z nosa,
 • wypływ z oczu,
 • kaszel,
 • gorączkę,
 • chrapanie, świsty i furczenia.

Dlaczego pies ma katar i jak on wygląda?

W zależności od przyczyny katar u psa może wyglądać bardzo różnie. Dokładna obserwacja konsystencji i koloru wydzieliny pomoże w późniejszym czasie ustalić specjaliście weterynarii, co może być jego przyczyną. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, czy katar u naszego psa pojawia się tylko w jednym nozdrzu, czy też w dwóch. Czy katar pojawia się w określonych sytuacjach, jeśli tak to w jakich?

Wszystkie zebrane przez nas informację mogą być bardzo istotne dla lekarza.

Przyczyny psiego kataru

Katar u psa, podobnie jak u człowieka, może mieć różne przyczyny i nie zawsze zwiastuje przeziębienie. Warto pamiętać, że katar sam w sobie nie jest chorobą, a objawem, który informuje nas, że w naszym lub psim organizmie dzieje się coś niepokojącego. Psi katar może mieć bardzo wiele różnych przyczyn. Poniżej wymienimy i opiszmy najczęstsze z nich.

Niedrożność przegrody nosowej

W niektórych sytuacjach przyczyną kataru u psa, może być przedostanie się ciała obcego do przegrody nosowej zwierzaka. Lubiące węszyć psy są dużo bardziej narażone na tego typu dolegliwość. Drażniące przegrodę nosową ciało obce może sprawić, że nasz pupil będzie niespokojny i może starać się pocierać łapą o nos lub nosem o delikatne przedmioty starając się pozbyć drażniącego przedmiotu. 

Jeśli podejrzewamy, że nasz pies może mieć ciało obce w przegrodzie nosowej, nigdy nie próbujmy wyjmować go na własną rękę. W takiej sytuacji należy natychmiast udać się do lekarza weterynarii.

Infekcja

Przedostające się do jamy nosowej wirusy i bakterie mogą prowadzić do infekcji  dróg oddechowych skutkujących powstaniem u psa kataru. W takich sytuacjach częstymi dodatkowymi objawami jest także kaszel, zapalenie spojówek, powiększenie węzłów chłonnych, czy gorączka.

Bezpośrednią przyczyną powstania psiego kataru może być wirus nosówki, parainfluenzy, psi adenowirus typu 2, herpeswirus, bakteryjne zapalenia jamy nosowej, grzybicze zapalenia jamy nosowej.

Problemy z zębami

Niekiedy długotrwały problem z uzębieniem może doprowadzić do powstania przetoki, czyli połączenia pomiędzy jamą ustną a jamą nosową. Wypływająca z nosa ropna wydzielina jest często podbarwiona krwią, a na domiar tego bardzo brzydko pachnie.

Alergie

W momencie dostania  się do jamy nosowej alergenów może dojść do nadmiernego surowiczego wypływu z nosa. W konsekwencji u psa może pojawić się katar. Objawy takie jak zapalenie spojówek, czy kichanie mogą być także związane z alergią. 

Wywołującymi katar alergenami najczęściej są pyłki roślin, roztocza, pleśnie, składniki pokarmowe, czy inne zanieczyszczenia.

Nowotwory nosa

Długo utrzymujący się szczególnie u starszych psów katar, może być objawem nowotworu. Często pojawia się wtedy także deformacja trzewioczaszki czy wytrzeszcz gałki ocznej (w zależności od lokalizacji guza).

Jak leczyć, czyli domowe sposoby na katar u psa

Leczenia kataru u psa należy rozpocząć od ustalenia jego dokładnej przyczyny. Inaczej leczy się katar będący  skutkiem różnego rodzaju infekcji, inaczej gdy pies okaże się alergikiem, a jeszcze inaczej gdy katar jest skutkiem dostania się ciała obcego do jamy nosowej zwierzaka.

Jak leczyć katar u psa będący skutkiem przeziębienia?

Jeśli katar u psa jest skutkiem przeziębienia, przebieg leczenia powinien wyglądać niemal tak samo, jak u człowieka. Postarajmy się zapewnić psu odpowiednią ilość odpoczynku, a na kilka najbliższych dni zrezygnujmy z wymagających aktywności i ćwiczeń. Niewymagające spacery to wszystko, na co w tym czasie powinniśmy wystawiać naszego pupila. Zapewnijmy mu ciepłe pomieszczenie i stały dostęp do wody - psy podobnie jak ludzie w okresie przeziębienia powinny pić jej więcej.


Jak poradzić sobie z katarem u psa o charakterze alergicznym?

W przypadku kataru o charakterze alergicznym, do wykonania okazać się mogą konieczne dodatkowe badania. Wyniki pomogą ustalić lekarzowi weterynarii, jakie alergeny wywołują katar u psa oraz pozwolą wprowadzić odpowiednią profilaktykę. Aby złagodzić objawy, psom podaje się najczęściej leki przeciwalergiczne. 

Psi katar na skutek przedostania się do jamy nosowej ciała obcego

W przypadku wystąpienia kataru u psa na skutek dostania się do jego jamy nosowej ciała obcego, konieczna jest szybka interwencja lekarza weterynarii, który dysponuje odpowiednim sprzętem. Specjalista oczyści nozdrze zwierzaka i jeśli nie doszło do poważniejszego podrażnienia kanału nosowego to w ciągu kilku dni katar powinien ustąpić.

Jak uchronić psa przed katarem?

Zapewne każdy się zgodzi, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć – porada ta sprawdza się również w przypadku kataru u psa. Co zrobić oraz jakie środki prewencyjne należy stosować, aby uchronić naszego pupila przed katarem?

Odpowiednie żywienie

Już wielokrotnie mówiliśmy o tym, jak ważne jest prawidłowe żywienie psa. To właśnie odpowiedni pokarm wzmacnia organizm naszego psa, dzięki czemu dolegliwości takie jak psi katar “atakują go rzadziej” lub szybciej może z nich wyjść.  

Dietę swojego pupila należy dostosować do jego wieku, wielkość oraz aktywności fizycznej. Jeśli powyższy artykuł okaże się niewystarczający, po pomoc możesz udać się do lekarza weterynarii, który uwzględniając niezbędne parametry, pomoże dostosować idealną dietę dla Twojego pupila. 

Niezależnie czy zdecydujesz się karmić swojego psa karmą suchą, czy mokrą musi być ona wysokiej jakości. Dobry, bogaty w odpowiednią ilość wartości odżywczych, witamin i minerałów pokarm jest podstawą zdrowia każdego czworonoga.

Codzienna dawka ruchu

Należy pamiętać, że nasz pies oprócz odpowiedniego żywienia, wymaga codziennego ruchu - spacerów i zabaw. Pies w dobrej kondycji, zarówno fizycznej, jak i psychicznej ma silniejszy układ odpornościowy i jest mniej podatny na infekcje.

Regularne wizyty u specjalisty weterynarii

Nie tylko człowiek, ale także pies wymaga kontrolnych wizyt u lekarza. Regularne badanie krwi, moczu lub dodatkowe badanie zlecone przez lekarza weterynarii w razie potrzeby, pozwolą na wczesnym etapie wykryć ewentualnie nieprawidłowości. Im wcześniej zdiagnozowana choroba, tym większe szanse na odwrócenie niepokojących objawów, czy zatrzymanie jej dalszego rozwoju.

Niezależnie od przyczyny, katar u psa może rozwinąć się w niebezpiecznym kierunku. Warto zatem szybko reagować, gdy zaobserwujemy go po raz pierwszy, by nie dopuścić do wystąpienia powikłań.