Konsekwencją kastracji psa są trwałe zmiany gospodarki hormonalnej w jego organizmie. Skutkują one nie tylko spowolnieniem ich metabolizmu, ale także zmniejszoną chęcią aktywności fizycznej. Z tego powodu żywienie wykastrowanych psów wymaga szczególnej wiedzy i dostosowania ich diety do nowych potrzeb organizmu.


SPIS TREŚCI


  1. Kastracja a sterylizacja
  2. Mniejsze zapotrzebowanie energetyczne, ale większy apetyt
  3. Przybranie na wadze skutkiem kastracji psa
  4. Dlaczego nadwaga jest poważnym problemem nie tylko u wykastrowanego psa?
  5. Jak odchudzić psa po kastracji?
  6. Gotowe karmy czy samodzielne przygotowywanie posiłków?
  7. Jak wybrać karmę dla psa po kastracji?
  8. Jak wybrać karmę dla suczki po sterylizacji?
  9. Aktywność ważnym elementem życia wykastrowanego psa

Kastracja a sterylizacja

Pomimo że kastracja i sterylizacja często uważane są za to samo, nie do końca tak jest. Kastracja to zabieg polegający na wycięciu, czyli trwałym usunięciu narządów płciowych (gonad), czyli jąder u samców i jajników z macicą lub samych jajników u samic. Z kolei sterylizacja polega jedynie na przecięciu lub podwiązaniu nasieniowodów u samców i jajowodów u suk. Podczas zabiegu sterylizacji niczego się nie usuwa – w przeciwieństwie do kastracji. Należy wiedzieć, iż kastracja jest zabiegiem nieodwracalnym. Zwierzę po usunięciu jajników lub jąder jest trwale bezpłodne. 

Decydując się na chirurgiczną antykoncepcję u swojego pupila, powinniśmy być świadomi, że to decyzja nieodwracalna, bezpowrotnie pozbawiająca psa płodności. Nie mniej jednak z punktu widzenia odpowiedzialnej opieki nad zwierzętami oraz zwalczania bezdomności psów, warto wiedzieć, że rozmnażane powinny być jedynie rasowe osobniki hodowlane.

Mniejsze zapotrzebowanie energetyczne, ale większy apetyt

Gospodarka hormonalna organizmu psa po zabiegu kastracji lub sterylizacji ulega całkowitej zmianie, a co za tym idzie, przemianie ulega także przemiana materii zwierzęcia. 

Zwłaszcza suczki po zabiegu mają skłonności do otyłości. Prawdopodobieństwo przybrania na wadze jest u nich dwukrotnie wyższe niż u niewysterylizowanych suczek. Tak czy inaczej, samce po kastracji mają także zwiększone ryzyko odkładania się tłuszczu. 

Pozbawienie suczek narządów płciowych skutkuje wzrostem ich apetytu. Hormony płciowe biorą czynny udział w regulacji apetytu i wyznaczają tempo metabolizmu. Po sterylizacji znacznie wzrasta u nich uczucie głodu, a chęć do aktywności fizycznej i zapotrzebowanie energetyczne maleją.

Przeciągający się jack russell terrier

Przybranie na wadze skutkiem kastracji psa

Główną przyczyną prowadzącą do otyłości kastrowanych psów jest zmiana funkcjonowania gospodarki hormonalnej ich organizmów. Pozbawienie zwierzęcia narządów płciowych znacząco wpływa na metabolizm jego organizmu. To właśnie dlatego po zabiegu kastracji lub sterylizacji apetyt naszego pupila może się mocno zwiększyć .

Według współczesnych badań u wykastrowanych psów przy jednoczesnym spadku zapotrzebowania energetycznego możliwy jest nawet 20% wzrost spożycia karmy. To właśnie dlatego po zabiegu należy w diecie psa wprowadzić odpowiednie zmiany, które pomogą uchronić go przed otyłością. Większy apetyt stymuluje wtedy lokalne wydzielanie greliny, czyli „krótkotrwałego sygnału głodu”. Koncentracja greliny w surowicy krwi wzrasta w czasie głodzenia i spada zaraz po posiłku, a u psów otyłych jej poziom jest o 24% wyższy, niż u odchudzonych.

