• Żywienie psa

Jak karmić psa?

Pies w kwestii żywienia jest całkowicie zależny od swojego opiekuna. Zje to, co mu podamy, prawdopodobnie w takiej ilości, jaką otrzyma, ponieważ sam nie jest w stanie ocenić, czy to dla niego dobre, czy wręcz przeciwnie.

To od naszej wiedzy odnośnie do żywienia psa oraz jej konsekwentnego przestrzegania zależy, jak długo nasz czworonożny przyjaciel będzie żył, w jakim zdrowiu i kondycji oraz czy będzie miał energię do działania. I, pomimo że prawidłowe żywienie psa nie jest łatwe, można się go nauczyć.

Co powinien jeść pies?

Podstawą żywienia psa powinno być pełnowartościowe jedzenie bogate w zdrowe tłuszcze, białko oraz odrobinę węglowodanów najlepiej w postaci warzyw.

Żywienie psa zgodne z jego naturalnymi potrzebami, oparte na powyższych zasadach jest gwarancją jego dobrego zdrowia i świetnej formy na długie lata.

Nieodpowiedni pokarm może natomiast pogorszyć jego stan zdrowia. Otyłość, cukrzyca, choroby serca i schorzenia sercowo-naczyniowe, schorzenia szkieletu i stawów, choroby nerek, a nawet rak – wszystko to może zostać wywołane przez nieprawidłowe żywienie psa. Nic więc dziwnego, że temat odżywiania jest cały czas rozwijany w literaturze fachowej, poradnikach i na forach internetowych.

Jaki sposób żywienia psa jest dla niego najlepszy?

Trudno udzielić jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Psy różnią się od siebie pod wieloma względami. W konsekwencji ich potrzeby żywieniowe także będą inne, w zależności od ich rozmiarów, wieku, stanu zdrowia, wagi i poziomu aktywności fizycznej. Idealny pokarm dla swojego pupila każdy właściciel musi dostosować indywidualnie.

Poza żywieniowymi potrzebami psa każdy właściciel musi uwzględnić także swoją sytuację życiową. Co dla jednego będzie sprawdzać się na co dzień, dla innego stanowić może duże wyzwanie. Czynniki takie jak cena, sposób dokonania zakupu i czas, jaki możemy przeznaczyć na przygotowanie posiłku dla psa, z całą pewnością wpływają na decyzję, jakim sposobem żywić psa.

Ważne, aby wybrane przez nas pożywienie móc podawać psu długoterminowo. Częste zmiany pokarmu obciążają organizm psa: biegunka, wzdęcia i inne problemy trawienne mogą być skutkiem takich właśnie zmian.

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o najlepsze pożywienie dla psa. Poniżej przedstawimy najważniejsze kryteria, które pomogą w poszukiwaniach oraz wypracowaniu optymalnego sposobu żywienia swojego psa.

Pełnowartościowy pokarm podstawą zdrowego żywienia psa

Białko

Fundamentem psiej diety powinno być pełnowartościowe białko, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Białko odpowiada za odpowiedni rozwój, regenerację i odbudowę tkanek, wspomaga metabolizm, dostarcza psu energię i siłę. Szczególnie wartościowym źródłem białka w karmie jest drób, wołowina, wieprzowina czy jagnięciną.

Tłuszcze

Bardzo ważną rolę w żywieniu psa pełnią tłuszcze. Są źródłem energii i niezbędnych kwasów tłuszczowych, które wspomagają układ immunologiczny i hamują stany zapalne. Umożliwiają wchłanianie znajdujących się w pokarmie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Psy potrzebują przede wszystkim kwasów tłuszczowych omega-3 pochodzących ze zwierzęcych tłuszczów, a także kwasów tłuszczowych omega-6, których najwięcej zawierają oleje roślinne.

Tłuszcz jest najbardziej wydajnym składnikiem energetycznym diety i dostarcza dużo energii. Jednak nadmierna jego ilość w diecie może przyczynić się do otyłości, dlatego tłuszcze.

Węglowodany

W karmie dla psów powinny znaleźć się także węglowodany. Ich źródłem są pełne ziarna, bogate w błonnik pokarmowy usprawniający pracę jelit. Innym cennym źródłem błonnika są warzywa i owoce, bogate w witaminy, które są także istotnym składnikiem karm dla psów.

Witaminy i mikroelementy

Zawarte głównie w owocach, warzywach i ziołach mikroelementy, powinny także w żywieniu psa występować w odpowiedniej ilości. Aby organizm psa mógł czerpać optymalne korzyści z pożywienia, musi być ono odpowiednio zbilansowane.

Nieumiarkowana dieta, na przykład wyłącznie mięsna, także nie będzie najlepszym rozwiązaniem. W diecie psa oprócz 70% mięsa powinno znaleźć się także do 25% warzyw i owoców oraz około 5% zbóż. Seler, marchew, cukinia, dynia oraz rodzime owoce takie jak jabłka, gruszki czy jagody starte lub ugotowane możemy także podawać psu z karmą, lub surowym mięsem.

Domowe jedzenie dla psa

Nie podlega wątpliwości, że jadłospis psa nie powinien zawierać resztek naszych posiłków. Zawierają zbyt dużo soli i są zbyt mocno przyprawione. Ostre przyprawy takie jak pieprz cayenne, chili, ziele angielskie, czy inne składniki poprawiające smak ludzkiego jedzenia podrażniają układ trawienny psa, skutkując biegunkami, wymiotami, wzdęciami i innymi problemami gastrycznymi.

Jeśli zdecydujemy się na samodzielne przygotowywanie posiłków dla naszego pupila, należy kompletnie zrezygnować z tego typu przypraw. Co więcej, trzeba również dokładnie przeanalizować potrzeby zwierzaka pod kątem rasy, aktywności fizycznej, stanu zdrowia i wieku. Nie jest to wbrew pozorom łatwe, bo wymaga solidnej, fachowej wiedzy na temat fizjologii czworonoga. W takiej sytuacji warto skonsultować swoje żywieniowe pomysły ze specjalistą od psiego żywienia. Psi dietetyk wprowadzi niezbędne korekty w żywieniu oraz pomoże ułożyć jadłospis dla naszego psa.

Największą zaletą samodzielnego przygotowywania posiłków dla psa jest duże pole manewru w zakresie składu podawanego pokarmu. Z żywienia psa można łatwiej eliminować składniki, których pies nie lubi lub na które jest uczulony, jak również podawać mu stosunkowo mało przetworzone produkty.

Karmienie psa, karma sucha czy mokra?

Podjęcie decyzji czy karmić psa mokrą, czy suchą karmą jest kwestią upodobań zarówno właściciela, jak i psa. Pamiętajmy, że w miarę wzrostu wilgotności karmy, jej gęstość odżywcza maleje. To właśnie dlatego karmy suchej podaje się średnio 3 razy mniej niż mokrej, czy samodzielnie przyrządzonego posiłku. Tak czy inaczej, połączenie mokrej i suchej karmy będzie nadal korzystne dla jego zębów, a przyzwyczajenie psa do różnych konsystencji przyda się, gdy nagle zajdzie potrzeba zmiany jego diety.

Nie tylko ludzie, ale także psy mają swoje preferencje. Warto przetestować kilka karm, zanim zdecydujemy, jaka jest dla niego najlepsza. Dobrej jakości, spożywana z apetytem kompletna karma dla dorosłych psów dostarczy psu zbilansowaną ilość niezbędnych składników odżywczych. Jeśli będzie nieodpowiednia, wygląd, wypróżnienia czy nawet zachowanie Twojego ulubieńca będą o tym świadczyły. Matowa sierść, luźniejsze odchody i gazy, ospałość i trudność utrzymania optymalnej sylwetki, to wskazówki do zmiany żywienia psa lub konsultacji z lekarzem weterynarii.

Jeśli pies ma problemy zdrowotne, nadwrażliwość skóry czy przewodu pokarmowego, warto zasięgnąć porady lekarza weterynarii pod kątem specjalistycznej karmy dla dorosłych psów. Wśród produktów dostępnych w naszym sklepie najlepsze karmy wspomagające profilaktykę i problemy zdrowotne, to funkcjonalne karmy HappyOne.

Po wybraniu odpowiedniej karmy dla swojego psa zwykle nie ma potrzeby zmiany jego diety, póki nie zacznie się starzeć lub nie będzie miał tendencji do nadwagi w wyniku prowadzonego mało ruchliwego stylu życia. Zaleca się wówczas do jego diety wprowadzić karmę mniej kaloryczną, zbilansowaną pod kątem psów dojrzałych. O szczegółach karmienia psiego seniora pisaliśmy już w artykule jak wybrać karmę dla psa. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią, szczególnie jeśli zauważamy zmiany w zachowaniu swojego psiego staruszka.

Wagę i kondycję psa należy stale monitorować. Niezamierzony spadek lub wzrost wagi powyżej 1% na tydzień może być oznaką, aby ponownie obliczyć wielkość porcji lub przyjrzeć się strawności podawanego psu jedzenia.

Podsumowanie

Odniesieniem do odpowiedniego biologicznie pożywienia dla psa powinno być mięso, czyli naturalne pożywienie wilków, których genotyp najbliższy jest naszym czworonogom. Zarówno karma sucha, jak i karma mokra podawana naszemu pupilowi, powinna zawierać możliwie jak największą ilość mięsa i być uzupełniona wyselekcjonowanymi produktami roślinnymi. Te zaopatrują organizm naszego pupila w białko, tłuszcze i węglowodany, a także w witaminy i mikroelementy.

Karmienie psa wysokiej jakości pożywieniem zapewnia prawidłowe funkcjonowanie jego organizmu, dostarcza niezbędne składniki budulcowe i chroni przed niedoborami oraz związanymi z nimi problemami zdrowotnymi.

Należy jednak pamiętać, że samo prawidłowe żywienie psa wysokiej jakości karmami nie jest wystarczające – psy do dobrego zdrowia potrzebują dużej ilości ruchu. W przeciwnym razie szybko można doprowadzić pupila do chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, nadwaga czy alergie.