Dlaczego nadwaga jest poważnym problemem nie tylko u wykastrowanego psa?

Otyłość, w przeciwieństwie do nadwagi, jest chorobą. Można zdefiniować ją jako przewlekły stan chorobowy, spowodowany nadmierną podażą energii w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Otyłość występuje wtedy, gdy masa ciała czworonoga przekracza tę optymalną, typową dla danej rasy o ponad 30%.

Borykające się z otyłością psy żyją krócej, a ich jakość życia jest dużo gorsza niż psów o prawidłowej masie. Dzieje się tak, ponieważ otyłość jest przyczyną licznych przewlekłych schorzeń, które mogą stopniowo pogarszać stan zdrowia psa, a w konsekwencji prowadzić do śmierci. Schorzenie najczęściej występujące na skutek otyłości to:

 • problemy z sercem, układem krążenia i kostno-stawowym,
 • cukrzyca,
 • obciążenie stawów,
 • zaburzenia trawienia.

Leczenie otyłości powinno przebiegać pod okiem lekarza weterynarii. Nagła zmiana dawki pokarmowej i ogromny wysiłek fizyczny mogą być dla psa obciążające, dlatego kluczowe jest stopniowe wprowadzanie zmian.

Jak odchudzić psa po kastracji?

Po zabiegu kastracji lub sterylizacji apetyt psa zwiększa się, natomiast jego chęć do ruchu wręcz przeciwnie. W takiej sytuacji, aby nie doprowadzić do nagromadzenia się niepotrzebnego tłuszczu, który z kolei może prowadzić do nadwagi, a w niektórych przypadkach nawet do otyłości naszego pupila należy konsekwentnie przestrzegać jego diety. 

Podobnie jak u ludzi, rozwiązania problemu otyłości psa należy szukać po obu stronach bilansu energetycznego:

 • dostarczając psu mniej kalorii,
 • lub zapewniając mu lepsze warunki do ich spalania (głównie poprzez aktywność fizyczną).

A jako że najczęściej przyczyny otyłości faktycznie leżą po obu stronach tego bilansu, to jej leczenie powinno także odbywać się wielotorowo.

Jeśli mamy do czynienia z nadwagą prostą (masą większą od optymalnej o mniej niż 10%), to postępowanie jest stosunkowo najprostsze. Sprowadza się ono do zwiększenia aktywności psa oraz zmniejszenia ilości karmy (jeśli dostawał jej zbyt wiele) lub stosowania karmy dostarczającej mniejszej ilości kalorii.

Leczenie otyłości oraz odchudzanie psa po kastracji powinno zawsze odbywać się pod nadzorem lekarza weterynarii. Punktem wyjścia jest ważenie psa oraz ustalenie optymalnej dla niego masy.

Sięgając po niskokaloryczną lub wspomagającą odchudzanie specjalistyczną karmę pamiętajmy, aby podawać ją w niewielkich ilościach, stopniowo przyzwyczajając psa do nowego pokarmu. Przez kilka pierwszych dni zmniejszać należy ilość dotychczasowej karmy, wprowadzając na jej miejsce tę wspomagającą odchudzanie. Gwałtowna zmiana karmy może spowodować biegunkę (przeważnie dotyczy to zmiany każdej karmy, nie tylko ze zwykłej na dietetyczną).

Gotowe karmy czy samodzielne przygotowywanie posiłków?

Wielu właścicieli po zabiegu zadaje sobie pytanie, jak powinno wyglądać prawidłowe żywienie psa po kastracji. W większości przypadków po kastracji nie powinniśmy drastycznie zmieniać dotychczasowych przyzwyczajeń żywieniowych swojego psa. Jeśli do tej pory mamy dobre doświadczenia z karmą gotową, niezależnie czy z suchą, czy mokrą, możemy spokojnie dalej po nią sięgać. 

Natomiast dla właściciela przyzwyczajonego do podawania psu gotowych karm samodzielne przyrządzanie posiłków może okazać się obciążające - szczególnie na początku. Tak czy inaczej, jeśli dotychczas żywiliśmy psa dietą na przykład typu barf, to po zabiegu kastracji spokojnie możemy przy niej pozostać. Zawartość kaloryczną i ilość substancji odżywczych przy samodzielnym przygotowywaniu posiłków dla psa da się wygodnie kontrolować i samodzielnie dostosowywać. Dobrymi produktami o niskiej wartości kalorycznej są chude mięso mięśniowe, płuca, chudy twaróg, warzywa, otręby, odsiewy czy grysik z trawy.

Domowe jedzenie dla psa

Jak wybrać karmę dla psa po kastracji?

Jednoznaczna odpowiedzieć na to pytanie jest trudna. Karmę dla wykastrowanego psa powinno dobierać się indywidualnie. Część psów po zabiegu kastracji może jeść tę samą karmę, ale w mniejszej ilości niż dotychczas. Z kolei dla innych psiaków zmniejszenie dawki pokarmowej będzie skutkować wzmożonym uczuciem głodu. 

W takiej sytuacji optymalnym i dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalistycznej karmy dla psów po kastracji. Taka karma jest mniej kaloryczna od zwykłej karmy dla dorosłych zwierząt, dlatego pies może zjeść większą objętość takiej karmy niż w przypadku jedzenia o standardowej energetyczności. Pamiętaj jednak, by trzymać się zalecanych proporcji podanych na odwrocie opakowania.

Karmy dla psów po kastracji są dostępne zarówno w formie suchej, jak i mokrej. Ich odpowiednio skomponowany skład dostarcza psom niezbędnych wartości odżywczych oraz energii. Takie karmy powodują uczucie sytości, dlatego zmniejszają ewentualne skłonności do podjadania czy żebrania. Oprócz tego w swym składzie zawierają niekiedy składniki przyspieszające spalanie tłuszczów, np. L-karnitynę.

Przy wyborze karmy dla wykastrowanego psa należy zwrócić uwagę na zawartość minerałów w jej składzie, szczególnie jeśli nasz pupil jest reprezentantem miniaturowej rasy typu Yorkshire Terrier czy shih-tzu. Odpowiedni bilans makro- i mikroelementów powinien chronić ich wrażliwe drogi moczowe. 

Jaką wybrać karmę dla suczki po sterylizacji? 

Jak pisaliśmy wyżej, prawdopodobieństwo przybrania na wadze suczek po kastracji lub sterylizacji jest dwukrotnie wyższe niż u niewysterylizowanych samic. Pozbawienie suczek narządów płciowych skutkuje wzrostem ich apetytu oraz zmniejszoną chęcią  do aktywności fizycznej przez co ich zapotrzebowanie energetyczne maleje. 

Aby zapobiegać ewentualnej otyłości suczek należy zastosować się do ogólnych zasad opisanych powyżej odnoszących się do żywienia psów po kastracji. Tak samo jak w przypadku samców, dla suczek również najlepiej wybrać specjalistyczną karmę przygotowaną specjalnie dla psów po kastracji. Sięgając po taki produkt oraz zastosowaniu się do wskazówek zawartych zarówno na etykiecie produktu, jak i tych od weterynarza możemy mieć pewność, że nasza suczka będzie prawidłowo żywiona

Aktywność ważnym elementem życia wykastrowanego psa 

Każdy właściciel wie, że prawidłowe żywienie psa to podstawa. Ten aspekt nabiera szczególnej wagi w przypadku żywienia psa po kastracji. To poprzez dostosowanie odpowiedniej diety do potrzeb organizmu psa przyczyniamy się do zachowania jego zdrowia i szczęśliwego życia. Jednak nie tylko żywienie ma wpływ na stan zdrowia naszego psa. 

By zapobiegać lub redukować nadwagę, sama zmiana diety nie wystarczy. Poza prawidłowym żywieniem psa po kastracji należy bezwarunkowo zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu. Bardziej leniwe po wykastrowaniu psy potrzebują codziennego wybiegu. To właśnie dzięki spacerom i pobudzającym intelekt ćwiczeniom sprawimy mu radość i damy możliwość spalenia wystarczającej liczby kaloriii. Dzięki trosce i odpowiedniej pielęgnacji nasz pies pozostanie na długo zdrowy, aktywny i witalny, także po kastracji.